| Andrei098792873727 a întrebat:

Vreau să mă ingraș dar nu am condițiile necesare pentru o dietă elaborată. O idee ar fi să mănânc alimente care te ingrașă (cum ar fi ciocolata sau alte produse cu zahăr) dar nu vreau să am probleme de sănătate din cauza lor, ce ar trebui să mănânc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Pai in afara de ce mananci normal, mai baga si dulciuri sau alune, ca de la alune nu ai ce sa patesti, de ex mai bine daca mananci 200 g alune pe zi in afara de ce mananci normal adica mancarea cu care te mentii slab, ai sa te ingrasi cam 5 Kg lunar.

Imparte si tu alunele alea la 3-4-5 transe sa nu simti ca mananci multe.
Eu rad o cutie de 135 g odata, deci nu cred ca pentru tine 200 g de alune e asa mult impartite pe transe pe zi.

Fa asa, nu trebuie sa ai nici o dieta elaborata.
Dar sa nu reduci din mancarea care o manaci acum sub nici o forma.

Deci baga-te. E mai bine sa mananci asa decat dulciuri.
Desi merg si alea, doar sa te speli pe dinti imediat dupa, ca sa nu faci carii.
De ex doua ciocolate de 100 g sunt echivalent cam cu 200 g alune la calorii.

Alunele au grasimi sanatoase nesaturate, deci e okey, doar ca au multe calorii de la acele grasimi, ceea ce la tine asta si trebuie.

Cam cate Kg lunar ai vrea sa iei si cate total? Ce inaltime ce greutate ai acum?

| Andrei098792873727 explică (pentru Mosotti):

Am 60kg si 1. 91cm deci sunt destul sa slab si as vrea să ajung la 80kg dar din alea 20kg in plus o sa incerc sa pun 5kg de muschi.

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei098792873727):

Acuma se schimba datele problemei, trebuia sa zici ca vrei si muschi. Ca multi vor doar sa ia in greutate fara masa musculara in plus.

Atunci se complica treaba.
In primul rand te duci la un antrenor de sala si intrebi cam cum ai putea sa-ti atingi obiectivul, spui ca vrei sa iei 20 kg si sa faci si masa musculara.
Si rogi sa-ti dea un plan alimentar corespunzator si de antrenament.
Daca nu se pricepe la dieta, te duci la un nutritionist si ii spui, si vezi ce zice si acela.

Ca pentru musculatura trebuie oricum sa mananci mai mult, dar nu merge doar cu o aluna, ciocolata, adica nu mai merge doar sa ai kcal in plus.
Acolo trebuiesc 2-3 g proteine complete per kg corp, impartite in mai multe transe pe zi, se iau din carne slaba fripta fara piele, lactate, uneori si praf proteic fara gust si culoare pentru asimilare rapida imediat dupa antrenament.

Odihna, alimentatia si antrenamentul sunt cheia pentru masa musculara.
Deci te apuci de munca. 3 ore pe saptamana ajung pentru a arata f bine, o ora intr-o zi pe grupe de muschi: spate si tricepsi, piept si bicepsi, picioare umeri si trapez. Uni spate si bicepsi, cum le combina.
Asta o zice Razvan Sindelaru care e antrenor de fitnes si a participat la concursuri, deci de la el stiu. Il gasesti pe net si poate si mailul sa il intrebi daca vrei.
4 zile pe sapt se fac doar pentru concurs.

| Andrei098792873727 explică (pentru Mosotti):

Multumesc mult

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei098792873727):

F bine ca vrei sa arati si tu a barbat, nu scobitoare, o sa te simti si tu mai bine cu tine insuti.
Tine de antrenamente ca lumea, alimentatie si fa-te ca lumea.
Pai asa scobitoare nici fetele nu se uita la tine.
Dar sa faci, nu dupa 3 luni sa renunti, ca e prea greu ca., pai munca e grea, dar si rezultatele pe masura.
Muschii nu se fac intr-o luna, daca la slabire sau ingrasare se poate vedea considerabil intr-o luna la general zic, la asta nu e asa, dupa luni de zile se vede.
Deci nu te descuraja daca nu vezi rezultate rapide.

