| FaNTøMëL a întrebat:

Vreau sa ma lamuriti si pe mine cu o chestie:p are ceva daca fac de dimineata pe la ora 7 cate 5 flotari a cate 5 serii si mai pe seara pe la 5 sa fac iar 5 flotari a cate 4 serii si 10 abdomene a cate 4 serii + gantere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Pentru muschi conteaza, in ordinea asta :

1. alimentatia ( cea mai importanta ), fara sa-ti asiguri necesarul proteic tragi degeaba. Neaparat mai mult de 3 mese pe zi ( in cazul tau 5-6 ) bogate in proteine ( carne, branza, oua, lactate, peste ) si carbohidrati ( orez, cartofi, quinoa, paste, mazare, paine integrala, etc. )
2. odihna : 8 ore de somn / noapte si in zilele de odihna eviti sa te fortezi
3. antrenamentul. Daca nu poti la sala, faci acasa, dar sa stii de la inceput ca acasa nu o sa obtii nici pe departe aceleasi rezultate ca la sala.

Daca vrei acasa :
http://www.getfit.ro/......acasa.html

Iti explica acolo cum sa faci, cum sa iei pauze, etc.

Ca regula generala : 48 de ore pauza pentru o grupa mica si 72 pentru o grupa mare, in timpul asta eviti sa fortezi grupa aia ( nicio flotare, nicio genuflexiune, nicio ridicare de greutate, maxim o plasa de cumparaturi ).

Dar la 16 ani te poti duce linistit la sala, ai varsta necesara :)

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Da, nu acorzi suficient timp de crestere, muschii cresc in zilele de pauza.

Fa un antrenamnet intens, de 1 ora si apoi 1-2 zile pauza, apoi altul. Dar intens inseamna sa ai 2-3 zile febra chiar daca esti obisnuit cu efortul, sa fii rupt dupa.

| FaNTøMëL explică (pentru Cosmin86):

Pai eu fac asa. 5 flotari a cate 4 serii abdomen 10 4 serii si gantere. mai da-mi tu inca alte exercitii... :p

| Cosmin86 a răspuns (pentru FaNTøMëL):

Dar ce obiectiv ai? Sa cresti in masa musculara, sa te mentii, sa slabesti, etc?

Si ce varsta, inaltime/greutate ai?

| FaNTøMëL explică (pentru Cosmin86):

Pai Sa cresc in masa musculara am 16 ani inaltime 1.72 si greutate in jur de. 45-48 kg cam asa.:p

| Cosmin86 a răspuns (pentru FaNTøMëL):

Pentru muschi conteaza, in ordinea asta :

1. alimentatia ( cea mai importanta ), fara sa-ti asiguri necesarul proteic tragi degeaba. Neaparat mai mult de 3 mese pe zi ( in cazul tau 5-6 ) bogate in proteine ( carne, branza, oua, lactate, peste ) si carbohidrati ( orez, cartofi, quinoa, paste, mazare, paine integrala, etc. )
2. odihna : 8 ore de somn / noapte si in zilele de odihna eviti sa te fortezi
3. antrenamentul. Daca nu poti la sala, faci acasa, dar sa stii de la inceput ca acasa nu o sa obtii nici pe departe aceleasi rezultate ca la sala.

Daca vrei acasa :
http://www.getfit.ro/......acasa.html

Iti explica acolo cum sa faci, cum sa iei pauze, etc.

Ca regula generala : 48 de ore pauza pentru o grupa mica si 72 pentru o grupa mare, in timpul asta eviti sa fortezi grupa aia ( nicio flotare, nicio genuflexiune, nicio ridicare de greutate, maxim o plasa de cumparaturi ).

Dar la 16 ani te poti duce linistit la sala, ai varsta necesara :)