| BlueDark a întrebat:

URGENT
Din stres iau cate 5 pastile de Xanax pe zi.As vrea sa ma debarasez de acest medicament,dar e foarte greu.
Psihiatrul mi-a zis ca nu ar trebui sa opresc brusc tratamentul, insa nu rezist cu mai putin de 5 pastile.
Nu imi spuneti ca e rau, ca nu-i bine pentru sanatatea mea etc. Voi nu stiti.Habar n-aveti ce inseamna depresia.
Vreau o solutie realista, eventual un medicament mai usor, iar treptat sa reusesc sa scap de problema asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
23 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai usor ar fi sa discuti cu psihiatrul tau despre o eventuala internare intr-un spital psihiatric. Acolo ai putea fi supravegheat si ajutat sa treci peste dependenta si sa renunti la medicament. Nu cred ca poti reusi singur, acasa, problema este mult prea serioasa

| BlueDark explică (pentru Brigaela):

Ma pot trata si acasa, nu-s in stadiul in care sa imi pun streangul in gat.Nu-s un pericol public. Daca nu iau doza de Xanax nu intru in sevraj, gen sa fiu irascibil sau agresiv, doar ma simt foarte foarte rau.
Trebuie numai sa stiu ce e de facut si eu fac.

| Brigaela a răspuns (pentru BlueDark):

Pai trebuie sa stai sub supraveghere medicala si sa faci psihoterapie de mai multe ori pe zi, sa primesti medicatie numai cand starea ta este prea grava pentru a putea fi controlata cu psihoterapie, sport, etc si atunci sa fie medicatie perfuzabila si foarte atenta urmarita de medic. Mie mi se pare imposibil sa faci asta acasa, ai avea nevoie de un psihiatru acre sa iti fei la dispozitie 24 de ore pe zi si care sa poata petrece mult timp cu tine, sa apara rapid in cazca ai nevoie, etc. Daca gasesti undeva un psihiatru dispus sa stea acasa la tine cateva luni si sa iti ofere sustinerea medicala de care ai nevoie, atunci o poti face si acasa. Nu poti singur, asta trebuie sa iti fie deja suficient de clar, daca ai putea singur, ai reduce cat o pastila in medie la 3-4 zile si in maxim 3 saptamani ai scapa complet si definitiv de ele. Asta este singurul lucru pe care il poti face tu acasa singur: ia azi, maine si poimaine cate 4 pastile, marti, miercuri, joi si vineri 3, apoi sambata, duminica luni cate doua, luni, marti, miercuri, joi cate una, vineri si sambata celelalte cate o jumatate. Ignora faptul ca te simti rau. In toata aceasta perioda fii dragut, amabil, continua-ti viata fara cea mai mica abatere. Daca poti, inseamna ca o poti face singur. Daca nu, inseamna ca ai nevoie de internare.

| alessia5158 a răspuns:

Daca poti intelege faptul ca, in timp, efectul unei doze de 5 tab/zi Xanax nu va ramane constant si vei fi nevoit sa-ti maresti doza atunci, interneaza-te intr-o sectie de psihiatrie in scopul dezintoxicarii organismului--- cu atat mai mult cu cat ai dezvoltat o "tehnica" proprie prin care-ti potolesti 'setea" organica de substanta(spui ca : "iau una cand ma trezesc, o jumatate la masa, inca o jumatate mai tarziu, inca una intreaga etc."!)

| AdelinaC a răspuns:

Incearca sa inlocuiesti cu alt medicament care iti taie simptomele si care nu da dependenta, timp in care scazi din doza. In afara de el mai iei ceva?

| BlueDark explică (pentru AdelinaC):

Nu,u mai iau nimic.Din cand in cand mai iau suplimente alimentare, gen vitamine.

| Bondarel99 a răspuns:

Schimba psihiatrul.
Ala a gresit din start ca ti-a dat Xanax inainte sa incerce sa iti prescrie antidepresive. Sau poate nu ai depreie, ci ai anxietate gen OCD sau altele.

| BlueDark explică (pentru Bondarel99):

Multumesc pentru sfat!
Iau de aproape 2 saptamani un tratament care isi face foarte bine efectul.Nu mai am nevoie de Xanax, iau maxim 2 pe zi.

| sierra1 a răspuns:

"Psihiatrul mi-a zis ca nu ar trebui sa opresc brusc tratamentul"
nu fă altfel de cum spune medicul. Știe ce spune!

| BlueDark explică (pentru sierra1):

Stiu,dar dependenta asta ma omoara.Nu mai pot!
Nu vreau sa il opresc brusc, asta e ideea, dar nu pot.

| sierra1 a răspuns (pentru BlueDark):