Eu abia dupa cam 9 luni am vazut ceva.
Ca nu e mare lucru 3 ore pe saptamana.
Poti face si mai mult, dar cam atat ajunge, oricum tu cardio mai putin ai nevoie, ca ala iti cam papa muschii daca nu se face atent.
Nu prea ai nevoie ca esti f slab deja.
Dar daca considera antrenorul sa faci putin, faci, oricum face bine pentru inima.

Eu unu mi-am luat antrenor personal in 2010, dadeam 100 Euro lunar, facea alea 3 ore pe saptamana si mai statea si pe la cardio cu mine ceva.

Fi barbat, nu ca aia pasaricati vai de mama lor de matura femeile cu ei pe jos, si cand vad si o musca se sperie. Femeile plac pe bune barbati adevarati.
Si inca ceva, daca cineva vrea sa se ia de tine, nu se mai ia, pana sa afle daca esti tare sau nu, pentru ca muschii aia inspira teama, si se asteapta sa si-o ia.
Adica ai avantaje din toate punctele de vedere, pe langa ca muschii ard calorii si stand, deci urca si arderile.

15 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu vrei boală ulterioară, mâncare echilibrată.

| RoCkKiD a răspuns:

Tu nu vrei sa te ingrasi, vrei sa pui masa musculara. Nu ai cum as te ingrasi fara sa ai probleme de sanatate daca nu cumva in momentul asta esti anorexic.

| Mosotti a răspuns (pentru RoCkKiD):

Daca se baga pe alune sa ia kcal in plus, nu va avea nici o problema de sanatate, grasimea din alune e din aia buna nesaturata.
Dar sa nu reduca din mancarea care o mananca acum, si se va ingrasa, depinde cate Kg vrea si in cat timp.
I-am zis o varianta.

Omu vrea cred sa fie mai intremat asa, mai legat probabil, nu neaparat sa puna masa musculara, ca altfel ar fi spus.
Deci are cum sa se ingrasa fara probleme.

Sau poate manca si ciocolata, dar mai bine alune.
Dar ciocolata bio sa nu aiba grasimi nesanatoase in ea, si iar nu risca nimic. 100-110 g zahar din alea nu fac rau, dar si ale impartite in 3-4 transe in ziua aia.
Singura faza sa se spele pe dinti imediat dupa masa de fiecare data, ca sa nu faca carii.
Altfel nu ai cum avea kcal multe in volum mic, ca sa nu se forteze sa manance mult volum.

La cine am aplicat, a functionat, dar in general preferau ciocolata bio, nu alune, mai ales fetele. Baietii inclinau mai mult catre alune sau altele.
200 g ciocolata pe zi aveau 1100 Kcal, deci luau cam 4-5 Kg lunar, fara sa umble la mancarea pe care o mancau.
Cine a vrut mai rapid, a bagat mai multa ciocolata sa zic inca una.
Si n-au mai avut nimic.
Si-au impartit si alunele sau ciocolatele in mai multe transe si nu le-a fost greu.

Dupa aia ajunsi la greutatea normala, au scos alunele sau ciocolata si au mancat doar mancarea, si se mentineau acolo unde au ajuns.

Nu e dracu asa negru cum il vedeti voi cu dulciurile, daca nu au grasimi nesanatoase gen ulei de palmier.
Si nici asa mult zahar nu iei din doua din alea.

Sau daca nu, ar trebui sa manance 1200 g cartofi, deci mult volum, sau 410 g paine.
Si 1200 g cartofi au 240 g amidon (zahar doar ca nu e dulce), si 410 g paine au 205.

Deci dublu fata de 2 ciocolate care au 100-110, desi au aceleasi kcal.

Sau 320 g ceafa de porc fripta (320 g cantarita nefripta), dar aia are grasimi saturate nesanatoase.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Mosotti):

E irelevant cum aduna caloriile extra, ce ai zis tu sunt modalitati mai sanatoase de a manca extra calorii dar realitatea e ca daca nu cumva e anorexic in momentul asta, nu o sa derive nici un beneficiu din niste grasime extra pe burta, chiar din contra, grasimea extra vine cu problemele standard. Omul vrea sa arate mai bine probabil nu ca un sac de cartofi..si cam acolo o sa-l duca alunele.

| Mosotti a răspuns (pentru RoCkKiD):

Pai a zis ca vrea si muschi dupa, si i-am zis ca atunci nu merge cu alune, i-am zis ce are de facut.

