| gomen a întrebat:

Trebuie să îmi fac analizele dar îmi e frică. Sunt traumatizată de mică cu seringile. Dar trebuie neapărat să le fac. Dar nu pot, să fiu conștientă că am un ac într-o venă, deja mă ia cu fiori. Nu îmi e frică de sânge, poate puțin de seringi. Cred că sunt slabă de înger.
Apropo, ei au nevoie de sânge, dar de ce nu le pot da de altundeva? că la mână (acolo unde ia sânge) este punctul meu sensibil. Nici nu pot sta cu mâna întinsă pentru că de fiecare dată am impresia că mi se vor face analize.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Nu te doare chiar deloc
inchide ochii si gandeste-te la chestii dragute

| Donsavas a răspuns:

Dar de unde sa Iti ia sânge? Nu se intampla nimic dacă îți baga acul în vena. Atâta timp cât știi ca acea durere nu persista și nu este supărătoare, știind ca nu se intampla nimic rău, chiar nu ai ce alte motive sau scuze sa ti găsești. Frica ți o induci singura. Cata vreme stai acolo și "înduri", nu se intampla absolut nimic, poate doar dacă complici tu lucrurile.

| WaterDrop a răspuns:

Nu ai de ce sa te ingrijorezi, Larisa, dureaza mult prea putin ca sa iei in seama acea intepatura, numeri 1 2 3 si s-a terminat! Uita`te in alta parte si gandeste`te la un moment fericit din viata ta.Concentreaza`te pe acel lucru si va fi totul bine vei vedea. Nu prea exista vene majore la suprafata in alta zona. daca nu preferi gatul, banuiesc ca ar fi mai rau de acolo.Fa cum ti-am spus si va fi totul bine, frica exista doar ca sa o invingem happy

| Superior a răspuns:

Cati ani ai de curiozitate? Eu cand imi ia sange ma uit si-mi place, e satisfacator si ciudat in acelasi timp. Lol, fii tare. Daca ajungi in razboi si te impusca, plangi si astepti sa mori sau supravietuiesti? Daca de un ac iti e frica, dar in razboi sau un atac ceva...

| syd2 a răspuns (pentru Superior):

Ba s-o scuzi ca nu e macho ca tine.hee hee

| untaken a răspuns:

Nu ai de ce sa iti fie frica. Altii se duc din placere ca sa doneze sange si sa faca un bine oamenilor bolnavi.

| Teodor_Costin_1994 a răspuns:

Pai. si eu am aceasta frica. Stiu ca iti va fi greu... Recunosc... dar cand eram mic, ma gandeam ca si animalele mele de casa faceau injectii. deci de ce ar trebui sa ma tem. acu nu mai fac injectii caci mama spune ca nu sunt sanatoase pentru organism sa mai stiu eu ce prostie. dar cred ca daca as fi intr-o situatie ac asta, m-as gandi ca durerea e doar in mintea mea. desi nu este ok sa ai un ac in vena, nu va durea, va intepa cateva secunde si atat. Oricum, nu vreau sa te sperii dar al 3lea razboi mondial va veni si se va sfarsi totul. nu pot sa explic acum. sunt "in criza de timp" dar stiu sigur. asa ca ramai impacata cu familia. nu mai e mult( mama ce dramatic sunt XD) dar serios.

| Donsavas a răspuns (pentru Teodor_Costin_1994):

Cam cât crezi tu ca mai durează?

| Teodor_Costin_1994 a răspuns (pentru Donsavas):

Ce sa dureze? nu mai tin minte ce am scrisXDD dar cred ca te referi la sf lumii. nu mai e mult... daca te-ai uita pe net la cateva chestii, ai vedea ca sunt oameni care au auzit si au filmat cum se aud zgomote de pregatiri de"razboi dintre ingeri" nu prea mai stiu cum era. ideea e ca nu era fake. am gasit destul de multe chestii. unii ingeri au cazut pe pamant. Si da, stiu ce am spus. Par ca sunt un copil de 3 ani care crede in mos craciun, dar eu chiar cred ca aceste lucruri sunt reale. scrie si in biblie anumite lucruri legate de asta. am un prieten cu care ma consult uneori. Oricum, poti sa nu crezi dar se numeste credinta dintr-un motiv. Tu alegi. Sfarsitul lumii nu va depinde de ce crezi tu. numai sfarsitul tau depine de asta happy

| Donsavas a răspuns (pentru Teodor_Costin_1994):

Aici ai dreptate. Nu știu cât de aproape suntem de acel "sfarsit" dar înțeleg și respect credința fiecăruia. Totuși, nu te gândi la sfârșitul lumii, poate nu apuci sa l prinzi și sfârșești tu înainte. Important este sa ti traiesti viata și sa lași lucrurile sa meargă de la sine. Cata vreme ești tu bine și crezi cu adevărat, nimic rău nu i se va intampla sufletului tău.