| asaafostodata a întrebat:

Va rog mult ajutati-ma si pe mine un picutz.
Se zice ca toate femeile au acea secretie vaginala, de culoare alba.
Eu de un timp am o secretie vaginala, tot de culoare alba.numai ca miroase ingrozitor. Ingrozitor.
Mai am in plus si mancarimi acolo jos.
Vreau sa mentionez ca nu am facut-o cu nici un baiat.
Habar nu am ce se intampla.
Voua vi s-a intamplat vreodata?
Veriosarei mele i s-a intmplat asta mai demult, dar nici ea nu stie din ce cauza.
Mi-e frica sa merg la medic.
Aveti voi vreo idee ce inseamna asta?
E ceva normal?
Mi-e frica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e deloc normal. Ai o infectie (probabil candida). Este foarte important sa te duci cat mai repede la ginecolog. In bolile astea fiecare zi conteaza (asa ca profita si du-te joi sau vineri, nu mai lasa un weekend sa treaca). La inceput, infectiile genitale se trateaza usor si se vindeca. In timp, ele se cronicizezaza, sunt foarte greu de tratat si vindecarea se face cu sechele.
Nu-ti fie frica de ginecolog, n-o sa-ti faca nici un rau. O sa te ajute sa te faci bine, asa incat sa poti duce o viata normala. Iti va recolta secretie (de la nivelul vulvei cu un tamponel de vata) si o va da la analize. Nu te va durea, nu va fi nici macar neplacut.

| luiza a răspuns:

Imi pare rau de tine dar trebuie sa mergi la doctor, poti sa fi luat un microb, virus...de la o baie folosita de mai multi. ai grija ca infectiile genitale pot fi initial localizate la acest nivel, insa se pot extinde foarte rapid in restul cavitatii pelvine, determinand aparitia unor probleme grave de sanatate, asa doar pana te programezi la doctor fa spalaturi cu apa calda in care ai pus bicarbonat si daca vrei ia de la farmacie METRONIDAZOL, dar sfatul meu e sa mergi la doctor.Sanatate!

| EUSIATIT a răspuns:

De ce tie frica de medic? daca nu mergi nu vei afla de ce. si apoi el te ajuta sa ti rez problema care cred ca incomoda pentru tine. ASa ca daca nu vrei sa abserve si altii linga care stai ca [mirosi urit nu intirzi a si mergi la medic. nu te maninca. hai fii tare si invingeti teama

Janina
| Janina a răspuns:

Nu te speria de medic...frica asta o aveam si eu, insa a trebuit sa merg pentru ca imi incepusem viata sexuala happy
si a fost totul ok. am mers la un cabinet particular unde am dat peste o doamna doctor foarte draguta care mi-a explicat tot ceea ce am dorit.

Va spun din proprie experienta, nu va mai speriati de ginecolog, e total ok ce fac ei acolo happy

| RфZaημtzα a răspuns:

Nu e bine.acea secretie nu trebuie sa miroase si mai ales sa ai mancarimi. Du-te cat poti de repede la medic.Multa sanatate.:X

| RфZaημtzα a răspuns:

Cand putem spune ca secretia este normala si cand este anormala?
In mod fiziologic (normal) secretia este albicioasa sau transparenta, inodora sau cu un slab miros specific si are o consistenta laptoasa.
Secretia vaginala anormala este usor recunoscuta dupa miros. Daca in situatiile normale nu intalnesti niciodata un miros neplacut, in cazul unei secretii anormale acesta este primul care iti atrage atentia. Ginecologii caracterizeaza acest miros ca fiind "fetid" (de peste stricat). Pe langa mirosul extrem de neplacut se poate observa si o modificare a consistentei (branzoasa, apoasa), dar si a culorii (devine gri albicioasa sau chiar verzuie).

| kiss1 a răspuns:

Buna'
secretia vaginala este un semn important al aparitiei menstruatiei il reprezinta secretia vaginala. Secretia vaginala este ceva normal si necesar pentru buna functionare a vaginului. Este necesara pentru mucoasa vaginala care trebuie sa ramâna umeda; secretia împiedica uscarea vaginului. O crestere normala a volumului secretiei apare în perioada ovulatiei, poate fi cauza stresului zilnic sau a tratamentelor hormonale.

Secretia normala este transparenta, moale sau cremoasa si are un miros vag care poate fi descris ca dulce sau "de sapun". Daca intra în contact cu lenjeria intima si este expusa la aer, secretia se poate întari, dar si acest lucru este normal. Singurul lucru la care ar trebui sa fii atenta este o secretie însotita de mâncarime, iritatie, o secretie urât mirositoare, colorata anormal, pentru ca aceasta ar putea fi semnul unei infectii si ar constitui un motiv pentru a merge la medicul ginecolog.

Secretia vaginala apare cu un an sau doi înaintea menstruatiei si persista aproape pe toata perioada vietii de adult.

Pentru a absorbi aceasta secretie, pentru a îti pastra lenjeria curata si pentru un sentiment de prospetime, poti purta un protejslip. Le poti încerca pe cele de la Discreet, care sunt foarte subtiri.

O secretie vaginala anormala contine sânge atunci când nu ai menstruatie, este mai groasa, din punct de vedere a consistentei, este mai alba decât de obicei sau are o culoare galben-verzuie, are un miros neplacut si/sau îti provoaca mâncarimi sau usturime. Totusi, daca observi vreo schimbare de orice fel in legatura cu secretia vaginala, adreseaza-te medicului ginecolog.

Sper ca ti-am venit cumva in ajutor.

| salangwayongseo a răspuns:

Se poate sa ai o infectie de aici daca ai mancarimi este posibil sa ai infectie cu candida. http://www.sfatulmedicului.ro/candida cel mai bine este sa consulti un ginecolog. :)