| mAReEe a întrebat:

Va rog sa ma ajutati...am 13 ani si imi este foarte frica de ceva ori intunerik ori fantome nu stiu exact ce poate fi dar nu pot sa adorm o strig pe mama desi fratele meu e langa mine va implor nu stiu ce sa fac nu am mai dormit de luni si sunt foarte stresata ma simt urmarita si mi se face rau de la stomac veti zice ca sunt obsedata dar am nevoie de voi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ♦EthernalVampa♦ a răspuns:

Hmm... Desi eu sunt si traiesc zilnic cu chestii morbide, trebuie sa spun ca pana de curand, aveam exact aceeasi problema. Si nu trce asa simplu, gandindu-te ca nu este nimic. Di moment ce esti speriata, si probabil ca simti ceva inneregula, este ceva. E ca si cum ar fi mai multe, nu stii exact de ce te temi, e ceva in intuneric ce te sufoca, iti da fiori. Eu am patit niste chestii ciudate, din cauza ca eram speriata. O "prietena" m-a sunat pe la 3 noaptea si mi-a zis ca ceva rau se v-a imntampla. Si pentru. ca eram speriata, am inceput sa aud voci, sa simt cum se misca patul iar inima imi batea atat de tare de credeam ca sunt vibratii straine.
Era tare nasol. In fine, din cate stiu, inca nu mi-a trecut de tot. Dar stiu ca imi impuneam ideea ca "eu sunt de fapt cea care vaneaza relele, nu ele pe mine". Apoi am inceput sa ascult Deathstars, si si asta m-a ajutat.
Doamne, serios ca ma simt obligata sa te ajut! Problama este ca am nevoie de mai multe detalii... Te rog, da-mi add la release_th_shadows cat mai repede... si promit ca te voi ajuta cat de mult pot! Pt. ca stiu ca pe mine nu a putut nimeni sa ma ajute.

13 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

In primul rand, seara nu trebuie sa te uiti la filme dure cu batai, la filme de groaza sau la trillere pentru ca, acestea te agita si nu te lasa sa adormi. Frica de intuneric este destul de frecventa la copii, asa ca te sfatuiesc ca, inainte de culcare, sa "inspectezi" camera ta, in mod amanuntit si sa te convingi ca nu este nimeni si nu este nici un fel de pericol pentru tine. Daca ai fost obisnuita sa dormi cu o lampa de veghe, in timpul noptii, acum cand esti destul de mare, nu ar mai trebui s-o utilizezi. Este vorba de fapt de faptul ca, tu singura te gandesti la grozavii si de aceea ti-e frica. Eu iti propun ca inainte de culcare sa faci o plimbare, ori sa iesi putin afara pe balcon daca nu ai casa cu gradina proprie, pentru a te aerisi, apoi sa citesti o carte frumoasa, chiar o poveste care este vesela si care iti va crea o stare de siguranta. Cred ca este cazul sa te autoeduci privind frica de ceva, sa ai mai mare incredere in tine si mai ales ca stai in aceiasi camera cu fratele tau, nu esti singura. In casa sunt parintii tai care te apara de rele si mai poti incerca sa te rogi Bunului Dumnezeu pentru linistea ta si pentru sanatatea intregii voastre familii.
Daca aceasta stare continua si dupa ce aplici sfaturile mele, atunci este cazul sa mergi la medicul de familie si sa-i explici ce simti si atunci te va trimite pentru investigatii si ti se va stabili un tratament adecvat. Eu cred insa ca totul depinde de tine si ca vei depasi cu brio aceasta stare. Seara pentru linistire poti sa bei un ceai de tei, cu o lingurita de miere de albina sau o cana cu lapte si vei vedea ca te vei simti mai bine.
Roag-o pe mama ta sa stea cu tine pana adormi, in primele seri si sa stii ca esti ferita de necazuri. Fantome nu exista, asa ca ele nu haladuie prin casele oamenilor.
Vacanta placuta in continuare si multa sanatate.

