| Andreea930 a întrebat:

Voi ce mâncați seara, dimineața? Nu mai știu ce să mănânc, seara mai mănânc iaurt activia brânză, ouă. Auzisem că după ora 6 nu se mai mănâncă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anamariiaaaa a răspuns:

Buna! Dimineata poti manca vreo 2-3 felii de paine cu unt/branza/icre si poate si salam dar nu este sanatos asa ca incearca sa il eviti, si in plus trebuie sa adaugi macar o rosie, un castravete ceva acolo pentru ca e foarte important ca la masa sa ai si salata sau ceva taiat pe acolo...si seara este bine sa mananci ceva usor ca sa nu te balonezi, de ex: mancare facuta in casa, o salata ceva pe acolo.
Si seara e important sa nu mananci prea multi carbohidrati...adica paine...incearca sa o eviti.
Si faza cu ora 6 nu este adevarata, intre mase ar trebuie sa fie o perioada de 5 ore iar masa de seara e bine sa fie cu 2-3 ore inainte de culcare.
Mama mea este nutritionist si asa m-a invatat si pana acum o duc foarte bine!

26 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dimineața trebuie sa măninci bine, ca sa ai energie toată ziua, la prînz ciorbă si felul doi, depinde ce ai la felul doi, si seara medicii zic ca după ora 18 numai mîncăm nimic, dar cine poate sa reziste? Ce varstă ai? Fiind in creștere ai nevoie de mincare.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ouă seara? Niciodată, oul este crimă pentru ficat mincat seara, oul se manincă numai dimineața si două ouă pe săptămînă atît, seara merge un iaurt ușor cu o felie două de paine neagrăp, integrală, exclus pîinea albă, creste glicemia, te îngrași, la fel dulciurile seara exclus asa ceva.

| Andreea930 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Eu pâine albă mănâncă și ouă seara câteodată! De unde ști că este crimă pentru ficat?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andreea930):

De la doctor.

| Andreea930 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ok. Mie nu mi s-a zis nici nu am întrebat laughing

| RAY a răspuns:

Eu am doar doua mese de cand sunt pe slabit,dimineata carne de porc,peste, pui + ceva carbo fructe, legume

seara carbo = cartofi fierti, oua fierte, intre mese ceva fructe

| Derkes a răspuns (pentru RAY):

Si ai slabit ceva cu aceasta metoda?

| RAY a răspuns (pentru Derkes):

Da,2kg in 14 zile, tin un jurnal zilnic unde scriu tot ce consum, azi am ajuns la 1600 de calori

| Derkes a răspuns (pentru RAY):

Ai eliminat de tot dulciurile? Cati l de apa bei pe zi? La ce ora te culci?

| RAY a răspuns (pentru Derkes):

Da, nu prea multa, niciodata nu am baut 2l, 1l cam asa, pe la 1, 2 noaptea

| Derkes a răspuns (pentru RAY):

Ce repede raspunzi laughing Iti urez succes cu dieta, daca vrei sa ai rezultate maxime incearca sa dormi maxim la ora 23, dulciurile excluse de la ora 17:00, si incearca sa bei cel putin 1, 5 l de apa sau 2 l.

| RAY a răspuns (pentru Derkes):

Multumesc la fel, deficitul caloric e baza

https://www.calculator.net/calorie-calculator.html

| gogu220 a răspuns (pentru RAY):

Lasă între mese, vrei să slăbeşti? Mănâncă între scaune, într-un colţ unde nu prea merge wi-fi. Ştii ce repede termini masa?

| RAY a răspuns (pentru gogu220):

Da pai mi-a propus o mandra sa ne mutam in pesterea sa slabim impreuna eu i-am propus sa slabim in pat

| Andreea930 explică (pentru gogu220):

Adică? Nu vreau să slăbesc că nu sunt prea grasă

| RAY a răspuns:

CristiDinBucuresti dar daca nu consum oua imi vine pofta de mancare noaptea asa pana maine pe la ora 1, 2 nu simt senzatie de foame

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ouă benedict, guacamole, sandvis-uri calde, unt de arahide cu banane, miere și scorțișoară, milkshake de banane, salată de fructe - asta dimineața.
Seara mănânc haotic, dar ceva cu pui/pește mereu.
Sunt rețete pe Youtube / Pinterest câte vrei.
Eu mănânc dupa 18, nu-mi pasă, aș mânca și în somn, dar nu pot sad.

