| BigLike a întrebat:

Vreau sa incep sa merg la sala vreau sa am mainile putin mai groase, pieptul ma mare si sa abdomenul sa arate mai bine ce imi recomandati asa ca de inceput? Precizez ca : ca fizionomie sunt foarte slim (putin prea slim adica slab sper ca intelegeti) As vrea sfaturi concrete ca sa am mai multa masa musculara ofer si funda plus ca rog si ofer seriozitate multumesc frumos anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Nu ti-i rusine sa ne faci in ciuda cu silueta ta super slim?!

si ca sa raspund si la intrebare - la sala e sigurat un antrenor. El o sa sstie mult mai bine decat poate unii de pe TPU ce sa faci. Mie cel putin, mi-a recomandat sa mananc oua fierte de preferat dimineata, fructe si legume crude, nuci si multe lactate. Dar poate ca tie o sa iti recomande altceva si o sa iti dea si mai multe detalii. Deci, intreaba pe cineva fata in fata care e in mijlocul problemei si nu te mai da mare ca esti slab big grin

| BigLike explică (pentru Mayar):

Credemă nu mă dau mare, baieții pot intelege, ca sa intelegi care e treaba cand esti slab la baieți este ca si cum ai fi grasă la fete happy nu e tocmai placut, esti sigura ca fiecare gym are un antrenor? Oricum mersi de raspuns e unul dintre cele mai bune happy

| Liviu a răspuns (pentru BigLike):

Eu nu pot intelege, eu as vrea sa fiu putin mai slab, am 120 de kg laughing eu ce sa mai zic?

| Antonies a răspuns (pentru BigLike):

Știu cum e, sunt in aceeași situație sad

| Mayar a răspuns (pentru BigLike):

Sper sa iti fie de folos. In orice sala e un fel de antrenor pentru ca trebuie sa fie cineva pe care sa il poti intreba cum folosesti aparatele respective, cat sa le folosesti si asa mai departe. Eu, cel putin, la salile la care am fost din orasul meu [resedinta de judet, ce-i drept] era un antrenor care si el avea muschi vizibili si imi putea da sfaturi la marele fix, deoarece era in miezul problemei. Si e mai bine asa, pentru ca ii vorbesti fata in fata, te vede cum esti, cum iti e organismul, cata forta ai, etc. Si atunci trage niste concluzii si iti da niste sfaturi. Daca cumva nu este unul prea priceput la sala la care vrei sa mergi acum, incearca la alta sala. De regula toate salile au astfel de oameni.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Esti cocalar de plaja, stai acasa. Uiti cele mai importante grupe picioarele, sa mai vorbim si de spate, umeri trapez laughing

| BigLike explică (pentru BuLaNNNeL):

Mda stiu acasa e vreme de plaja insa aici in Manchester ploua toata ziua asa ca expresia ''cocalar de plaja'' nu ma reprezinta sorry tongue

| RyanGeorge a răspuns:

Salut, pentru incepatori iti recomand programul asta :
https://hotupload.eu/Y1x
Dupa 2 maxim 3 luni luni daca continui imi dai msj privat si iti trimit urmatorul pentru avansati.

Urmatorul pas, ai nevoie de supliment nutritiv in minerale si vitamine.
Animal PAK sau ARGININE EFFERVESCENT, la Animal PAK il iei inainte de sala cu 1 ora sau la ARGININE EFFERVESCENT il iei inainte de sala cu 30 minute.
Alimentatia la fel trebuie organizata si calculata, 3 mese pe zi, e recomandat sa mananci bine dimineata pentru ca asta e cea mai importanta masa, la pranz orez cu vita / salata / fasole / oua sau alte feluri care sa nu aibe multe grasimi iar seara : peste, salata, pui etc.
Trebuie sa consumi multe fructe si legume, eu beau suc de morcov de 3 ori pe saptamana, 1 banana inainte de sala cu 1 ora, miere pe stomacul gol dimineata, 1 pahar de vin seara, kiwi si pomelo odata pe saptamana, mai rar sucuri cu acid si multe altele, poti cauta si pe google este simplu de gasit acum.
Eu asa m-am documentat, este intr-adevar putin mai costisitor dar sanatos.

| 1918 a răspuns:

Consuma multe proteine, daca esti foarte slim.

| Moldoveanu15 a răspuns:

In primul rand sa nu iti fie rusine sa intrebi. Trebuie sa inveti sa faci corect exercitiile. Pentru inceput prima luna eu zic sa faci circuit. Sa incepi sa manci mai sanatos. Sa iti calculezi kcal si sa ai surplus, astfel o sa pui masa pe tine. Sa bei multa apa si sa te odihnesti bine. Dupa prime luni poti incepe si suplimente si sa lucrezi pe grupe.