| DaRlInGiLuSiOnS a întrebat:

Vreau sa-mi fac piercing in limba insa fara sa stie parintii mei...cu salonul o rezolv chiar daca am 17 ani ...insa as vrea sa stiu care sunt riscurile si totusi ce mi-ati recomanda sa nu fac pentru catva timp... poate o sa spuneti de ce nu ma interesez pe net dar poate unii dintre voi au piercing si pot sa-mi spuna din proprie experienta asa pe net pot sa minta aia ca habar n-amhee hee

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Evită lactatele pentru că rişti să ţi se infecteze. Trebuie să îl ţii cel puţin o lună să ţi se formeze gaura, iar abia după perioada asta poţi să-l schimbi. O să-ţi fie umflată limba între câteva zile şi o săpentruămână. O să te pişte dacă mănânci picant (mai tare decât de obicei) şi cam atât. Mai există nişte riscuri dar sunt pentru alt tip de pierce-uri în limbă care nu le fac ăştia în salon.

40 răspunsuri:
luciana
| luciana a răspuns:

Dar cata minte iti trebui ca sa iti faci asa ceva si fara stirea parintilor... Oare ce- o fi in ( de ) capul tau, deja ti-as si gasit rezolvarea, nici nu sti prin ce vei trece, crezi ca vei fi mai interesanta, mai inteligenta cumva? Draga mea ca sa faci praf un baiat, fi desteapta, ia-te la intrecere cu colegele., invata mai bine si fi o fata cu multa cultura si nu neparat sa iesi din anonimat, decat prin a te poci. crezi ca in ochii celorlati, vei fi alta, vei fi apreciata mai mult? - nicidecum! trezeste-te cat nu e prea tarziu, crezi ca vei fi interesanta, vei fi peltica, limba te va durea mult timp. va fi umflata, vei suferi cumplit, nu vei mai putea manca zile intregi si te vei hrani ( si asa cu greu ) numai cu lichide ...Crezi ca vreun baiat se va uita la tine ca sa fi prietena lui pentru. un timp indelungat, cine va avea curaj sa te prezinte ca esti prieteana lui, sau vrei doar pentru. o zi sau doua, dupa ce te va avea... Mai interesanta esti de ai fi AS la invatatura, de ai fi printre cei ce participa la olimpiade, sau care a castigat faima unei fete cu mult bun simt si educatie si care are o vasta cultura, caci a citit si citeste. Cate carti ai citit pana acum, cum stai cu invatatura, stralucesti tot asa in idei ca la acest nenorocit de piercing ( auzi fara sa stie parintii )... Pana la urma faci ce vrei, este limba ta si ramai acolo unde vrei sa fi. Lucien.

| BlackRose03 a răspuns (pentru luciana):

Babutza comunistă

| luciana a răspuns (pentru BlackRose03):

Foarte usor treci la jigniri, desi esti un copil, asta iti dezvaluie caracterul, insa, candva, vei intelege ca ti-am dorit numai de bine, ca si copilului meu, eu nu te jignesc (cum deja ti-ai permis-o, tu, fiind un copil si necunoscandu-ma), desi ne despart foarte multi ani, mi-ar fi la indemana, sa o fac, dar vreau sa iti urez sa iei decizia potrivita; si sa ai parte de sanatate si de tot ce e mai bun! Sarbatori implinite si binecuvantate! Da, sunt o mama in varsta, cu copii mari si care desi am trecut prin multe in viata, stau dreapta in picioare, nedoborata de furtuni! Iti doresc tot binele din lume!

| BlackRose03 a răspuns (pentru luciana):

"îți dezvăluie caracterul"

Comentariul tău dezvăluie că răspunsul meu reflecta un adevăr.Este jignitor doar daca consideri că TU ca persoana ești rușinată de tine însăți din moment ce nu a fost o minciună.

luciana
| luciana a răspuns:

Scuza-ma ca am devenit asa de intrigata despre ce vrei tu sa faci, o fata draguta, nu trebuie sa fie alta sau sa vrea sa arate ca e o alta... Fi tu cea de toate zilele si cu bune si cu relele tale si vei avea mai mult de castigat ...In fond este Alegerea si Decizia ta pentru o VIATA, - nu pentru anii acestia imaturi pe care ii ai, si cred ca sti, ca peste ani, cand vei intelelge altfel Viata, nu vei mai putea reveni vreodat' la cum ai fost. Sa fi sanatoasa si D-zeu sa te ajute, in decizia pe care o vei lua. Lucien.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

