| Chrysocolla a întrebat:

Vreau să slăbesc 10 kg într-o lună şi jumătate. Îmi imaginez că este greu şi bla bla.
Oricum, ce fel de exerciţii ar trebui să fac? Câte şi cât timp?
Ce ar trebui să scot din alimentaţie şi ce ar trebui să adaug?
Nu îmi daţi diete stupide care includ alimente de care nu a auzit nimeni.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Astea sunt porcari vreau sa slabesc ca ce apoi sa pun 15 kg dar de dragul prostei am sasi spun ca daca te infometezi vei slabi 10 kg da apoi te vei ingrasa rapid, totul e in balanta ca cat manci si ce activitate faci, daca x manca 3000 de calorii si metabolismul lui are nevoie de 2000 ghici unde se duc alea 1000 de calorii? ca grasime, daca x face sport consuma 500 de calorii prin sport dar tine si de deficit caloric cu 1500 de calorii va slabi dar nu pentru mult timp pentru ca organismul lui se va adapta si numai va slabi, atunci x are de ales ori manca si mai putin ori face mai mult sport, nu e asa mare filozofia, poti manca orice, daca manci 5 napolitane nu te ingrasi daca manci un 1kg te ingrasi, proteinele tin de foame ele nu slabesc sa stii, orice dieta are acelasi sfarsit numai slabesc deci am slabit ma apuc sa manc iar ce am mancat si iar te ingrasi, organismul se adapteaza mereu la nevoile noastre, sper ca ai inteles ceva

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă/cât este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Oricum, NU este sănătos să slăbeşti "10 kg într-o lună şi jumătate" :(

Pentru a slăbi SĂNĂTOS 1 kg este NECESARĂ o perioadă de MINIM 1 săptămână!

Intră la linkul următor şi folosim exemplul de acolo - http://www.dietetik.ro/......calculator acolo jos ai o tastă "Următorul pas" - dai click pe ea, te redirecţionează la un formular :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Acolo completezi greutatea la care vrei să ajungi ( spre exemplu 51 de kg, pornind de la cele 58 iniţiale ) şi apoi selectezi 1 săptămână, dai click pe tasta "Actualizează" şi îţi apare ATENŢIONAREA :
"Alegeţi o perioadă mai mare de 7 săptămâni!"

Deci, NU vă mai luaţi după diverse site-uri & metode "miraculoase" de a slăbi!

| StefanAdrian911 a răspuns:

Salut Chrysocolla! Iti pot da niste sfaturi in legatura cu asta:
- Fa Cardio (Neeaparat HIIT, gasesti pe Youtube).
- Bea FOARTE multa apa ( 3-4 litrii, sau chiar mai mult).
- Poti alerga, poti merge pe bicicleta. Incearca sa faci asta pe burta goala, dimineata, deoarece vei arde mai multa grasime. (Daca vei face asta cu mancare in stomac, arderea va fi mai grea, deoarece mananci carbohidrati care sunt arsi primii, si nu ai nevoie de asta.)

Iar la alimentatie poti sa urmezi asta:
DIMINEATA:
- Trezirea la ora 7:30, mic-dejunul la ora 08:00. (Pana la ora 08:00, poti sa alergi sau sa mergi pe bicicleta).
Mananca asa:
08:00 - O felie de paine integrala, cu branza (sau cascaval), si 2 fructe (Nu conteaza ce fructe). Sau poti sa alegi cerealele Fitness cu lapte. (Eu iti recomand partea cu paine cu branza, este mai buna pentru refacerea muschilor dupa alergare).

10:00 - Mananca inca doua fructe, si o bucata mica de ciocolata.

12:00 - Supa (Sau ciorba nu foarte grasa), si friptura cu carne slaba (In marimi mici, 100-150 grame).

Dupa-Amiaza:
- Bea multa apa, mananca fructe, si nu manca fripturi, ciorbe, sau ce am specificat la micul dejun. Poti manca o salata daca chiar iti este foame.

Cina : Un iaurt cu musli (Activia, eu pe acela il folosesc), si inca un mar. Si multa apa.

Dupa cina, care sa fie la MAXIM 7 seara, nu mai ai voie sa mananci ABSOLUT NIMIC.

| Chrysocolla explică (pentru StefanAdrian911):

Mersi mult!

| StefanAdrian911 a răspuns (pentru Chrysocolla):

N-ai pentru ce! Bafta, si sa imi spui daca ai reusit! big grin

| ciprian987 a răspuns:

Pff mi se pare prea mult 10 kg intr-o luna jumate.cel mai bine ar fi sa slabesti treptat.gasesti pe http://dieta.onlines.ro/exercitii-pentru-slabit/ exercitii de slabit si cateva diete. Daca nu dau rezultat, incearca sa mergi la un nutritionist sau sa te interesezi de o dieta in functie de grupa sanguina.

| MetallEdward a răspuns:

Pai ai putea sa mergi la un specialist.zic si eu, dar daca vrei tu singur/a ai putea sa mananci mai rar..si mai usor...adica mancuri mai usoare si mai sanatoase ca fructe si legume, exerciti, pai cam orice in zona abdomenului. vreo 30 de minute pe zi cred ca e de ajuns. sper ca te-am ajutat!

| Chrysocolla explică (pentru MetallEdward):

Mulţumesc pentru sugestie!