| Girly97 a întrebat:

Voi credeti ca este normal ca de fiecare data cand trebuie mama sa ma trezeasca noaptea oricand de blanda ar fi ma trezesc speriata fara motiv timp de cateva minute? Mai stiu de la ea ca ma trezesc mult mai greu decat ea. Noaptea daca ma suna cineva de 10-20 ori nu este nicio problema, nu aud absolut nimic in timp ce mama mea se trezeste imediat ce aude cel mai mic sunet.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt oameni care se trezesc mai usor si altii mai greu, e normal. De asemenea, tinerii se trezesc intotdfeauna mai greu decat cei mai in varsta, te vei terzi si tu mai usor cu varsta. Mamele se trezesc cele mai usor, ele sunt obsinuite de cand au copii mici sa se trezeasca la cel mai mic fosnet si raman cu aceasta obisnuinta toata viata. Cand vei deveni mama vei vedea ca te vei trezi imediat, la cel mai mic geamat sau oftat al copilului.
In general, pe la 5 ani, parintii incep sa isi obisnuiasca copii cu alarma. Initial este greu, adr pe la 7 ani cam toti copiii se invata sa se trezeasca cand suna ceasul. Daca ai grija sa nu pierzi niciodata acest obicei si sa te trezesti macar 5 zile pe saptamana fara ajutor, doar cu alarma telefonului sau a ceasului desteptator, nu o sa ai nici un fel de probleme.

| Shimozukushiki a răspuns:

1. Te trezești „speriată" din faptul că, proabil, tu în acel moment ai un vis urât/coșmar și atunci când mama ta pune mâna pe tine să te trezească, probabil subconștientul tău crede că de fapt „monstrul/criminalul/persoana" aceea din vis care-ți provoacă ție visul urât, crede că mama ta este acea persoană iar asta e absolut normal.
Dacă ai pânâ-n 18 ani să zic (hai 20) e cât decât normal. Dacă ai sub 18 e și mai bine. Dar. cunosc pe cineva care se sperie așa fără motiv și are aproape 40 de ani (atunci e mai grav) pentru că la 40 de ani nu mai ești in copil și ești cât de cât cu capul pe umeri și conștientizezi unele lucruri (ce e bine, și ce e rău) (chiar dacă nu știi ce-nseamnă visele pe care le ai)

2. Faptul că te trezești mai greu decât dânsa s-ar putea să ziceem că e puțin „anormal", dar asta poate avea 2 sensuri:
a) Fie ești foarte obosită și poate „să explodeze„ lângă tine că tu dormi (cum se zice în vorba populară,, buștean"), sau
b) Fie ai „poate" o anumită problemă cu „senzorii" corpului și îi ai mai puțin dezvoltați (problemă gravă, nu cred că ar fi, depinde cum crezi tu)
P.S. b) Dar dacă nu ai acești „senzori" ai corpului poate fi grav, deoarece poți să mori (cum era să moară și mama mea (în somn) deoarece a lăsat cuptorul aprisins la maxim iar flacăra nu mai era, dar gazul da, era pornit. Noroc cu mine că venisem de afară iar când am intrat, simțeam că mă sufoc și nu ai vedeam și mă usturau ochii la cât gaz ne-ars era în casă și am deschiz repede geamul (p.s era închis ) asta mi s-a-ntâmplat săptămâna trecută.
Iar ea dormea nu avea nicio treabă, putea să moară-n somn, iar când i-am spus de tâmpenia pe care o făcuse a-nceput să râdă (deci nici nu era conștientă de ceea ce făcuse)

3. La fel și cu sunatul telefonului poți avea una dintre variantele de mai sus (vezi a și b).
Problema este că. dacă tu nu auzi telefonul sau alarma acestuia, s-ar putea să ai probleme cu trezitul/programu/ajunsul la liceu/facultate/loc de muncă (dar asta în funcție de tine dacă consideri că e grav sau nu)

4. Dacă spui că mama ta se treezește la cel mia mic sunet (scârțăit de ușă sau de parchet) înseamnă că are un smn tulburat și cel mai probabil este foarte stresată și probabil adoarme și greu iar dacă se trezește la cel mia mic sunet, probabil nu se poate odihnii calumea.

Concluzie: Nu cred că e o problemă atât de gravă încât să te sperii, atâta timp cât nu îți arde casa, sau ai gaze sau atât timp cât nu esști în pericol când dormi, nu ai de ce să te sperii.

| Shimozukushiki a răspuns:

P.S. Aparent nu ai de ce să te trezești speriată dacă ai spus că te trezești greu
Cei care au un somn (tulburat) ca cel al mamei tale se trezesc „speriați".
La tine nu prea aș vedea de ce, dacă ai spus că te trezești greu, ar trebuit să te trezești calmă.

| Girly97 explică (pentru Shimozukushiki):

De fapt, din cate mi-a spus mama, la mine ambele sunt "combinate". Adica imi ia mult mai mult timp decat este normal sa ma trezesc si intr-adevar ma trezesc speriata cand cineva incearca sa ma trezeasca cat de bland posibil.

| NLS a răspuns:

Si eu ma trezesc foarte greu, si nu vad nimic anormal in asta.
Speriat fara motiv, doar foarte rar, daca se intampla sa visez ceva urat (dar nu prea visez eu in general, ...so i can live with that).

| Sn4k3 a răspuns:

E normal.

| AdrianLvs a răspuns:

Hmm,pai nu putem spune ca este neaparat o problema, dar fi sigura ca poate esti mai sperioasa. Discuta si tu cu ea despre asta.