| alyyy345 a întrebat:

Urmează peste 2 zile sa ma operez de polipi. Metoda clasica, cu anestezie locala, la spitalul de copii. Am 15 ani. As vrea sa știu cum e? Dacă doare? Durează mai mult de 5 minute? E adevărat ca te leaga și te țin asistentele? Și ce ustensila folosește pentru a scoate polipii? Mulțumesc anticipat. Dau fundă răspunsului bun.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Emazio a răspuns:

Eu cred ca doctorul ti-a spus deja tot ce trebuia sa stii, eu m-am operat de 2-3 ori de polipi, imi amintesc ca doare dar nu e insuportabil, parca te si leaga dar sigur te tin si asistentele. Imi amintesc ca iti baga pe gura un bisturiu si asa le taie. Nu cred ca sunt sanse sa te taie in gat, eu cand am facut operatia nu am avut complicatii.

3 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

@Emazio debiteaza prostii. Cred ca ai inteles. Cum sa-ti scoata polipii (din nas), pe gura? Restul... nu mai comentez.
Avand anestezie, nu vei simti nimic. Poate dupa aia sa simti o usoara durere. Asistentele te tin daca vad ca te agiti, tocmai ca sa nu misti capul si din greseala medicul sa taie altceva. Fii calm si totul va fi bine.
Gandeste logic: din moment ce pleci acasa in aceeasi zi, inseamna ca este o operatie usoara si fara riscuri. Sanatate!

| DonGiani a răspuns:

Hei, este o operație foarte ușoara, cred ca cea mai ușoară, am făcut-o la 11 ani. Unde te operezi la stat sau la privat?

| alyyy345 explică:

La stat