| aBunnyMind a întrebat:

Vergeturile se pot trata? Daca da, cum? De cateva luni (2-3) tot apar, am crezut se trec de la sine (o parte au trecut), dar vad ca tot apar, pana si pe sani (scuzati cuvantul). Seara ma cam dor partile unde le am. Nu am fost la un medic pana acum ca mi-e frica ca imi face analize ( am fobie de ace si frica ca o sa aflu ceva straniu care nu se poate trata). Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mirela77 a răspuns:

Repet,vergeturile nu dor! Cinsulta neaparat un medic pentru ca esti prima persoana care o aud de asa ceva. Durerea poate fi provicata de altceva.

6 răspunsuri:
| Mirela77 a răspuns:

Vergeturile nu dor si nu exista tratament eficient pentru ele! Esti sigura ca sunt vergeturi?

| aBunnyMind explică (pentru Mirela77):

Sunt niste firisoare subtiri si cu aspect de crater, rosiatice. Din cate am citit ( si din pozele care le-am vazut) se potrivesc perfect. Se poate sa fie si altceva?

| aBunnyMind explică (pentru Mirela77):

Nu ma dor toate locurile in care le am, doar in anumite parti, unde, de obicei sunt si ele.

| Mirela77 a răspuns (pentru aBunnyMind):

Repet,vergeturile nu dor! Cinsulta neaparat un medic pentru ca esti prima persoana care o aud de asa ceva. Durerea poate fi provicata de altceva.

| melissaandra a răspuns:

Din pacate, pielea nu revine la forma sa daca a fost fortata de o crestere rapida datorata unei sarcini, a unor cresteri sau scaderi bruste in greutate. Pielea se deterioreaza prin ruperea fibrelor elastice, ceea ce conduce la aparitia vergeturilor.

In mod normal pielea este destul de elastica, dar cand intinderea are loc brusc, fibrele elastice se rup, lasand in urma vergeturile. Vergeturile afecteaza atat femeile cat si barbatii, cele mai afectate zone ale corpului fiind soldurile, coapsele, abdomenul, sanii si partea superioara a bratelor. Initial apar ca niste linii rosiatice, devenind apoi albe.

Ce se poate face?
Exista cateva optiuni in ceea ce priveste tratarea vergeturilor. Daca iei vergeturile foarte in serios si vrei sa scapi de ele, cea mai buna solutie este sa te adresezi unui dermatolog sau unui chirurg plastician, care iti pot recomanda cele mai bune metode.

De asemenea, un medic iti va face o istorie medicala detaliata, incluzand si medicamentele pe care le iei. Unele medicamente, dar si suplimente alimentare, pot influenta aparitia vergeturilor. Printre acestea se numara hormonii sau steroizii.

Dermabraziunea si peelingul chimic
Dermabraziunea sau peelingul chimic pot fi folosite in estomparea vergeturilor. Interventiile cu ajutorul laserului reprezinta de asemenea o metoda moderna si revolutionara de solutionarea a imperfectiunilor pielii, printre care si vergeturile. Rezultatul oricarui tratament va depinde de anumiti factori, prcum varsta, culoarea pielii si chiar dieta.

Creme si lotiuni
Producatorii nenumaratelor creme, lotiuni si uleiuri de pe piata promit ca acestea fac vergeturile sa dispara. Chiar daca unele sunt eficiente, cele mai multe nu au efecte vizibile. Cremele si alte produse de acest gen sunt mult mai eficiente in prevenirea vergeturilor. De aceea, femeile insarcinate trebuie sa inceapa un tratament preventiv, inainte ca abdomenul sa devina proeminent. De cele mai multe ori, medicul este cel care recomanda cele mai eficiente creme pentru prevenirea vergeturilor pe durata unei sarcini.

Dieta si exercitiile
O piele sanatoasa, si prin urmare cu un coeficient de elasticitate adecvat, incepe cu o dieta sanatoasa si variata. Si apa are un rol importanta in mentinerea nivelului optim de elasticitate al pielii. Bea cat mai multe lichide, in special apa. Cofeina creste riscul aparitiei vergeturilor.

Vergeturile pot fi rezultatul unor deficiente nutritionale. Consuma alimente cu un rol important in mentinerea sanatatii pielii:

- alimente bogate in zinc: nuci, alune, peste
- vitaminele A, C, D: morcovi, citrice, lapte
- proteine: oua, carne slaba...dai funda?

| melissaandra a răspuns:

Din pacate, pielea nu revine la forma sa daca a fost fortata de o crestere rapida datorata unei sarcini, a unor cresteri sau scaderi bruste in greutate. Pielea se deterioreaza prin ruperea fibrelor elastice, ceea ce conduce la aparitia vergeturilor.

In mod normal pielea este destul de elastica, dar cand intinderea are loc brusc, fibrele elastice se rup, lasand in urma vergeturile. Vergeturile afecteaza atat femeile cat si barbatii, cele mai afectate zone ale corpului fiind soldurile, coapsele, abdomenul, sanii si partea superioara a bratelor. Initial apar ca niste linii rosiatice, devenind apoi albe.

Ce se poate face?
Exista cateva optiuni in ceea ce priveste tratarea vergeturilor. Daca iei vergeturile foarte in serios si vrei sa scapi de ele, cea mai buna solutie este sa te adresezi unui dermatolog sau unui chirurg plastician, care iti pot recomanda cele mai bune metode.

De asemenea, un medic iti va face o istorie medicala detaliata, incluzand si medicamentele pe care le iei. Unele medicamente, dar si suplimente alimentare, pot influenta aparitia vergeturilor. Printre acestea se numara hormonii sau steroizii.

Dermabraziunea si peelingul chimic
Dermabraziunea sau peelingul chimic pot fi folosite in estomparea vergeturilor. Interventiile cu ajutorul laserului reprezinta de asemenea o metoda moderna si revolutionara de solutionarea a imperfectiunilor pielii, printre care si vergeturile. Rezultatul oricarui tratament va depinde de anumiti factori, prcum varsta, culoarea pielii si chiar dieta.

Creme si lotiuni
Producatorii nenumaratelor creme, lotiuni si uleiuri de pe piata promit ca acestea fac vergeturile sa dispara. Chiar daca unele sunt eficiente, cele mai multe nu au efecte vizibile. Cremele si alte produse de acest gen sunt mult mai eficiente in prevenirea vergeturilor. De aceea, femeile insarcinate trebuie sa inceapa un tratament preventiv, inainte ca abdomenul sa devina proeminent. De cele mai multe ori, medicul este cel care recomanda cele mai eficiente creme pentru prevenirea vergeturilor pe durata unei sarcini.

Dieta si exercitiile
O piele sanatoasa, si prin urmare cu un coeficient de elasticitate adecvat, incepe cu o dieta sanatoasa si variata. Si apa are un rol importanta in mentinerea nivelului optim de elasticitate al pielii. Bea cat mai multe lichide, in special apa. Cofeina creste riscul aparitiei vergeturilor.

Vergeturile pot fi rezultatul unor deficiente nutritionale. Consuma alimente cu un rol important in mentinerea sanatatii pielii:

- alimente bogate in zinc: nuci, alune, peste
- vitaminele A, C, D: morcovi, citrice, lapte
- proteine: oua, carne slaba...dai funda?