| Parks1994 a întrebat:

Salut la toată lumea. As avea o întrebare la voi dacă se poate, eu fiind cu nevasta de 6 ani împreuna, avem o fetița de 2 anisori,fata e pe numele meu,noi nu mai ne înțelegem,eu sunt plecat din România, ea ar vrea procura de la mine sa iasă cu fata din țara. Eu nu sunt de acord sa nu mai îmi văd fata,ce se poate întâmpla in cazul aceasta? Dacă ea ma da in tribunal și eu nu ma prezint, acasă fiind nimeni, de unde iau eu la cunoștința înștiințarea?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la mesajele de pe privat.
Ce n-ai inteles?

| relian a răspuns:

Ia se scrie ea, asta odata, Vad tot repeti asta ia, ia, ia ce anume insemna? Ea se scrie ea nu ia cum scrii tu.

Odata ce sunteti impreuna casatoriti, asa ai scris nevasta da? Daca e nevasta ta inseamna ca sunteti casatoriti.
In ce tribunal sa te dea? Daca tu nu esti de acord ca copilul sa iasa din tara, nu te da nimeni nicaeri, nu are ce instiintare sa iti vina acasa, in timp ce tu nu esti in RO.

Sa te dea in tribunal sa ce? Doar sa bage divort de tine, in cazul ala, da o sa fii instiintat sa te prezinti mai stiu eu unde sa stabiliti cui ramane copilul, ori de aveti de impartit ceva.

De scos copilul din tara il poate scoate si fara tine, cunosc persoane care au facut asa ceva, tacsu nici habar nu avea, nici nu stia ca nevastasa sau fosta si copilul erau deja in Canada laughing

De facut chestii se fac, chiar daca legea in RIO spune ca trebuie semnatura din partea ambilor parinti ca un minor sa poata iesi din tara.
Nu te instiinteaza nimeni ca nevasta ta vrea sa plece din RO laughing chiar de merge cu copilul, la aeroport sau la granita, o sa fie intrebata daca are document de la tine semnat ca ai fost de acord, cel putin asa spune legea din RO.
Alte tari nu au o astfel de lege, orice parinte isi ia copilul si pleaca unde vrea, fara acordul celuilant.

Ro nu stiu de ce are legea asta, probabil Ro so gindit ca asa ramane fara populatie si mai incearca sa le taie din Elena la cate unia.

Asa ca stai linistit, daca cei care aplica legea o fac, atunci nevasta ta nu poate scoate copilul din tara.De instiintat nu te instiinteaza nimeni, aia de la aeroport nu-s obligati sa te instiinteze pe tine ce face nevastata.
Dar daca baga divort, iar tu nu te prezinti niciodata, daca se face divortu fara tine, apoi nu te prezinti nici sa impartiti bunuri si copiil atunci banui ca vor ramne alea ei toate, tu stai acolo pe unde esti, ca e careva curios de tine laughing normal ca daca nu te duci la divort, la imparteala, ce se considera dupa tine? Ca nu esti curios de nimic, asa ca legea va da parintelui responsabil copilul.

Tu stai si scrie pe net ia in loc de ea, sigur o sa te instiinteze careva laughing ce face nevastata.
Angajeazati avocat daca nu poti sa mergi, asta pentru divort.Asa doar ca nevasta vrea sa scoata copilul din tara, in cazul asta nu te va instiinta absolut nimeni niciodata laughing tribunalele nu se ocupa cu excursii cu plecarile oamenilor in alte tari.

| ioana748 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa gasiti o cale favorabila pentru copil. Daca este ok langa mama si ar putea avea un viitor mai bun in alta tara ai putea sa ajuti. De asemenea vorbesti cu mama copilului si o faci sa inteleaga ca vrei sa tii legatura cu copilul tau indiferent de relatia dintre voi.
Sper sa fiti intelepti si copilul sa fie bine.
Toate cele bune,

| StoicAnalysis a răspuns (pentru ancaanca2344):

Pai daca nu stii, de ce te-ai mai deranjat sa-i scrii asta? Nu-i ca si cum l-ai ajutat cu ceva? laughing

| Alexandra8963 a răspuns:

Oferi putine elemente, înțeleg ca ești plecat din țara, deci nu ești cu fata, așa ca dacă ea ar pleca in alta parte cu ce s-ar schimba situația? Pe de alta parte, dacă mama își stabilește domiciliul in alta țara, chiar dacă nu semnezi procura, in urma unui proces, instanța va da o sentința care va tine loc de procura.

| FloriGn2 a răspuns:

Poti sta linistit, cu fata nu poate iesi din tara caci nu are procura de la tine, tu însuși ar trebui sa mergi la tribunal sa i faci procura fetei….iar despre faza in care ea te va da in tribunal nu stiu ce sa zic, ar trebui sa te prezinți pentru a stii ce va urma, dar voi sunteti divortati?