P. S. Ai foarte mare grijă la igiena din salonul respectiv să nu iei vreo boală de acolo.

| DaRlInGiLuSiOnS explică:

HepHAP daca sar da un loc pentru cel mai stupid pe acest site tu ai fi primul care l-ai lua nu crezi ca traci concluzii stupide?laughinglaughing

| DaRlInGiLuSiOnS explică:

Luciana eu vreau doar sa mi se raspunda la intrebare nu ma intereseaza restul...

| DaRlInGiLuSiOnS explică:

Hephap imi place invidia talaughing

| SweetCandy a răspuns:

Eu nu am insa cunosc persoane si crde-ma ca se vede....adica nu se vede..se simte o sa vorbesti cv mai greu l inceput + ca nu o sa poti manca orice deci parinti sigur vor aflabig grin

| StarDust a răspuns:

happy nu ai cum sa le ascunzi lucrul asta.decat daca pleci o saptamana undeva pentru ca limba ta o sa se umfle. o sa vbesti ciudat. o sa mananci dpoar supe. cu paiul iaurt si alimente in genul. timp de o saptamana o as fie foarte umflata. deci laughing eu zic sa te razgandesti. a si sa nu te duci sla xulescu prieten q y sa iti dea gaura ca vai are experienta. e posibil sa te intepe unde nu trebuie si sa faca alte probleme. daca nu te inteapa bine risti sa ramai fara limba. deci laughing

multa bafta:*

HepHap
| HepHap a răspuns:

Macar acum am aflat ce vrei sa faci cu solutia de anesteziat nervii laughing

Eu ti-as recomanda sa nu mai faci experimente fizico-chimice pe tine. Mai bine fa-ti un insectar, goangele se gauresc mult mai simplu, si mai inveti cu ocazia asta si niste biologie.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@ CraciunitaMosului

Ce scumpa esti tu cum la 17 ani te crezi cea mai desteapta si toti ceilalti sunt niste prosti. Ei, mai sunt si altii de varsta ta pe TPU, draguto, dar chiar sunt isteti si se prind de ironii. Dar cum tie iti arde mai ales de piercinguri si de sex, ca virgina ai declarat ca nu mai esti, inteleg ca esti putin inapoiata in ale gandirii si nu prea ai cum sa imi intelegi raspunsurile. La asta se mai adauga si diferenta de educatie si de varsta. Ei, nu e nicio problema, continua sa faci ce stii sa faci cel mai bine: conturi multiple, de pe care sa iti dai zeci de fundite si sute de voturi pozitive, infiniti stupizi celor cu care nu esti de acord sau ale caror idei si limbaj pur si simplu nu le intelegi, si cat mai mult copy-paste la raspunsuri, si poate poate reusesti sa ne convingi si pe noi (ce pe tine te-ai convins deja) ca esti o fata inteligenta.

PS: Vad ca ai renuntat la Pyty. Ceva conturi noi de pe care "actionezi"?

HepHap
| HepHap a răspuns:

@ DaRlInGiLuSiOnS

A trecut jumatate de zi de la raspunsul pe care i l-a dat Lucianei pana mi-ai raspuns si mie. Ce sa spun, viteza de gandire sigur nu ti-o invidiez. Si nici infantilismul, smechereala prosteasca si autopromo-ul inscenat, pe care tu si prietenii tai imaginari il faceti pe TPU. Dar ai dreptate, si recunosc, din ce faci tu, un lucru l-as face si eu: daca intr-o dimineata, m-as trezi, ca intr-o comedie americana, retrogradat in persoana ta, mi-as face un piercing... direct in inima.

| marria a răspuns:

Draga mea.cred ca cel mai mare risc e ca parintii tai vor afla, piercing. ul in limba se observa foarte bine, asa ca e alegerea ta.

| CDelia a răspuns:

Pai ti se umfla limba putin, si vorbesti cam ciudat, te doarebig griniar vreo 2 saptamani nu o sa poti manca calumea, doar lichide happy

| BlackRose03 a răspuns:

