| paulwalkerfan a întrebat:

TPU am nevoie mare de ajutor. De aseară în timp ce mâncăm mi s-a pus ca un nod în gat și la orice fel de înghițire ma doare rău, ca beau apa, ca mănânc ceva chiar și dacă pur și simplu înghit, simt cum se duce durerea în torace pana in stomac. Pe lângă asta simt o durere în torace ca și cum m-ar apăsa cineva, iar când ma ridic din pat am și o stare de vărsat de la acel nod. Ce poate fi? Va rog sa ma ajutați. Fundă

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Poate un refluxgastro sau o iritatie sau atac de panica

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil intoxicatie alimentara. Poate mancarea nu a fost proaspata, sau ceva nu ti-a priit.
Daca

| paulwalkerfan explică (pentru Violleta2022):

Durerea persista în torace și vad ca să umflat puțin partea stânga a toracelui fix lângă inima

| Violleta2022 a răspuns (pentru paulwalkerfan):

Suna la un spital sau la urgenta si explica.
Mai bine sa fii sigur ca nu-i nimic ingrijorator, decat sa ajungi prea tarziu la spital!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu este nici o intoxicatie alimentara. Vorbeste cu medicul de familie. Cauzele pot fi multe: gastrita, aciditate in exces (tot un fel de gastrita), ai mancat ceva ce a zgariat esofagul. Poate fi si de la ficat, fiere. De aceea ajutorul nostru este inutil deoarece suntem neofiti in materie.

| Littledoctor26 a răspuns:

Buna! Am avut si eu un simptom asemanator si, in urma investigatiilor, nu s-a stabilit niciun diagnostic medical, ci era vorba despre anxietate si episode depresive. Se numeste "glob faringian". Insa, poate fi vorba despre aciditate gastrica/reflux gastroesofagian sau chiar un corp strain blocat in gat. Sunt o multitudine de motive pentru care poti avea acest simptom, asa ca mergi la medic, e o situatie destul de urgenta, nu recomand sa te bazezi pe parerile celor din jur sau de pe internet! Multa sanatate!