| anonim_4396 a întrebat:

Unchiul meu este dependent de alcool. Incearca sa se opreasca,deci ieri si azi nu a baut deloc. Astazi i-a fost foarte rau, tremura, are frisoane, zice ca nu poate sa manance deloc. E din cauza lipsei de alcool? Sau ar putea fi si din alte motive?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, se numeste sevraj si va dura 6-10 zile, agravandu-se in primele 2-3.

| sergiu2525 a răspuns:

Unchiul tau poate intra la alcolici anonimi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se numeste "sevrajul" si e raaspunsul corpului la lipsa alcoolului

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este fizic dependent, s-a instalat toleranta, asta pentru ca alcoolul in sine e o pastila lichida si ceva mai inofensiva decat celalalte.
Eu zic sa o ia gradat, azi mai putin, maine si mai putin, altfel va fi o rupere brusca si, fiind deja intr-o faza avansata, nu ii va fi usor.
Si la fumatorii de decenii e fix la fel. Si asta e doar o scuza ca nu vor sa se lase, dar, cu vointa, exista rezolvare.

| Kriss96 a răspuns:

E din cauza ca s-a lasat de bautura. Iti zic sigur! Nu e grav. Asa se intampla. Din cauza ca este dependent si fizic, nu numai psihic. Nu e bine ca s-a lasat brusc. Trebuie sa se lase incet-incet. Sa reduca din cantitate. Dar daca reduce acea cantitate cu un paharel degeaba! In prima faza sa bea cam jumatate. Altfel nici nu va reusi sa se lase vreodata. In fiecare saptamana sa scada din cantitate pana ajunge sa bea un paharel pe zi sau chiar deloc. Si sa consulte un medic. Este mai usor sa treaca peste cu ajutorul unui specialist.

| almaz a răspuns:

Singur ti-ai raspuns la intrebarea ta..."este dependent" si normal ca e din cauza alcoolului, va sfatui sa va adresati la medici, sa va ajute ei, poate sunt careva medicamente, care ar putea termina acest cosmar! bafta

| BeetweenUs a răspuns:

Multumesc mult pentru raspunsuri!

| iemuc100 a răspuns:

Dupa vreo saptamana ar trebui sa-i treaca daca nu mia bea, dar ma indoesc ca o sa reziste atat laughing, cunosc cazuri de genul asta, nu rezista mai mult de 2-3 zile.

| Pingu69 a răspuns:

Sa se duca la spitallaughing

| Vera_Nedelcu_Veronica_1986 a răspuns:

Pai, bineinteles ca de la asta se trage, pentru ca asa se intampla si cu cei care consuma droguri si nu mai isi iau "doza". E tot o dependenta si asta si tot asa se manifesta in momentul in care vrea sa se lase.