| Marck94 a întrebat:

Zici ca vorbesc pe nas tot timpul, mai balbai, sunt si sasait. Nu ma inteleg toti ce vreau sa zic. Ce poate fi cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este posibil sa ai polipi nazali.
Mergi la un medic ORL sa te consulte.
Daca nu ai polipi, atunci mergi la logoped sa te invete vorbire clara.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Marck94):

Mergi si la ORL.
Daca nu ai polipi, poti merge si la alt logoped. Dar rezultatele se vor vedea doar peste cateva luni de exersare si vointa puternica.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi al un ORL-ist sa te consulte.
Posibil sa fie: polipi, sinuzita, samd. In situatii critice, poate fii si pareza de val palatin, dar aia poate fii o probleme neurologica.
In orice caz, un consult la ORL ar rezolva misterul!
In orice caz, balbaiala si sasaiala, sunt probleme care se pot rezolva la un logoped, doar vorbitul pe nas trebuie investigat.

| JackR a răspuns:

Vorbesti mai repede decat gandesti. Iau incet si o sa reusesti sa pronunti corect.

Răspuns utilizator avertizat
| Logann a răspuns:

Latinii ii spuneau Prunus angura.

| Lorenzo1 a răspuns:

Poate asa esti tu construit biologic sa vorbesti balbait si sasait happy Nu trebuie sa te panichezi! Insa, poti incerca sa remediezi acest lucru prin logoped. Daca functioneaza, bine, daca nu, nu e nici o tragedie!

Răspuns utilizator avertizat