| anonim_4396 a întrebat:

URGENT. buna TPU. Eu fiind o persoana putin mai sensibila, vomit des. Da. Cu introducerea ..degetului. Nu, nu bulimie. Deseori mi se face greata si ca sa stopez, incerc sa ma fortez sa vomit. Azi am mancat pe la vreo 13 si dupa am dormit de la 15(eram foarte obosita) pana cam pe la vreo 17. De la amiaza aveam dureri de cap. Dupa ce am dormit parca mi a mai trecut. insa acum iar incepusera. Aveam si greturi, ameteli. si acum mai am. Am hotarat sa vomit...si aproape toata mancarea fiind digerata am vomitat si eu acolo putin. Problema e ca erau bucatele mici (putin mai mari ca o unghie) si rosii. Asemanatoare la culoare cu miezul la pepenele verde. E foarte ciudat, avand in vedere ca din alimentele rosii am mancat doar rosii si gem(mai tarziu.) M-am cam speriat. Cand respir pe gura, parca am mici arsuri. Ma simt putin mai bine..insa tot ma doare capul si am ameteli. Mi-am facut un ceai. Ce credeti ca putea fi? sad probabil asta e una din cele mai stupide intrebari pe TPU, sa ma scuzati. dar imi fac griji.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnaisC a răspuns:

Daca vei continua sa vomiti fortat iti vei arde traheea si laringele din cauza acidutului stomacal care n-ar trebui nici cum sa ajunga acolo.Tot de la acid stomacal e posibil sa-ti pierzi si dintii (corodeaza in timp, se distruge smaltul, devin inchisi la culoare si incep sa ti se rupa cand mananci chiar si lucruri moi).De la asta simti arsurile respective.Eu am gastrita si tot timpul cand fac o criza am reflux si simt exact acelasi lucru cand respir pe gura.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil poate fii vorba de o bila mai lenesa care este deja iritata, sau de o gastrita acida, ori chiar de o indigestie.
Durerile de cap apar in general de la probleme cu fierea, cand dreneaza greoi sau este inflamata, din cauza unei mancari greoaie sau neadecvata.
Mergi al medic sa-ti faci investigatii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am vorbit acum cu mama mea, cica ea crede ca e ceva cu acid. merci de raspuns sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa merg sa fac un control la medic? Sau poate trece asa daca ma stradui sa am grija mai mult la alimentatie? Merci de raspuns! E folositor. Tu cum iti tratezi gastrita?

| AnaisC a răspuns (pentru anonim_4396):

Niciodata nu strica un control la medic, mai ales in situatia ta ca sa-ti spuna daca ai apucat sa afectezi ceva pe interior sau la nivelul dintilor mai ales (se poate sa nu observi, sa vie undeva in interiorul gingiilor si ei sa arate ca de obicei).Nu as avea incredere in nutritionisti, de exemplu.Incearca sa-ti asculti corpul si, daca observi ca ai astfel de reactii la un anumit tip de mancare/o categorie (gen carne sau lactate) incearca sa diminuezi consumul sau, de ce nu sa o elimin de tot.Nici testul ala pentru alergii alimentare nu ti-ar strica, poate fi un element care se gaseste in mai multe alimente de care nici sa nu stii si la care sa fii alergica si care sa-ti produca senzatia de voma.Eu am o gastrita surda asa cam de cand aveam 11-12 ani si mi-au inceput problemele alimentare si fluctuatiile de greutate. Diferenta e ca, eu nu pot sa vomit nici cum laughing mi-o controlez prin alimentatie, am avut acum 2 ani o criza (mancasem ceva foarte picant daca nu ma insel) care a durat doua zile (se manifesta prin dureri de muschi-fiecare muschiulet te doare, de cap, de dinti, nu poti sa respiri si pe final incepusem sa am si convulsii) si dupa am ramas cu dureri de spate, la modul ca nu puteam sa stau in nicio pozitie si nu mai puteam sa merg vreo doua saptamani atunci mi-au trebuit calmante.In cazul meu, trebuie sa evit prajelile de orice fel, bauturile acidulate si condimentele foarte picante (la astea chiar mi-e greu sa renunt). Stiu cum e sa ai impresia ca totul o sa fie mai ok daca elimin mancarea aia dar, incepe prin a consuma portii mai mici si incearca sa nu mai fortezi nimic, corpul tau stie ce are de facut happy

| AnaisC a răspuns (pentru anonim_4396):

De asemenea, in ultima vreme (de vreo 5 luni, asa) am inceput sa renunt gradual la lactate si carne si cred ca am mai avut o singura criza de cand nu mai consum grasime/hormoni animali- inainte aveam cate 1-2 pe saptamana.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Merci mult AnaisC! :*

| AnaisC a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere :*

| Lola05 a răspuns:

Eu înțeleg să tratezi o răceală, o diaree ușoară, o durere de cap sau ceva banal acasă, dar când ai asemenea probleme care se și repetă des, chiar trebuie să mergi la medic pentru investigații! Cum poți să consideri că e normal să ți se facă greață atât de des? Ai mare grijă că totuși e vorba de sănătatea ta aici... Dacă îți distrugi stomacul de pe acum, vei avea mari probleme toată viața.
Mergi la un control cât mai repede! Nu-ți bate joc de sănătatea ta...

| AlinaCeausuuuuuu a răspuns:

Încetează sa mai vomiți ceea ce mănânci! Crede ma, se va ajunge la mai rău peste câtva timp.
Anyway, ceea ce ți se întâmplă mu e deloc bine. Doar încetează sa mai faci asta și totul va fi bine, vei vedea