| jhon921 a întrebat:

Vreau sa ma duc sa ma operez de polipi nazali acum la inceputul lui martie insa as avea si eu o intrebare pentru cei ce au trecut prin aceasta operatie.Este nevoie de o pauza de la efort sau dupa operatie si o saptamana doua pot revenii la normal? Mentionez ca sunt sportiv si nu am foarte mult timp de pierdut fara antrenamente.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Shinto a răspuns:

Nu am trecut prin aceasta operatie, dar stiu ce inseamna sa nu poti respira in timpul unui antrenament, si mai stiu si ca dupa acest gen de interventie, mucoasa nazala se reface foarte repede. Decizia de a face, sau nu, aceasta interventie, iti apartine in totalitate. Raspunsul meu era pentru cazul in care te vei opera. Deci, repet, DACA te operezi, reintra TREPTAT in ritmul de antrenament. Iti doresc sanatate si mult succes! Sa auzim de bine!

6 răspunsuri:
| Shinto a răspuns:

Nu-i nevoie de o pauza foarte mare, (cred ca o saptamana e rezonabil, doua e ideal), dar e bine ca revenirea la antrenament sa o faci progresiv, sa nu fortezi, ca sa nu-ti provoci hemoragie. Din cauza unui efort brusc si intens, sangele va fi pompat cu putere, iar vasele de sange pot ceda, asa ca ia-o usor...sanatate!

| jhon921 explică (pentru Shinto):

Nu e vorba sa spun parintilor ca am 20 de ani insa am zis ca pana sa consult doctorul sa intreb pe cei ce au trecut prin aceasta operatie.Pana la urma o sa merg sa intreb doctorul ce imi sugereaza, asa nu mai pot ramanea ca daca nu respir pe nas alergatul imi este foarte afectat.

| jhon921 explică (pentru Shinto):

In plus am citit ca e mai indicat sa se faca operatia in primavara, eu ma gandeam sa merg acum in februarie are oare ceva?

| Shinto a răspuns (pentru jhon921):

Cred ca e mai bine sa astepti putin, sa se incalzeasca vremea. Intr-adevar, cand inspiri aer rece, mucoasa nazala se poate inflama, mai ales dupa operatie, si se vindeca mai greu. Iar daca ai "bafta" sa mai si racesti in perioada asta, e dezastru, vindecarea rapida pe care o doresti va fi imposibila. Dar, acum depinde si de cat de mari sunt polipii, si de cat de mult te deranjeaza. Multa sanatate!

| Shinto a răspuns (pentru jhon921):

Nu am trecut prin aceasta operatie, dar stiu ce inseamna sa nu poti respira in timpul unui antrenament, si mai stiu si ca dupa acest gen de interventie, mucoasa nazala se reface foarte repede. Decizia de a face, sau nu, aceasta interventie, iti apartine in totalitate. Raspunsul meu era pentru cazul in care te vei opera. Deci, repet, DACA te operezi, reintra TREPTAT in ritmul de antrenament. Iti doresc sanatate si mult succes! Sa auzim de bine!

| MyMindRules a răspuns:

Si eu am facut operatia asta si nu mi-a crscut nasul laughing.Mie mi-a zis sa stau in casa o saptamana, sa nu ies deloc si atat, apoi am reinceput sa merg la scoala ca de obicei.
Bft!

| Ukraineanu a răspuns:

Nu fa prostia asta, majoritatea care s-au operat din cauza polipilor le-au afectat cresterea nasului, tu vrei sa ai nasul mare si stramb? Chiar si o operatie pentru sinusita iti afecteaza nasul, eu am avut un fost coleg de clasa care avea un nas foarte mare din cauza ca s-a fost operat. Ziceai ca arata din desene animate, Doamne fereste nu-i de ras, dar nu fa prostia asta, eu cand eram mai mic am vrut sa ma operez tot din cauza asta pana ce mi-a zis un specialist sa nu fac prostia asta ca o sa regret toata viata din cauza nasului, ca voi avea un nas mare si oribil. Si uite ca am ajuns pana in ziua de azi si pot respira chiar foarte bine si nu am nici pe dracu, spune-i lui mama, tatal tau ce efecte are, nu fa prostia asta, impune-te, daca nu ma crezi cauta pe net, da-i un search pe google efecte negative operatie polipi. Eu te-am sfatuit ca un frate, dar cu lucrurile astea nu sunt de glumit, ce e sanatate e Sfant, mai bine stai asa cum te-a lasat Dumnezeu, ai grija de tine!