| poppiana a întrebat:

Vreau sa slabesc cam 10 kg intr-un timp cat mai scurt iar o prietena mi-a recomandat o dieta bazata pe grasimi. E periculos un astfel de regim?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Mai bine mergi la un nutritionist! Iti va recomanda o dieta personalizata! Nu toate dietele dau acelasi rezultat la toata lumea! Fiecare persoana are organismul sau, arderile sale interne! Ceea ce functioneaza si da rezultatele scontate la cineva, poate sa nu fie efient la altcineva!
Iar acest regim cu grasimi..., nu cred ca te-ar ajuta!
Mergi la sala, fa miscare..., evita sarea ( retine apa ), mergi la un nutritionist!

20 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Orice dieta care face sa slabesti mai mult de 3 kg pe luna este FOARTE periculoasa pentru sanatate. Una bazata pe grasmi ar putea sa iti faca arterele varza si sa te trezesti ca desi slaba, ai problemele cardiace ale unui obez.
Dieta sanatoasa inseamna: dieta echilibrata cu multe fructe si legume, carne alba slaba fiarta si lactate degresate, fara paine, paste, sucuri, dulciuri si mult efort fizic.

tundenana
| tundenana a răspuns:

eu am incercat dieta Atkins si fuctioneaza de minune... 2o kg minus din octombrie... primele 2 saptamana sunt foarte grele dar apoi te obisnuiesti... pentru detalii dieta si reteta gasesti la profilul meu adresa blogului meu... succes!

tundenana
| tundenana a răspuns:

Allessa are dreptate... sa mergi la nutritionist pentru un raspuns corect... insa Pascutza cu dieta Atkins sunt multe raspunsuri pro si contra... eu tin atkinsul si acum... si am 20 kg minus, nu mi-e greata si colesterolul meu e f bine luna trecuta am facut analizele, am mai tinut aceasta dieta si acum 6 ani si mi-a schimbat viata... poate ai tinut atkinsul dar nu corect... sunt unele vitamine si substitueti alimetari care trebuie luate cu atkinsul...

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Normal ca este periculos.toate acele grasimi ti se vor depune pe artere si vene sub forma de colesterol.lasa dietele ''minune'', du-te in parc si alearga 10 km.in fiecare zi, du-te la sala trage de fiare, mergi pe bicicleta, fa exercitii acasa seara cand ai timp, mai sari peste mese, fara dulciuri si paine.asta da metoda spartana cu care poti slabi 10 kg...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mananca sanatos (lactate cu continut de grasime scazut:lapte, iaurt, br. de vaci, urda; legume crude, fierte, innabusite; oua fierte, carne alba: peste, curcan, pui; fructe, piine neagra sau de secara numai dimineata) si mergi mult pe jos. cel putin 40 minute/zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai degraba ti-as recomanda dieta South Beach, e mult mai echilibrata si variata. Eu le-am tinut pe amandoua si cu South Beach chiar am dat jos 6 kg in doua saptamani, din care am pus la loc numai 1-2 kg, comparativ cu Atkins cu are am slabit 5 kg tot in doua saptamani, pe care le-am pus la loc imediat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum iti inchipui ca ai putea fi sanatoasa fara sa mananci fructe, legume si cereale integrale?! Normal ca e periculos pentru sanatatea ta sa tii un astfel de regim! Mai bine renunti la dulciuri, paine alba si prajeli si te apuci de un sport, parerea mea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este periculos deoarece ai grija cea ce mananci tu nu manca seara si bea 2-3 litri de apa pe zi este foarte sanatos bine iti elimnina toate toxinele din organism...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur ca da.Sa nu faci asta niciodata! In loc sa slabesti 10 kg te vei ingrasa dublu. Tias recomanda o dieta pe baza de verdeturi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa dai jos? am raspunsul... cel putyn eu iau un tratament de la o firma aloe vera toate produsele st naturale bine pe langa aceste produse trebuie sa tii si regim .renuti la prajeli paine si la dulciuri cel mai important e si sport eu cel putyn in 2 saptamani am dat 6 kg si aceste produse fac inkat sa nu mai pui pe tine daca... contactezi acest sait ALOE VERA - FLP: Produse cu Aloe vera Forever Living Products e fffbun ...st produse si pentru sanatate care doreste lasa raspuns k un nr de tel si contactam...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu vrea sa slabesc cam 10 kg..in timp scurt ...va rog sa ma jutaty

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am dat jos 5 kg intr-o saptamana fara sa vreau... tongue. Nu stiu cum... de fapt stiu dar nu cred ca v-ar ajuta asta... Apoi m-am pus pe mancare si nu am patit nimic (nu am luat in greutate mai nimic) eeh... am sa-l mai incerc o data la cate 2 saptamani big grin... Drept sa zic... nu am mancat... nu vroiam, nu puteam, nu aveam CHEF sa mananc. eram intr-o stare prea proasta pentru a ma mai gandi la mancare.Mai bine lasati dietele de o parte si gasitiva un motiv pentru care sa suferiti happy (puteti crede ce doriti dar NU mint).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca e ffff periculos. tu trebuie sa mananci multe fructe si legume nu grasimi. uite iti zic eu cum trebuie sa mananci pentru ca eu am facut sport. dimineata bei un ceai fierbinte(cat poti u d fierbinte)pe stomagul gol(ca sa arda grasimile)dupa-amiaza mananci o salata facuta din toate legumele(telina, rosii, castraveti, patrunjel, un pic de ceapa...)dar sa nu aiba ulei nici macar un strop(daca vrei pui un pic de otet sau ulei de masline)iar seara mananci un iaurt degresat(fara grasimi)si un fruct(un mar, o para... ce vrei u)intre mese poti sa mananci cata salata vrei.si daca poti si ai timp fa un pic de miscare te ajuta ff mult! succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca este putin periculos bazanduse doar pe grasimi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tine o dieta. te sfatuiesc sa faci mult sport. Nu regim bazat pe grasimi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pff am o vecina care intr-o saptamana cu niste pastile a dat jos 10 kg! poatte nu credet dar zic adevaru!

| lenty2009 a răspuns:

Pai prin miscare se rezolva totul eu am facut exercitii si in 2 saptamani am scazut 1 kg(poti face exercitii de orice fel dupa masa, dar dupa fiecare masa in felul acesta sunt arse toate grasimile)

| alissa_8601 a răspuns:

Poppiana eu am 15 ani si am 85 de kg...foarte mult pentru un copil de varsta mea...acum o luna aveam 96 dar am luat niste pastile din care chiar am slabit desi mi se facea foarte rau...desi si acum le iau nu prea mai au efect desi senzatiile came mi le da inca apar... cel mai bine ar fi sa faci mult sport pentru ca nu merita sa te imbolnavesti doar pentru ca vrei sa ai un corp de invidiat... e bina sa fi slab dar decat sa iti pui viata in pericol...mai bine asa cum sunt...

| Pascutza a răspuns:

Regimul de care vorbesti se numeste Atkins si e oribil! Pe langa faptul ca nu m-a ajutat cu nimic, mi-era greata intr-una si mi-a crescut colesterolul de am crezut ca nu-i adevarat... mai bine faci sport!