Nu prea e ok ce zici.
In mod normal pana la greutatea admisa nu arati de loc rau!
Grasimea aia se amesteca armonios cu restul.
Cand sari de valoarea permisa da, incepi sa arati rau.

Dar sunt si cum zici tu. Exista barbati care de ex au 1, 78 m.
Si daca au 66 Kg au burta desi picioarele, mainile sunt subtiri.

Multi arata bine mai legati fara sa faca sport.
Si ogari arata ca dracii.

De ex eu avand estrogenul ceva mai sus, nu fac burta, ma ingras uniform pe corp, si arat mai bine mai legat, de ex daca am 1, 7 m, la 59 arat nasol, la 67 eram f okey.

Estrogenul si testo dicteaza tipul de ingrasare, femeiesc sau barbatesc, ala barbatesc e nasol cu burta.
Daca ai estrogenu jos, faci burta. S-a observat si la femeile dupa menopauza, mi-a zis si medicu de diabet.

Sigur ca e mai bine sa ai si muschi cum aveam in 2010 si eu.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Mosotti):

Din nou, daca nu cumva e anorexic acum nu are nevoie sa se ingrase, daca vrea sa arate mai bine ii trebuie masa musculara. Povestea aia cu estrogenul suna ca o vrajeala, nici femeile nu se ingrasa uniform, estrogenul ar duce grasimea pe fese si capse.

Oricum ar fi, cat timp nu e anorexic si nu are probleme de sanatate din cauza greutatii, grasimea in plus nu o sa-l faca nici sa se simta si nici sa arate mai bine, orcare ar fi sursa caloriilor extra.

| Mosotti a răspuns (pentru RoCkKiD):

Nu cred ca e anorexic, e din aia care mananca putin si se satura ca ectomorfii.
Ca daca era anorexic nu vroia sa se redreseze.
Pai da, estrogenul ar duce grasimea pe fese si coapse ca la mine adica ingrasare tip para ca la fete, si implicit nu se mai face burta uneori, asa a zis medicul meu, acum nu stiu.
Zicea la general, nu se referea la exceptii cand femeile nu se ingrasa uniform, in general femeile se ingrasa asa fara burta aia, si picioarele, mainile corpul sus sa fie subtiri.

Mie imi convine tipul para de ingrasare, nu mi-ar fi placut cu burta.

| Emy52 a răspuns:

Depinde ce iti doresti mai exact, daca ai greutatea sub media varstei tale sau iti trebuie mai multa masa musculara. Apropo de ideea ta, dulciurile te ingrasa in mod nesanatos si sigur rezultatul nu va fi cel pe care ti-l doresti. Revenind, in orice caz, ai nevoie de sport (activitati care sa iti intareasca musculatura) si referitor la dieta ar trebui sa fie echilibrata: sa nu sari peste mese (mic dejun, pranz, cina), sa mananci corespunzator (in principal alimente cu proteine/ vitamine, de ex legume, oua etc) si sa nu mananci mai putin sau mai mult decat normal.
Nu vei reusi sa faci mare lucru intr-o zi doua, dar cu timpul organismul se intareste si isi creeaza un program sanatos si asa vei reusi happy

| Mosotti a răspuns (pentru Emy52):

Oricum cel mai bine este sa discute cu un nutritionist si sa ii dea ala o dieta de ingrasat, ce am zis eu este orientativ.
Ca ala ii da exact ce trebuie. Dar acolo bani si bani multi dati.

Doreste sa fie mai legat, asta isi doreste.
Ingrasarea pana la greutatea normala face f bine, se combina frumos grasimea cu masa musculara aia existenta de baza.

Ce zici tu sa manance este foarte bine, insa in afara de ce mananca acum trebuie sa ia un 1000-1200 kcal/zi in plus de undeva, ca sa ia un 4-5 Kg lunar.
De unde le iei? Ca omu din moment ce e f slab nici nu poate manca volum mare, ca sa-i dai un kil si ceva de cartofi fierti pe langa mesele care le ia acum de se mentine in greutate asa cum e.