| AC4S4 a răspuns:

Cand nu am mancare pregatita sau nu am chef sa imi pregatesc, iau ceva simplu si usor (sunca, oua, dulceata, pateu - evident, cu paine). De cele mai multe ori mananc ce a ramas de la pranz (carne de porc/pui/peste cu sau fara cartofi/orez, paine).
Astea le mananc pe la ora 21:00. La ora 18:00 nici nu poti sa zici ca e seara, sa fim seriosi. Daca de la 18:00 nu mai mananci, pe la ora 23:00 ti se face foame de nu mai poti adormi.

Nu-ti face griji de ce sa mananci. Mananca orice gasesti prin frigider seara.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Pai ti se face foame ca asa te-ai obisnuit. sa mananci tarziu.
Ca asa fac si eu,

| CleanHeart a răspuns:

Dimineata mananc ceva ușor cereale cu lapte, pâine cu ceva etc
Seara mănânc tot ce apucat, atunci mi-e cel mai foame laughing și nu e ok
Da, după 6 nu se mănâncă fiindcă seara nu prea se mai face activitate fizică și se depune mai repede mâncarea pe domnul corp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa mananci si la 12 noaptea. nu e o regula.
Insa corpul metabolizeaza mancarea mai repede, cand faci miscare, decat daca stai in pat la tv nemiscat sau sau nemiscata.
Spre exemplu daca mananci la micul dejun, inainte sa pleci la scoala sau la munca, pana ajungi acolo, faci miscare, si metabolizezi mancarea din stomac mult mai repede, si deja la 12 iti e foame iar.
Pe cand daca mananci seara, si nu faci nimic, mancarea iti ramane in stomac pana a doua zi.

| Andreea930 explică (pentru anonim_4396):

Dacă mănânc și la micul dejun, merg doar pe jos până în stație sa aștept microbuzul. Mai metabolizează dacă stau pe loc?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreea930):

Daca spre exemplu eu mananc prea mult seara, si intr-o dimineata poate mi se face rau si imi vine sa vomit, vomit tot ce am mancat seara.
Daca in schimb mananc un sanwich la munca, si mi se face rau dupa 2 ore, nu mai vomit nimic ca nu mai am nimic in stomac, mancarea e deja in intestine, nu mai e in stomac de mult.
Cel putin asta am observat eu,
(ca am avut o perioada cand am avut un bug de-asta de mi se facea rau de la mancare care nu era proaspata, fast food)
Ma rog, si de acolo am tras singur concluzia ca atunci cand dormi, corpul nu mai metabolizeaza mancarea din stomac, si o "pastreaza" pentru a doua zi. Corpul cat si majoritatea functiilor lui, se odihnesc cand dormi.

| aimullah123 a răspuns:

Eu la toate mesele mananc ori salate cu mai multe legume ori ciorbe, supe.
Doar mancare gatita. Rare ori mananc si cipsuri sad csf....mai poftesti din cand in cand

| DariusEusebiu a răspuns:

De dimineață pe la 7:00 sau 8:00 se mănâncă de obicei la mic dejun oua cu șuncă și roșii sau o omletă cu cașcaval și rosii

După-masă pe la 1:00 sau 2:00 se mănâncă ceva mai mult că sa îți tina pe seara de exemplu prima data o ciorba/supa dupăcea carne cu cartofi sau ce doriți dvs.

Și la 6:00 sau la 5:50 un iaurt sau o banana sau fructe dar după 6:00 nu mai mananci nimic că organismul nu mai poate digera ceea ce mănânci până te culci dacă te culci mai târziu pe la 12:00 sau 1:00 poti sa mănânci și la 7:00 dar doar un iaurt sau ceva fructe nimic altceva.

Sper că te-am ajutat.

| Andreea930 explică (pentru DariusEusebiu):

Nu mă pot trezi la 7:00 sau 8:00 ca să pot mânca. Mă trezesc pe la 9-10. Și dacă mă mai trezesc dimineața la 6:20 nu am timp să mănânc că plec la liceu la 7:00 și mănânc de prin magazine covrigei sau sandvish cu salam sau cornuri