| anonim_4396 a întrebat:

Am reusit intr-un final sa ma programez la un control cardiologic cu bilet de trimitere (graba fiind mare pentru ca sunt insarcinata) insa m au programat pe 9 mai dar trimiterea mea expira pe 1 laughing Cum trebuie sa fac in cazul asta? Trebuie sa merg la medicul de familie sa imi dea alta sau sa schimbe data sau pot merge cu ea asa?

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Medicul de familie îți va da alta trimitere.

10 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Poti sa mergi la medicul de familie peste câteva zile pentru alta nu e problema.

Ai probleme cu inima?

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru Freya1):

Am tensiunea mare, iau dopegyt si mi-au zis 3 medici diferiti cate pastile sa iau laughing Unul mi-a zis 3 altul 2 si tot asa. E cam nesuferita doctorita asta a mea si d asta eram curioasa daca poate schimba data de pe trimitere

| Freya1 a răspuns (pentru Andreea99911818181):

Normal da.
Bine, o sa te certe ca de ce nu ti-ai găsit mai repede și etc dar trebuie sa îți de-a bilet. Daca nu mergi fără, ca și asa cred ca la privat plătești consultația.Eu și la ginecoloaga când merg îmi da trimitere medicul de fiecare data ca asa imi cere și habar nu am de ce, ca normal consulturile astea oricum le faci.

Eu am tahicardie dinainte de sarcina, dar nu mi-a dat tratament decât cu magnerot ca cardioloaga a zis ca nu se risca sa îmi de-a altceva iar sarcina e pe barba mea cum s-ar zice. Daca am vreo criza de inima sa merg la urgente.Cand i-am spus medicului ginecolog asta s-a uitat la mine ca la mașini străine.Si mi-a spus ca totuși dacă am disconfort des sa iau din tratamentul de dinainte de sarcina sau sa îmi caut alt medic cardiolog.

Da ce simptome ai? Sau doar îți iese pe tensiometru ca e mare?

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru Freya1):

Ma simt rau, ma inteapa in piept abia respir. Acum am 5 luni si a inceput sa mi dea cu picioarele si ma apasa pe toate cele. E si grasan, are greutate cam de 7 luni laughing Mi se face cald, am niste stari din care mi dau seama ca am tensiune. Tensiunea mea generala e 16 cu 9, ajung si pe la 15 cu 9 in zilele bune. Ginecoloaga ultima data cand am fost la ea mi-a zis ca se poate opri din evolutie daca nu incep sa iau mai multe pastile si m-am speriat mi-am facut programare. Ideea e ca ma oftic daca tot am trimitere sa nu ma folosesc de ea si sa merg sa platesc, chiar ma oftic laughing Daca face figuri ceva cred ca pana la urma platesc si gata. Oricum e o mare bataie de cap cu astea, la mine in oras cel putin trebuie sa caut nu stiu cate zile pana gasesc un loc disponibil. Cat despre trimiterea la ginecolog, eu platesc tot laughing in afara de Papanicolau si culturile alea + analizele de sange eu platesc tot. Ecografia nu imi intra in trimitere. Ecografia simpla 400 ron Morfologia trim 2 800 ron

| Freya1 a răspuns (pentru Andreea99911818181):

Te-am întrebat ca să știu de manifestări ca e bine de ținut minte când ceva nu e în regula. Vorbind asa poți sa iti dai seama dacă ai și tu o problema ca nu la toți ne fac consultațiile cum trebuie.Pe mine spre exemplu nu ma măsurat niciodata și nici tensiunea nu mi-a luat-o chiar dacă am probleme cu inima.
Dar da, am auzit ca problemele cu tensiunea sunt nasoale în sarcina și sper sa nu ai probleme și la născut.

Eu am aproape 7, penultima oara pana sa fac morfologia de timestru 2 mi s-a spus ca e prea mic.Dar la morfologie a spus ca e ok(deci nu știu ce a văzut ea la aparatul ei), oricum sunt mica de statura și de greutate și nu are cum sa fie copilul foarte mare mi-a spus medicul ala ce totuși e un pic mai specialist.

