| AvalohAlyn a întrebat:

Voi ce marca de vitamine si minerale ati luat? Ma gandeam la Doppelherz.Voi, de care ati folosit?(daca ati folosit)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Vitaminele sunt medicamente iar medicamente nu iei ca asa te taie capul, ci doar daca ai nevoie. De ce vrei sa iei vitamine?

| AvalohAlyn explică (pentru CuriousStuff):

Pentru ca sunt obosit mai mereu chiar daca dorm suficient si nu prea am putere de concentrare/memorare/atentie si nici energie iar alimentatia mea e cam nesanatoasa in mare parte.

| CuriousStuff a răspuns (pentru AvalohAlyn):

In primul rand schimba alimentatia daca esti constient ca nu e sanatoasa. Cea mai mare parte din vitaminele si mineralele de care corpul tau are nevoie trebuie luate din alimentatie. Pe urma mergi la medicul de familie pentru niste analize sa vezi exact de ce ai nevoie. Daca iei vitamine la intamplare nu o sa rezolvi nimic. Poate tu esti anemic, de exemplu, si atunci cu vitamine poti sa te speli pe cap, ca de altceva ai tu nevoie de fapt (fier). Dar de asta poti fi sigur doar dupa niste analize.
Pana atunci fructe si legume cat incape, o alimentatie mai sanatoasa si pana sa fii nevoit sa iti faci analize nu o sa mai fie nevoie, pentru ca o sa incepi sa te simti mai bine.