| Chanel1 a întrebat:

TPU, am si eu o nelamurire. De o luna si ceva m-am apucat de slabit, dar ceva e dubios. Am slabit in cm si se vede si cu ochiul liber si pe haine, mi s-a si spus, dar in kg abia 1 kg aproape 2. Nu inteleg de ce. Eu am fost foarte complexata din cauza kilogramelor desi se vede ca am slabit. Aveti vreo explicatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| AnastasiaK a răspuns:

Pai cat de bine stii tu ce volum are 1kg de grasime ca sa concluzionezi ca ar fi trebuit sa apara mai putin pe cantar?

In fine, la cantar pot aparea diversee variatii cand te cantaresti in functie de:
-apa retinuta in organism
-reziduuri pe colon
-depozitele de glicogen

De exemplu, daca te cantaresti cand esti deshidratat/a sau urmezi o dieta low carb, greutatea o sa fie mai mica decat atunci cand nu se intampla niciuna din astea, chiar daca arati exact la fel.

3 răspunsuri:
| CarcotasulVesel a răspuns:

Sunt oameni care cand slabesc consuma muschi, nu grasime, asa ca trebuie slabit corect, ca sa fortezi consumul de grasime nu de muschi

totusi, cu toate ca nu am mai auzit pana acum, genetic, e foarte probabil sa existe oameni ca tine, care cand slabesc transforma grasimea in muschi, deci esti FOARTE norocoasa!

chiar ti-a dat cineva un link, o sa ma uit si euwinking

| Davinna a răspuns:

Daca ai scazut in cm e clar ca ai dat jos stratul adipos (grasimea) si l-ai inlocuit cu muschi. De aceea kg-ele au ramas cam la fel ca inainte.Nu te panica, asta e foarte bine.

| mathe0469 a răspuns:

Probabil ca atunci cand ai slabit s-a micsorat stratul de grasime si l-ai inlocuit cu muschi, care sunt mai grei decat grasimea. Uita-te pe site-ul asta si poate ai sa intelegi la ce ma refer: http://www.body-time.ro/grasime-vs-muschi/. Sper ca te-am ajutat!