| Trolli a întrebat:

Cu ce desert asociati copilaria voastra?

23 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Cozonac cu nuca, gogosi cu gem, prajitura "Televizor", foi cu glazura.

| BoOoMbOnik a răspuns:

Friganele

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Ecler

| fabiola a răspuns:

Miere si unt pe paine calda!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Griş cu lapte, ornat cu zahăr tos + cacao, sau cu sirop de fructe ( sirop de vişine, căpşuni, caise, etc. ).

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cu o shaorma cu de toate

| Trolli explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cu cat mai multe calorii, totusi nu e desert!

| Vans a răspuns:

Mdaa...nu am crescut intr-o pungă de bomboane.

| Trolli explică (pentru Vans):

Nu am intrebat unde ai locuit.

| Kasia a răspuns:

Budinca de orez cu mar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
PAINE CU OU
...cum le stiu eu de mica, sau "Bundas Kenyer", sau friganele, sau sub orice alta denumire mai au.
De multe ori le mananc asa simple, cu usturoi :
tai un catel de usturoi pe jumatate si ii intind aroma peste intreaga felie, sau si cu zahar pe deasupra!
Te pup!

| Trolli explică (pentru anonim_4396):

Chiar mi-ai facut pofta, o sa incerc maine!
O seara frumoasa! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Trolli):

Esti simpatica!
Bine atunci, iti urez pofta buna, o seara frumoasa si tie si duminica placuta!
Te-am pupat!

| morningstar a răspuns (pentru Trolli):

Daca vrei sa le faci dulci ( fara usturoi), le poti inmuia un pic in lapte, apoi in ou si imediat dupa prajire, presari zahar si scortisoara. Ies foarte bune si aromate asa.

| Wehes a răspuns:

Savarina =)

| BlackFuneral a răspuns:

Pâine cu zahăr

| DianaIsHere123 a răspuns:

Raffaelo...

| Pintoiu_Raresh_1993 a răspuns:

Negrese

| Andreeamirabelle a răspuns:

Pudding cu vanilie:X ca in reclama aia cand le face mama copiilor budinca si ii cheama la masa.Asa imi facea si mie mami cand eram mica.Si desigur, turta dulce in forma de bradut, om de rapada, mos etc. pe care o primeam de Craciun :X Ce frumos:X

| cOoKieNeRd a răspuns:

Laptele de pasare pe care il facea bunica :)

Si nu glumesc, chiar exista asa ceva

: ))

Uite aici reteta daca vrei sa o incerci:
http://www.culinar.ro/......46/2/6925/

Insa pentru mine, nicio reteta u se compara cu cea a bunicii, care numai ea stie cum il facea.

Ce dor imi e de ea. : (

| Trolli explică (pentru cOoKieNeRd):

Intotdeauna bunica face cele mai bune deserturi, cred ca ele folosesc un ingredient minune.
Si mie imi este dor de bunica mea.
O seara frumoasa!

| d1984ana a răspuns:

Gogosi.clar...imi aduc aminte de copilarie happy :p

| Florin_Nicoara_1969 a răspuns:

Serbet...daca mai tineti minte erau ambalate in cutii mici de plastic de culoare albastru deschis...