| powergirl a întrebat:

Tot pentru mami e intrebarea daca alaptez e normal sa nu imi vina menstruatia? are copilul deja 7 luni si am avut merstruatie 6 sapt si apoi s-a oprit. am auzit ca pe perioada alaptarii se poate sa nu ai dar totusi intreb. nu sunt insarcinata 100% deci nu e asta. alaptez destul de des 5 6 ori ziua si noaptea tot cam asa. vreau pereri a mai patit cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Da, pe perioada alăptării să nu ai menstră dar asta nu însemană că nu poți rămâne însărcinată.
Teoretic ești protejată de "lactație", faptic sunt multe femei care au rămas chiar dacă au alăptat și nu au avut menstre, au avut în schimb ovulație fără sângerare.
Sfatul meu este să consulți medicul care te-a asistat la naștere sau la alt medic ginecolog.
Aveți grijă de voi și sănătate.
Pa, pa.

| powergirl explică (pentru Legiuitoarea):

Stiu ca nu sunt protejata de sarcina da am specificat asta sa nu zica lumea ca sunt de aceea nu am

9 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Este normal sa nu ai menstruatie cat timp alaptezi, si la mine asa a fost.

| powergirl explică (pentru evenso):

Cat timp nu ai avut?

| Legiuitoarea a răspuns (pentru powergirl):

Bună.
Poate dura până la un an.
Pa, pa.

| evenso a răspuns (pentru powergirl):

Cat timp am alaptat si inca cateva luni dupa aia ( nu mai tine minte exact - cateva luni - aprox 6, inainte aveam ciclu neregulat si culmea ca si dupa nastere am ramas cu cilcu neregulat)

| Legiuitoarea a răspuns (pentru evenso):

Bună.
Stai liniștită, organismul bate știința medicală.
Sunt femei care toată viața nu au menstra regulată.
Te ajută să o reglezi ceaiul de crețișoară, o cană dimineața și una seara, o poți îndulci cu miere și felii de lămâie. Acționează foarte blând asupra organismului, nu are reacții adverse.
Scuză-mă că am intervenit peste tine.
O după-amiază plăcută.
Pa, pa.

| evenso a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Buna,
Nici o problema, chiar iti multumesc pentru sfat, dar eu nu imi mai bat capul cu asta, m-am obisnuit cu cateva zile de intarzieri sau sa imi apara mai repede.
Si nu beau ceai doar cand sunt bolnava, daca ma gandesc bine nu as fi ca pacienta foarta buna, pentru ca evit sa iau medicamente pana in ultimul moment. big grin
O serara frumoasa iti doresc.
Ciao

| Zazu a răspuns:

Probabil ca ai avut scurgerile de dupa nastere, prima menstra normala dupa si ai folosit alaptarea ca metoda de contraceptie si ai ramas gravida.
Ce inseamna ca stii sigur 100% -nu sunt insarcinata? Ai folosit metode anticonceptive recomandate de medic sau nu ai avut efectiv nici un act sexual cu penetrare? Esti sigura? Ai facut teste de sarcina?
Daca esti bazata pe un test de sarcina atunci trebuie sa mergi la ginecolog si sa ii comentezi despre faptul ca esti ingrijorata.

| powergirl explică (pentru Zazu):

Am facut teste de sarcina mai multe si nu sunt de aceea am specificat sa nu mentioneze asta