| Liviucu a întrebat:

Un regim pentru o fiere lenesa? Stiti voi, sunt incluse aici greturile de dimineata cand te speli pe dinti, arsurile dupa cafele, etc. Cel mai vast raspuns primeste fundita, clar!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Shinto a răspuns:

Ceaiul e cumplit, intr-adevar! Poti incerca cu Anghirolul, pentru ca are o cantitate maricica de substanta activa, si te scuteste de gustul amar. Sa nu uiti sa faci mici pauze (o saptamana), cam tot la 2 saptamani de tratament cu anghinare (sub orice forma ai administra-o), deoarece stimuleaza si secretia gastrica, si te va durea stomacul. Un regim alimentar propriu zis-exclude prajelile, ouale, branzeturile fermentate, grasimile, alcoolul,(daca e cazul). Ai voie carne slaba, de peste, pui sau vita, lactate degresate (exclus smantana), legume sub orice forma, fructe cat mai multe. Si putina miscare, n-ar strica...Iti doresc multa sanatate!

7 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Consuma ceai de sunatoare (recomandarea unui medic) si evita tot ce inseamna prajeli, sucuri acidulate, redu dulciurile, daca se poate evita si cafeaua (sau bea-o cu lapte).

| Shinto a răspuns:

O fiere lenesa trebuie STIMULATA. Medicina indiana recomanda drept cel mai bun remediu, ardeiul iute... Stiu din postarile tale anterioare ca ai probleme cu stomacul, deci in cazul tau, nu merge.
In cazul tau, un bun stimulent este anghinarea, fie sub forma de ceai, fie sub forma de capsule, comercializate sub denumirea de Anghirol, simplu sau cu adaos de Magneziu. Poti lua inainte de mesele principale cate o capsula.
Un alt stimulent al fierei este lamaia, consumata ca atare, sau cubulete amestecate cu miere.
Pe ultimul loc este ceaiul verde, dar nu mai mult de o cescuta dupa masa, intrucat in cantitati mari produce greata, in cazul fierei lenese.
Adaug : ceaiuri de : galbenele, tintaura.

| Liviucu explică (pentru Shinto):

De maine mi-am propus sa tin regim si caut de nebun pe net ceva in care sa gasesc efectiv ce alimente am voie sa mananc. In ceea ce priveste ceaiul de anghinarie incepand de maine seara beau cate o ceasca seara inainte de somn ca apoi sa stau pe partea dreapta. Bleah ce amar e! Mersi de raspuns.

| Shinto a răspuns (pentru Liviucu):

Ceaiul e cumplit, intr-adevar! Poti incerca cu Anghirolul, pentru ca are o cantitate maricica de substanta activa, si te scuteste de gustul amar. Sa nu uiti sa faci mici pauze (o saptamana), cam tot la 2 saptamani de tratament cu anghinare (sub orice forma ai administra-o), deoarece stimuleaza si secretia gastrica, si te va durea stomacul. Un regim alimentar propriu zis-exclude prajelile, ouale, branzeturile fermentate, grasimile, alcoolul,(daca e cazul). Ai voie carne slaba, de peste, pui sau vita, lactate degresate (exclus smantana), legume sub orice forma, fructe cat mai multe. Si putina miscare, n-ar strica...Iti doresc multa sanatate!

| xname23 a răspuns:

Supe si ciorbe de legume sau carne slaba, tocanite fara ceapa, legume fierte sau fripte, carne slaba (pui, vita), lapte slab si branzeturi slabe, fructe si legume crude (salate), prajituri cu fructe (tarte), apa plata sau slab mineralizata, sare in cantitate normala. multa sanatate!

| Fuego a răspuns:

Salut Pai AI grija numai manca foarte multa carne, fa sport si manaca fructe...si numai manca mai ales dulciuri decat foarte putine.Astept funda te rooog frumos

| laurentiu8 a răspuns:

N u se pune problema de un raspuns vast ci de anumite sfaturi alopate sau nealopate acum depinde ce vrei tu sa abordezi.Un remediu naturist consta in consumul dimineata pe stomacul gol a doua linguri din urmatorul amestec:cumperi o sticla de ulei de masline presat la rece, iar in el storci 3, 4, 5 lamii cit suporti de acru timp de 15-20 de zile, am inteles ca e foarte util.SI ceaiul de anghinare e foarte eficient.Alopat problema se trateaza cu o ecografie abdominala in urma caruia internistul iti da o reteta pe care o iei, INSA AMBELE METODE TREBUIE INSOTITE DE REGIM ALIMENTAR O PERIOADA DE CITREVA LUNI.Adica in mare fara prajeli,rintasuri,alimente care fermenteaza,cafea,smintina, alimente iritante gen piper ardei alcoolsi nu in ultimul rind fara grasimi animale[sunca, pielita de la carnea de pui etc]Iti doresc succes!