De plătit la privat plătești și daca ești asigurata asta știu sigur.Si probabil și controlul ginecologic îl plătești tu pentru ca mergi la cabinetul privat al medicului.
De analize și morfologii astea sunt clar nedecontate.Eu nu am dat chiar atât la morfologii.Am Dat la prima 400 cu tot cu dublu test și la a doua aproape 300 ca a fost doar eco (4 d).Dar nu am mai facut și analiza torch sau cum ii spune și îți spun sincer nu m-am dus mai repede de o luna, ba chiar mai târziu ca, cu cât ma duc mai des cu atâta îmi cere mai multe.
Nu fac chestia asta din nepăsare doamne ferește, dar am o grămadă de cunoștințe și rude la care nu le-a dat atâtea nebunii ca la mine.

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru Freya1):

Te inteleg perfect! Nici mie nu mi vine sa mai merg nicaieri dar sunt foarte curioasa de copil, mai ales ca nu mi-au zis nici acum sigur sexul copilului. Mi au zis ca se zbuciuma prea tare si nu au putut sa si dea seama laughing Imi vine sa nu mai merg nicaieri nu pentru ca as fi nepasatoare ci pentru ca imi cer niste lucruri care imi par degeaba. Prima doctor la care am mers imi cerea analizele sotului. straight face M am si transferat imediat m-am dus la alta laughing Prea multi bani si in fond e ok sa stii ce e cu copilul tau, insa e al tau indiferent de cum va fi.

| Freya1 a răspuns (pentru Andreea99911818181):

Mie mi-au zis sexul de la 19 săptămâni și s-a confirmat la 20 la morfologie.
În general se spune ca dacă are pulsul pana în 130/150 parca, e băiat, dacă e peste e fata.Te poți uita pe ecografi ca scrie pulsul lui.Plus nah, forma burți poftele.
Ii clar ca nu sunt chestii sigure dar măcar îți poți da cu presupusul.

Îți cere rh-ul.Si mie mi-a cerut rh-ul lui și a ieșit pozitiv iar al meu negativ.Acuma trebuie sa ma trimită sa fac o analiza pentru anticorpi sa vadă dacă trebuie sa îmi facă o injecție anti d, ca in caz ca se amesteca sângele mei cu al copilului sa nu ii provoc anemie.Sau la sfârșitul sarcinii sa fac injecția respectiva ca dacă cumva mai fac un copil sa nu aibă probleme.
Cumva nu e chiar atât de aiurea și nu costa mult.Dar când îți face în timestru 3 spre exemplu morfologui și analize sa vadă dacă suferă de vreun sindrom, mi se pare aiurea ca oricum îl nasti, nu e ca și cum poți schimba ceva.
Sau dublu test ce e făcut ca și procentaj nu ca e sigur.

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru Freya1):

Exact asta voiam sa spun si eu dar mi era sa nu sune prost. Ce mai poti sa faci daca ies prost analizele?! sau chiar si mai devreme, ce ai fi facut? Mie deja de la 13 saptamani mi s-a spus ca pare a fii baiat. La 16 saptamani mi-a zis ca pare mai mult fata. Acum la 20 nu stiu la ce sa ma astept... M am uitat la puls, pe prima morfologie e de baietel iar pe a doua de fetita laughing cam asa se incadreaza. Forta burtii nu mi pot da seama pentru ca nu sunt slaba delooc si e bebele plus burta mea ce o aveam deja, intelegi ce vreau sa zic. Am greturi chiar si acum la 5 luni, deci nu pot sa mi dau seama dupa nimic laughing

| Freya1 a răspuns (pentru Andreea99911818181):

Greturi și eu am avut pana la 4 lun.Inca am avut sarcina toxica da acum am scapat.Mai am dureri de spate și acid, plus nah, ca e greu cum creste.
O sa afli și sexul curând.

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru Freya1):

Pe 15 acum am programare, morfologia mi o face abia la 23 de saptamani laughing Si eu am o sarcina cam grea, nu stiu din ce cauza. Sa ai o sarcina usoara!