mira
| mira a răspuns:

Intareste-ti convingerea ca nu exista fantome. Ele au fost inventate de populatiile din tarile nordice unde intunericul avea o durata mult mai lunga decat la noi.La gura sobei se inventau povesti cu fantome pentru ca intunericul repezenta un teritoriu al necunoscutului.

| Floreenofficial a răspuns:

Trebuie sa te gandesti ca nu e nimic.nu are ce sa ti se intample.esti in casa cu parintii tai.de ce nu iti iei o lampa ceva ca sa ai o mica luminita noaptea sau de ce nu te culci cu televizorul deschis? iti zic eu SIGUR ca odata cu inaintarea in varsta vei scapa de aceasta problema, ai sa vezi! succes!winking

| Anileda a răspuns:

Nu te mai uita la filme de groaza.
Sau emisiuni in genul.
Inainte sa te culci fa-ti o rugaciune ai sa vezi ca o sa fii mai linistita.
O zi bunahappy

| nikollee92 a răspuns:

Eu iti zit asa si mie mi sa intampla si inca mi se intampla, eu ma gandesc mereu ca dumnezeu este cu mine incearca si tu o sa-ti fie mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am trecut prin asta la 13 ani, da-mi un mesaj si te ajut.E prea mult de scris aici, da-mi un mesaj si promit sa te ajut, ma simt obligata intr-un fel sa te ajut, asa ca te rog fa cum poti mai repede sa imi dai un mesaj promit ca te ajut.

| Daniel2836 a răspuns:

Mie mi se intampla exact la fel sa nu razi dar eu ssimt ca in intuneric e un caine din aia din egipt cu mumiile. il simt ca se apropie. Uneori parca il aud zicand chestii de genu,, nu ai unde sa fugi,, sau,, te-am prins. eu vara dorm cu orice pe mine cel mai des cu un cerceaf. Ma simt mai in siguranta cu el.

| dragon88denis a răspuns:

Hey am eu un raspun pentru intuneric:Intunericul ne face de fapt sa ne dam seama ca exista lumina.

| RK0 a răspuns:

Nu te speria, fantomele nu exista, Daca auzi sunete nu sunt decat mobilierul, caloriferul etc. Daca tie frica dar nu ti sa intmplat nimic paranormal in casa inseamna un singur lucru NU ESTE NIMICA

| DopeNope a răspuns:

Eu cand sunt speriat ma uit la cel mai horror lucru care il vad sau la filme horror da in fine eu sunt mai ciudat. cred ca problema ta e una serioasa si eu inca sunt speriat de fantome si incerc sa nu ma gandesc la ele sau fac o rugaciune cand sunt speriat si in fiecare seara ca sa fiu aparat de rele

| Tomy_3330 a răspuns:

Eu una nu zic ca esti obsedata.Si mie mi se intampla chestia asta.Cand sunt singura acasa si stau la calculator, simt ceva in spatele meu, iar atunci cand ma intorc nu e nimic.
Sfat : Gandeste-te ca exista un Dumnezeu acolo sus, care are grija de tine.La mine functioneazahappyImi spun : "E doar in mintea mea...pfff.ce imaginatie am"

| alin1450 a răspuns:

Si eu trec prin asta sa stiii ca si eu am 14 ani...stiu mare dar tot mi se pare ca cineva ma urmareste...ecc mai multe si nu e fain.dar nu trebuie sa-ti fie frica fa asa stai pe telefon pana la ora cand iti vine somn si ti se inchid ochi.iar dupa aia adormi cu tel in mana:rolling on the floor)la mine mere

| mAReEe explică:

Va multummesc ca nu m-ati crezut obsedata.aceasta este o problema cu care ma confrunt de mult timp, va multumesc pentru ajutor si va promit ca voi face ce mi-ati spus...