Cel puțin daca nu știi nimic despre piercing-uri nu comenta.
De unde știi că persoana in cauza o face ca sa se dea mare sau ca sa demonstreze ceva cuiva?
Sunt ceva riscuri și consider că atunci când iei o astfel de decizie nu este in urma părerii altora sau ca sa pari nu știu cine, ci a ta și a ce consideri că te reprezintă.Si nu e nimic greșit în asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa-ti ma ce iti pasa tie d ce zice lumea... daca tu vrei... fa-ti e viata ta...si parintii daca o sa afle nu o sa-ti smulga limba q patentu`...asta e ti-ai facut... ti-ai facuthappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fata eu nu iti recomad sa-ti faci pierce in limba.in primul rand se vindeca greu, apoi sa stii ca te incomodeaza cand te saruti.aiurea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu vrei neaparat sa ti faci... e decizia ta...si eu am de cv timp dar daca as da timpu inapoi nu mi as mai pune...primele ore nu te doare cine stie ce... dar dupa se umfla limba si nu poti sa vb si nu poti sa mananci...nasol de tot... dar tu faci cum vrei...si parinti mei nu au aflat nici in ziua de az ca am piercing in limba asa ca cine nu stie sa si tina gura...bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te sfatuiesc eu am tot 17 ani da parinti mei stiu... dar pentru tine daca nu vrei sa stie... riscurile sunt ca limba se inflameaza si nu prea poti manca dad vrei mai multe contacteazama pe id ady_micul_bayat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai 17 ani...eu zic sa iti faci...adica sunt unii mai mici decat tine care au de ex cunosc o fata de 14 ani care s-a dus cu maicasa...(uimitor...nu imi dau seama cum a reusit sa o convinga pe maicasa)apoi a vorbit ciudat cateva zile si a mancat doar supe ...si chestii lichide si pana acu nu are nici o problema __shi ca sa nu afle parintii...pleci si tu in vizita la... o ruda. ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai 17 ani...io zic sa iti faci...adica sunt unii mai mici decat tine care au de ex cunosc o fata de 14 ani care sa dus cu maicasa...(uimitor...nu imi dau seama cum a reusit sa o convinga pe maicasa)apoi a vorbit ciudat cateva zile si a mancat doar supe ...si chestii lichide si pana acu nu are nici o ploblema __shi ca sa nu afle parintii...pleci si tu in vizita la...o ruda.. ceva..

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Body Piercing Montez Bijuteri :Nas, Urechi, Buza, Limba, Spranceana, Buric, Sfarcuri, Genital.
Contact Me : 0766. 89. 64. 32-0729. 75. 11. 06 Bucuresti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am pircing in limba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu pierce in limba...si parintii nu au aflat...chiar daca am vorbit putin sasait la inceput.nu au observat si am stat aproape numai in casahappy de mancat poti sa mananci si altceva nu numai supe doar ca mananci mai greu.Si cu vazutu daca il faci putin mai in spate nu se observa cand vorbesti al meu nu se vede.asa ca baftatongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey... eu zic sa iti faci.dk esti atenta nu afla.niciodata.eu mi-am dat ieri. l pranz si vb cu mama. destul de ok. mananc ce pot. si e totul ok bafta!:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai am si eu piercing de 1 saptamana si ti se umfla limba cateva zile, nu poti manca picant, lactate, si nu doare deloc laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vei fi atenta cum vorbesti nu vor observa, am piercing de 3 luni si parintii mei nici acum nu au observat, fa-ti si u odata cand pleaca de acasa pentru o saptamana sau mai multa asa am facut si eulaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scumpoo eu am 13 ani sh mi l-am facut singura mnu prea ai ce sa patesti adica *** trebuie sa il faci calumea si sa nu iti fie frica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei eu vreau sa-mi fac in buric in limba am si nu a durut l-am facut accasa singura... am si 6 intr-o yreche am si in buza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, eu chiar am piercing in limba de 6 zile si nu mi s-a intamplat nimic si parinti mei inca nu stiu nimic despre schimbarea asta happy sti vreo 3, 4 zile o sa vorbesti cam ciudat adica "sasait" daca vrei sa iti faci bineinteleshee hee nu te doare deloc thinking pe mine nu m-a durut pe tine nu stiu daca o sa te doara sau nu. in fine in cateva zile o sa crezi ca a fost un SUCCES TOTAL laughing))))) eu asta am crezut. si o sa poti sa mananci cat de cat bine :d.