| anonim_4396 a întrebat:

URGENTA!( pentru cei ce au avut in famile sau cunostinte )
Bunica e la pat de o luna, problema e ca dupa ceva timp i-a apart escarii pe solduri nestiind atunci ce e,si avand si pe spate si fund rani, matus-mea a adus de la munca unde lucreaza ea intr-o sticla niste solutie, presupun ca ar fi cloramina, ce altceva se dizolva in apa?straight face, escariile pe un sold e mai mare pe un sold mai mica,
cea mare, s-a spart si ii curge puroi sau zeama nici nu stiu ce e exact cu grasime, urat mirositoare, cu ce sa ii dam, macar sa numai curga, chiar daca o pansam si o dam cu betadina(iod + altele)
Stiu ca nu la toata lumea e la fel, dar macar o ideea, sau c a facut, o dorea ingrozitor, zilele trecute am crezut ca o pierdem...pana i-am dat calmant cu seringa sad[nu injectabil ]

O parere ceva, nu stim ce sa facem...
facebook.com/bb.ddiana sau bb. ddiana@yahoo.com,astept acolo mesaje, aici intru rar,
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dar voi medic de familie nu aveți?
Trebuie foarte bine toaletată, comprese sterile puse în plagă (escară) pentru a usca rana, se curăță cu apă oxigenată/ betadină/ praf de sulfamidă/ compresă și pansare (se schimbă la interval de 12 ore pentru că este o leziune care este foarte pretențioasă în vindecare, poziția în pat se va schimba din 2 în 2 ore pentru evitarea altor escare de cubit, fiind extrem de des întâlnite la pacienții care stau timp îndelungat în pat, în aceeași poziție), să bea lichide și bine ar fi să mergeți și la spital pentru o evaluare a stării de sănătate!
Pa, pa.

| anonim_4396 explică (pentru Legiuitoarea):

Multumesc mult de raspuns, numai putem sa-i facem nimic sad

| Legiuitoarea a răspuns (pentru anonim_4396):

Bună.
Până în ultima secundă de viață trebuie să vă îngrijiți de ea!
Pa, pa.