| Anonim225 a întrebat:

Care sunt alimentele care ingrasa cel mai mult? O funda mare pentru cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| Ramo80 a răspuns:

Un nutritionist spunea la un moment dat sa ne ferim de tot ce e alb(in materie de alimente) zahar, faina. De fapt nu chiar alimentele in sine ingrasa, ci combinarea lor. Cartofi cu carne, paste fainoase cu paine, cartofi cu paine. Dar si bauturile carbogazoase baute regulat adauga kilograme in plus in timp. Produsele fast-food au un continut crescut de calorii datorita combinatiei, chifla, cartofi, carne peste care mai adaugi si un sos, doua, sari de 1000 de calorii pe meniu. De asemenea produsele de patiserie si dulciurile in general ingrasa destul de mult. Pentru a-ti pastra greutatea conteaza sa ai o dieta echilibrata, mai sanatoasa si fara excese.

| ღmirunikaღ a răspuns (pentru Ramo80):

Tu chiar meriti funda din plin, pe langa asta vreau sa adaug cate ceva daca nu te superi, e vorba de ciugulit toti nutritionisti spun sa nu ciuguli intre mese si sa nu mananci dupa 6 decat fructe si sa bei apa

8 răspunsuri:
| abcde12345 a răspuns:

Cartofi prajiti
Fistic - 650 Kcal
Masline verzi - 664 kcal

Răspuns utilizator avertizat
| simona223 a răspuns:

Cartofii prajiti.prajiturile.carnea de porc.carnea de vita.pastele fainoase.mezelurile.dulciurile

| Izabella97777 a răspuns:

Carnea in general(in afara de cea de curcan care e f usoara),lactatele,dulciurile, sucurile acidulate, snacksurile si toate porcariile din soopermarket

| DeniiSsa a răspuns:

Carnea tocata si grasa,mancarea fast-food,pui prajit,salatele cu sunca,cocktailurile,sucurile, inghetata, produsele de patiserie si snacksurilewinking

| PrincessLilith a răspuns:

Carbohidratii si dulciurile

| coopilasdulke a răspuns:

Heii.Nu conteaza cat de mult sau de des mananci, ti se pare ca tot timpul iti este foame si ai mai vrea sa rontai ceva. Asta se intampla pentru ca nu alegi alimentele cele mai potrivite si consumi altele care, fara sa-ti dai seama, pur si simplu iti dau dependenta, facandu-te sa nu te mai poti opri din rintait.

Iata ce trebuie sa eviti pentru a scapa de dorinta de a manca tot timpul ceva, potrivit Care2:

Guma de mestecat: aceasta stimuleaza sucurile gastrice, producand saliva. Astfel, stomacul crede ca urmeaza sa vina mancare si se pregateste pentru digestie, astfel incat chir ti se va face foame.

Suc dietetic: in timp ce pe eticheta scrie "dietetic", in realitate sucul de acest gen are toate sansele sa te ingrase, caci iti face pofta de mancare.

Indulcitorii artificiali pot fi cei care declanseaza apetitul marit si inhiba celulele din creier raspunzatoare cu senzatia de satietate, ducand astfel la obezitate.

Sirop de porumb bogat in fructoza: acesta se gaseste sub forma de indulcitor in bomboane, acadele, dar si multe alte alimente intens procesate. Acesta interactioneaza in mod negativ cu metabolismul si creste pofta de mancare.

In plus, scade secretia de leptina, acesta fiind un hormon de mare importanta, caci spune organismului cand nu mai are nevoie sa fie alimentat.

Hrana inghetata, semipreparata: acest tip de mancare nu are destule calorii cat sa iti ajunga si nici nu contine fructe sau prea multe legume. Daca vrei sa apelezi la acest tip de... mai mult.