| AndruCriistina a întrebat:

Ce sa mananci ca sa te ingrasi? in cazul meu

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Dan10079 a răspuns:

Poti manca cartofi prajiti pe la 18:00-20:00 sau poti sa mananci fast-food [mcdonald sau kfc, shaorma si altele].

| Marilly a răspuns:

In cura de ingrasare sunt ideale alimentele bogate in calorii. Alege avocado care are circa 300 de calorii si aduce si 17 grame de grasimi mononesaturate si 11, 8 grame de fibre. Nucile, alunele, migdalele, seminte de dovleac au multe calorii, aproximativ 200 in fiecare portie, impreuna cu proteine, minerale si acizi grasi esentiali. Lactatele trebuie si ele incluse in dieta. Laptele, iaurtul dar si branzeturile si untul sunt alimente pe care, cel aflat la cura de ingrasare, trebuie sa le consume. Alternative bune sunt untul de arahide si mierea care ofera multe calorii, dar si nutrienti.
Micul dejun trebuie sa contina miere, fulgi de ovaz combinat cu banane, nuci si lapte degresat, pana la un aport caloric de 600 - 800 de calorii.

Gustarea de dimineata poate sa contina un milkshake si doua prajituri cu fulgi de ovaz pana la 500 de calorii.

Masa de pranz poate sa contina doua felii mari de pizza acoperite cu legume, masline, un fruct si o sursa bogata de proteine care pot ajunge pana la pana la 800 de calorii
Gustarea de dupa-amiaza poate sa fie formata dintr-o felie de paine din cereale integrale cu unt de arahide si gem, plus un pahar de lapte si o bucatica de ciocolata si poate aduce 600 la 700 de calorii.

Cina trebuie sa fie consistenta. O varianta o preprezinta pastele, o salata, fructe uscate si un desert de casa (fara exces de zahar insa) care sa aduca un aport caloric de 600 la 700 de calorii. Insumate, toate inseamna un aport caloric zilnic de 3400 la 4200 de calorii.