De tine depinde! Citeste și aici, e interesant:

https://adevarul.ro/......index.html

| alina2k18 a răspuns:

Mi-e greu sa cred ca iei Xanax de 5 ori pe zi recomandat de psihiatruwinking
Orice tratament psihiatric se ia de max 3x zi.
PLus Xanax nu prea este recomandat in depresie si in nici un caz pe termen lungwinking
Solutii sunt multe, dar trebuie sa mergi la psihiatru ca sa iti puna un diagnostic corect big grin

| BlueDark explică (pentru alina2k18):

Psihiatrul mi-a zis sa iau 2 pe zi, dar eu am scapat situatia de sub control.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci iei atatea pastile din cauza celei de care mi-ai povestit aici

https://www.tpu.ro/......l-cred-ca/

Ca sa intelegem mai bine problema sau ca sa inteleg, spune clar ce ti-a facut, pentru ca pare destul de serios. Tu ai copil si nevasta dar nu pacalesti pe nimeni, nu poti trece peste ce ti-a facut duduia.
Stiu deja pattern-ul, o tipa dominanta ti-a pus capac si o vrei pentru ca nu te vrea.
Insa am nevoie de detalii.
Da-mi mesaj privat daca nu vrei sa spui aici.
Pastilele sunt absolut inutile, e ceva inherent psihologic care te tine pe loc si mai ales blocat in trecut.
Doar dupa o analiza completa comportamentala si dupa datele furnizate ma pot pronunta in privinta ta dar si a ei.

| BlueDark explică (pentru anonim_4396):

Nu doar asta.Sunt multe. Probleme cu parintii, neintelegeri la serviciu, dezamagiri pe plan sentimental...
De asta trebuie' sa raman intreg.Pentru familie.

| zăGhost a răspuns:

Xanax e mai mult pentru anxietate. Te sfatuiesc sa cauti substitut in altceva. Poti incepe psihoterapie. Te-ar putea ajuta sa gasesti alte strategii de gestionare a starilor tale.

| Claxon987 a răspuns:

5 pastile este enorm, stiu si eu ce inseamna depresia dar tu singur trebuie sa te ajuti in primul rand. Incearca sa scazi la 4 pastile si cand vine vremea sa o iei pe a 5 a fa o activitate care sa ti distraga atentia. Sportul este excelent. In felul asta te distrugi si e pacat, pari un om constient de riscuri de vreme ce ai pus intrebarea aici. Trebuie sa iti impui si tu singur schimbarea. Si nu de xanax trebuie sa scapi ci de sursa care te face sa iei asta ca sa rezisti. Si eu am griji dar nu mi inchipui ceva ce ar putea genera asa volum de stres incat sa te ingropi efectiv in pastile

| BlueDark explică (pentru Claxon987):

Fac sport.M-am apucat recent de inot la piscina, sa vad ce se intampla...

| Claxon987 a răspuns (pentru BlueDark):

Daca ai familie ai ceva ce multi si ar dori, ei merita tot efotul si daca reusesti sa treci peste aceasta etapa de depresie va fi una din cele mai mari reusite de care vei fi mandru. Americanii au o metoda care se cheama intervention, eu cred ca asta ar fi momentul tau de revelatie, sa te aduca la realitate

| BlueDark explică (pentru Claxon987):

Am mai vorbit cu un prieten care acum ceva timp a trecut printr-o depresie destul de severa... Poate discutand cu ma mai limpezesc la minte.

| Abhay a răspuns:

O alta metoda ar mai fi c-am la fel cum a zis colegul sa încerci sa iei numai 4 și la a 5 sa faci o activitate pentru a putea uita de pastila, da e o idee buna, dar eu recomand sa iei 4 pastile, dar să încerci să împărți timpul dacă înțelegi ce zic, adică în mod normal când trebuia sa o iei pe a 5-a, tu de fapt abia atunci încerci să o iei pe a 4-a. Sper ca te ajuta și această metodă.

| BlueDark explică (pentru Abhay):

Ideea e ca le iau neregulat.Mai iau una cand ma trezesc, o jumatate la masa, inca o jumatate mai tarziu, inca una intreaga etc.

| MihaelaIdris2023 a răspuns:

Depresivii sunt egoiști,expresia "voi nu stiti" o dovedește încă o dată. Ei,eu chiar știu bine. În ziua în care am rupt cărarea batatorita a depresiei, care a facut-o în mintea mea, în ziua în care am hotărât clar ca orice rău as simți, obligatoriu trebuie sa fac ceva,la propriu, adică îmi așezăm lucrurile în dulap, împerechea șosetele s,udam florile,puneam răsaduri, orice, absolut ORICE numai sa nu stau în gânduri! Asta-i secretul. Fa orice, numai fa, nu sta cu tine însuși închis în captivitate.