| Stefaniaanavl a întrebat:

Știe cineva cum pot slăbi?
Eu nu mananc deloc mult.
Dar ma tot îngraș.
Vreau sa slăbesc.
Și trebuie.
Încep sa am probleme serioase de sănătate din cauza asta.
Orice idee ma poate ajuta.
Sunt și in depresie din cauza asta.
Am 1.60 și 85 kg.
Trebuie sa dau jos 30 kg...
Eu nici nu mai pot trai asa.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si eu am probleme cu greutatea, iar faza cu ca ma ingras si nu manc nu e adevarat, de curiozitate am scris intr-un jurnal ce manc am trecut de 3000 de calorii cand eu trebuia sa manc doar 1000 sa slabesc 1 kg pe zi, cum am ajuns sa consum atat, simplu, 300 de grame de napolitane = 1800 de calorii, un suc coca cola = 300 de calorii plus ce am mai mancat am ajuns chiar si peste 3000 de calorii, ba din contra ne ingrasam foarte greu, calculeaza asa 7000 de calorii = 1 kg de grasime daca eu m-as fi ingrasat 1 kg pe saptamana timp de 3 ani as avea vreo 160 de kg dar am cat ai si tu, deci nu ne ingrasam rapid si mancam multe calorii, am cumparat crom forte numai simt pofta de dulce, cateodata treceam si de 5000 de calorii, o halva de 250 de grame are 2000 de calorii, scrie intr-un jurnal cate calori manci sa vezi ce te speri

| Neorxnawang a răspuns:

Salut.

Recomand sa vizitezi un medic nutritionist, asa si eu tineam diete de capul meu pana cand au ajuns sa-mi faca mai mult rau decat bine.

Eu intr-un an am slabit de la 101 am ajuns la 75 si tot grasut sunt ( aici conteaza foarte mult si fizionomia ta )

In primul rand conteaza foarte mult alimentatia : eu am mancat paine neagra ( mancam o felie pe zi sau doua ), jumate piept de pui la gratar, legume proaspete, tortellini ( nu mancam paine cand mancam tortellini ), am scos dulciurile cumparate, sucurile, produse de patiserie, doctorul mi-a recomandat doar dulciuri facute in casa ( dar mancate cu limita ).
Eu mancam si inca mananc o masa pe zi, inainte de masa beau apa cu lamaie iar dupa masa beau un ceai verde ( in total beau 4 cani de ceai verde ), beau foarte multa apa aproximativ 6 litri pe zi. Acum nu spun sa urmezi in totalitate ceea ce ti-am spus eu, nu ma pricep in acest domeniu, dar poate ceva din ce iti zic te va ajuta.

Un alt factor foarte important este miscarea ( recomand aplicatia Samsung Health ), eu personal fac zilnic sau aproape zilnic ( depind de vremea de afara ) intre 8 kilometri si 13 kilometri pe zi ( 11 mii de pasi si ceva ).
Iti dau exemplu in ziua de Vineri ( 12, 29 km, 641 calorii arse, 15887 pasi )
Daca poti si ai posibilitate poti face sala, eu la sala fac doar banda la viteza de 6, 5 timp de 40 de minute si ard in jur de 500 de calorii, tu vei arde mai multe, cu cat esti mai grasut cu atat vei arde mai multe calorii.

Acum vreau sa tratez si aspectul ` depresiei `
Stiu cum te simti, vezi persoane slabe si te intrebi ` eu de ce nu sunt asa `, e vezi eu am inceput cu bucurie schimbarea asta, am primit sansa la o „ noua viata " daca pot sa o numesc asa, bucura-te pentru ca ti-ai dat seama ca vrei sa faci o schimbare majora pot spune. Depresia nu te va ajuta in problema ta, ci bucuria. Stiu ca e greu, dar indiferent de ce o sa crezi, important e sa nu renunti ( faci o schimbare ce iti poate afecta sanatatea in bine sau in rau daca continui la fel ).

Acum sper ca nu am uitat sa mentionez ceva foarte important, sper ca tot ce am spus te-a ajutat, e prima oara cand raspund cu interes si pun suflet intr-un raspuns, pentru ca si eu m-am simtit candva ca tine si te inteleg perfect.

Multa sanatate si de ce nu, mult succes, vei avea nevoie.