| NumeUtilizator10000 a întrebat:

TPU, vreau un plan de dieta. Am tinut diete corect, insa nici macar un rezultat. Am alergat timp de 30 minute pana la luna urmatoare, ei bine nici un rezultat. Am 1, 80 si 83 kg, ce sa fac? Dati-mi ceva in care sa slabesc un kg intr-o zi, ca in 10 zile sa slabesc 10 kg. Nu-mi dati in dieta conopida si broccoli ca niu-mi place, ajutati-ma va rog sa scap de kg in plus.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Slabesti foarte mult repede numai daca te infometezi. Dar asta nu e o solutie.
Important e sa respecti mesele principale ale zilei, sa reduci portia de mancare la jumatate si sa renunti la paine, dulce, cafea (dupa caz). Hidrateaza-te bine!
La mine a dat rezultate, dar in timp, nu imediat.
Si sa stii ca nu m-am omorat cu sportul, atat timp cat am umblat la alimentatie.
10 kg nu vei da in zece zile, dar in cateva luni poti scapa de ele.
E nevoie de multa vointa!

| peperonies a răspuns (pentru dannyel86):

Cafeaua e ok.

| dannyel86 a răspuns (pentru peperonies):

Eu am citit pe unii care scriau online ca ar mentine greutatea.
Iar altii spun ca ar grabi arderea kilogramelor.
Daca o bem dulce, clar nu avem cum sa slabim.

| peperonies a răspuns (pentru dannyel86):

La mine se fac 10 ani de cand nu mai sunt gras si am baut cafea cam mereu big grin. probabil depinde de la caz la caz.

| dannyel86 a răspuns (pentru peperonies):

Nu te contrazic. Eu nu am baut cafea cat am tinut regim. Depinde si de metabolism, de arderi.
Eu am vrut sa fiu sigur ca slabesc. De la 122 la 105. happy

| peperonies a răspuns:

Nu mai bea altceva in afara de apa si nu mai manca nimic facut cu zahar, faina, orez sau cartofi.
spor.

| suntsuper a răspuns:

Calculeaza-ti caloriile si nu manca mai mult de 500 pe zi. succes

| SemperPrimoris1992 a răspuns (pentru suntsuper):

Nu se intampla nimic daca mananca 1000 sau 2000 calorii pe zi, atat timp cat acele calorii nu sunt luate exclusiv din carbohidrati/glucide sau grasimi.
Si atat timp cat consuma cel putin un sfert din ele prin exercitiu fizic.
Cu 500 calorii pe zi o/il bagi in spitalizare in cateva zile.

| peperonies a răspuns (pentru suntsuper):

Zi-mi si mie de ce in salbaticie nu exista obezitate? sta leul cu calculatoru sa vada cate calorii de gazela a mancat?

| suntsuper a răspuns (pentru peperonies):

Pentru ca animalele se opresc atunci cand trebuie

| suntsuper a răspuns (pentru SemperPrimoris1992):

Tu nu vezi ca a zis ca a tinut diete in mod corect? i-am dat solutia care o voia

| SemperPrimoris1992 a răspuns (pentru suntsuper):

1.Eu nu i-am recomandat o dieta ci un alt mod de a privi "problema" ei/lui din perspectiva alimentatiei, sportului, etc
2. Dieta lui/ei tinuta corect e cat se poate de subiectiva si discutabila pe mai multe categorii.
3.Presupunand ca tii o dieta "corect" nu exista sa nu se vada rezultate, indiferent care ar fi acelea.
4.Ce i-ai dat tu acolo nu se numeste solutie la nimic...mananca tu 500 calorii pe zi si sa nu uiti sa-mi scrii din spital :*

| peperonies a răspuns (pentru suntsuper):

Pai si asta te intreb de unde stiu cand trebuie?

| suntsuper a răspuns (pentru peperonies):

Nu m-ai intrebat asta
m-ai intrebat daca "sta leul cu calculatorul sa vada cate kcal a mancat"
animalele se ghideaza dupa instincte, nu ratiune la fel ca omul

| suntsuper a răspuns (pentru SemperPrimoris1992):

Am facut-o deja :* nu am patit nimic stai calm

| SemperPrimoris1992 a răspuns (pentru suntsuper):

Da...si eu am fost pe luna
De 2 ori :*

| SemperPrimoris1992 a răspuns:

Pe bune...tu vrei sa slabesti 10 kg in 10 zile?
Ceva realist nu ti-ai propus si tu?

Daca o sa slabesti 10 kg in 4 luni sa zici mersi, dar chiar si pentru aia e nevoie de munca titanica si un regim alimentar echilibrat.
Trebuie sa consumi multe proteine si foarte putini carbohidrati/glucide.
De asemenea trebuie sa te axezi mult pe consumul de fibre din diverse alimente.Fibrele iti vor da o senzatie de satietate si nu vei mai simti nevoia sa mananci mult si sau/des.
Un search pe google te va ajuta sa descoperi ce contine fiecare aliment in parte + ca exista informatii nutritionale pe ambalajul oricarui produs alimentar.

| AriKristine a răspuns:

Nu ai nevoie de diete, pur si simplu trebuie sa ai un stil de viata sanatos.
Ce sa faci:
-evita prajelile, fast-food, painea alba, pastele etc.
-nu mai gati cu ulei, poate doar ulei de masline in cantitati mici
-nu mai manca dulciuri, ma rog, poti manca o data/ saptamana
-bea multa apa, cata poti, e bine si 1, 5 L
-incearca sa faci sport macar de 3 ori pe saptamana
-incearca sa ai 3 mese principale pe zi
Daca nu poti sa te abtii de la dulciuri, mananca fructe, fa-ti suc din fructe etc. Si nu te astepta la rezultate intr-o saptamana. O sa ai rezultate vizibile in cel putin o luna