Dulciurile bio fara grasime nesanatoasa, nu fac nici un rau daca nu ai diabet si daca nu sunt multi carbohidrati, adica daca nu abuzezi.
Ca ce rau poate face:
Alea clasice cu ulei de palmier si alte prostii, pot da colesterol, trigliceride, uleiul vegetal nu face asta, ca din ala au alea bio.
Iar zaharu de il are nu e asa mult de ex la 2 ciocolate pe zi impartite in cateva transe ca sa nici nu simti ca le mananci peste zi. 110 g zahar impartite in 3-4 transe, e nimic.
Cu conditia sa nu reduci din ce mananci pana acum.

Caloriile alea in plus sunt depuse adica exact ce doreste, si are volum mic ca sa nu se forteze sa manance.
Zaharul si grasimea aia fiind in plus fata de ce arde, se vor transforma in grasime si se va depune pana ce considera el ca ajunge la o greutate si forma dorita.
Conditie cum am zis, sa se spele pe dinti dupa fiecare transa de ciocolata sa nu faca carii.
Apoi scoate kcal in plus, si ramane acolo unde a ajuns.

Sau cum am zis, alune, alea is mai bune, nu au nici zahar, majoritar kcal sunt date de grasimea aia sanatoasa nesaturata.
De aia e mai bine asa.
Au pe 100 g ca si la 100 g de ciocolata, cam 600 Kcal.
La fiecare 700 kcal in plus avute fata de ce arzi, iei 0, 1 Kg.

El cu ce mananca acum, se mentine la cum este, orice mananca in plus, se depune.
Sigur, poti lua si din alimente hipocalorice kcal in plus, dar trebuie sa mananci mult volum.
De ex daca vrei piept de pui fript fara piele, pentru 1000 Kcal/zi surplus trebuie sa mananci cam 1 kil, adica sa iei un 4 Kg lunar.

Nu poti fi la ingrasat cu dieta de slabit sau mentinere.
In general ce considerati voi sanatos nu are multe calorii.

Daca poate manca mai mult volum sigur ca exista si alte posibiliati cu alimentele de le zici tu.
Dar cand dau de din astia slabi, iau in calcul ca nu pot manca mult volum, ca daca puteau, nu ajungeau asa slabi.

Ca asa... daca mananci paine mai multa nu e bine, cartofi nu e bine, ca astea au multi carbohidrati cu indice glicemic mare, dulciuri nu e bine (astea au carbo mai putini la aceleasi kcalorii, si indice glicemic mai mic ca au grasime in ele), atunci trecem pe cele hipolipidice, glucidice, calorice, ca alea le consideri tu sanatoase, si e corect.
Dar marim cantitatea, o impartim in 3-4 transe si merge si asa.

| MariaCrinaPopescu1233 a răspuns:

Ai putea mânca multă pâine, eu mă îngraș repede de la ea. Poți încerca și cu ciocolată dar există riscul să faci carii sau diabet, zic să mănânci dar nu cu exces!

| Mosotti a răspuns (pentru MariaCrinaPopescu1233):

Nu face carii de la ciocolata daca se spala imediat pe dinti dupa.
Nici diabet nu face daca nu are gena de diabet adica daca mama lui nu are diabet, sau tatal mamei.

Doar sa fie ciocolatele bio ca sa aiba grasimi nedaunatoare.

Plus ca 2 ciocolate pe zi impartite in 2-3-4 transe care ajung pentru ce vrea el, au doar 110 g zahar maxim.
Spre deosebire de paine care pentru acelasi rezultate, are dublu ca zahar, adica amidon, ca e tot aia.
Amidonu e glucoza de fapt ca si zaharul, doar ca nu e dulce.

Deci paine e mai nasoala ca si carbohodrati.
Si pe langa ca ciocolata are jumate zahar, are si indice glicemic mai mic pentru ca are grasime in ea, aia mai infraneaza absortia zaharului si nu face varfuri de glicemie ca la paine.

Am pus 1100-1200 kcal in plus pe zi, deci ar lua un 4-5 Kg intr-o luna.