| Cristiaan232 a întrebat:

Uneori noaptea cand ma trezesc din somn si ma frec la ochi ma ustura de la ce poate fi asta?(am un caine bichon maltez care il tin in casa )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ursache_Claudiu_1998 a răspuns:

Salut! Probabil e din cauza faptului că poți fi deshidratat pe parcursul nopții, iar globul ocular ți se usucă și de acolo senzația de usturime... Sau dacă te știi alergic la ceva, e bine de luat în considerație. În general deshidratarea e de vină. Încearcă să bei destulă apă pe parcursul zilei, dacă te inunzi noaptea nu ajută mult. Numai bine!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca in incaperea in care dormi aerul este prea uscat, atunci poate produce asemenea probleme.
Pune o cratita cu apa pe sursa de caldura (soba teracota, calorifer etc., mai putin electric) si apa evaporata va umezi aerul din camera.

| Legion7X a răspuns:

Păi normal că te ustură dacă freci ochii foarte rău mai ales în mijlocul somnului când ochiul este în stare de odihnă, refacere, după foarte multe mișcări zilnic.