| anonim_4396 a întrebat:

Ajutati-ma să înțeleg de ce am primit mai mult decât meritam.

Am fost la Lidl și am văzut în vitrină "foietaj pizza" și am luat 3 bucăți. O bucată costă 1.29 lei.

După ce am ajuns la casă, i-am spus fetei că sunt 3 bucăți "foietaj pizza" (eu luandu-le din vitrina lor) și ea mi-a spus "nu, că-s foietaj cu mere!" și eu i-am zis că nu-i problemă și să le facă. Foietajul cu mere costând 3 lei bucata.

Am ieșit afară și am început să mănânc. Primu' a fost cu mere, al doilea cu pizza și când am realizat, m-am dus înapoi să îi arat.

I-am arătat și după a văzut că celanant ce a rămas era cu mere, mi-a spus că "deci trebuie sa vad dau 2 lei" și că să aștept să vină cineva.
N-am așteptat mai mult de 20 de secunde și mi-a zis (scoțând 3 lei) "uitați!". Atunci eu am spus "mulțumesc frumos" și am ieșit din magazin.

Intotdeauna am fost prost la matematică da' chiar nu cred că trebuia să-mi de-a 3 lei.
Mă doare capu'.

Cat ar fi trebuit să-mi de-a? Este corect ce a făcut?

PS:
/Fata are experiență mai mult de un an. Deci nu e nefamiliarizată cu casa Lidl.
/Fata e faină.
/Nu o cunosc și e cu 7 ani mai mare decât mine (cred).

8 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

A greșit, se întâmplă, fiindcă aspectul foitajelor seamănă.
Trebuia să îți restituie 1, 71 lei

Calculează singur diferența:
3, 00 lei (mere) - 1, 29 lei (pizza)= 1, 71 lei

"Fata are experiență mai mult de un an."

Poate să aibă, fiindcă casierele doar introduc suma pe care o dai și robotul le arată la casa de marcat, cât trebuie să dea restul clientului. Unele angajate (indiferent de vechime) știu să numere banii, nu să facă și calcule...

Ți-a dat bani mai multi, ca să îți iei și un suc (din partea casei). ))

| Catrice a răspuns:

Nu a realizat din graba. Mi s-a întâmplat și mie o data.
Nu vad rostul ultimelor doua detalii, dar în fine.

| Zuzu1991 a răspuns:

Deci ai primit 3 lei nemeritati, moama ce abuz, o sa te bata D-zeu, o sa ai ghinion sapte-shpe ani, o sa vina dupa tine Final Destination, karma o sa ti-o traga si o sa te reincarnezi cel mai sarac, urat si muritor de foame african

cata drama pentru 3 lei... eu am fost odata si am cumparat 30kile de zahar si din greseala mi-a scanat numai 10 (ca erau in bax-uri de 10) alta data am gasit niste conserve foarte bune care costau in mod normal 26 de lei una, dar cineva a facut o greseala si au costat 2. 6lei una... si am luat ultimile 7 big grin
mai lasa drama pentru aiureli tongue

| cfrtobias a răspuns:

La voi pizza n-are cod de bare? sau e fara toate?

| GPA a răspuns:

Soldul tău total la ce ai cumpărat a fost de 7.29 lei, ai avut două foietaje cu mere, adică 6 lei (2 bucăți a câte 3 lei fiecare) și un foietaj cu pizza la 1, 29.
6+1,29 = 7, 29.

Ai plătit cu o bancnotă de 10 lei cumva și ți-a dat rest 3 lei în loc de 2, 71 lei...

| Heyndrich01 a răspuns (pentru GPA):

Am platit cu card de bonuri de masă.

| Robertandrei4858 a răspuns:

Se vede ca ești o persoana corecta cu mustrare de conștiința. Se întâmpla uneori sa mai greșească si casieri, uneori iți dau mai mult alteori mai putin si atât din neatenția lor cât si a ta nu sesizează nimeni. Având în vedere faptul ca vorbim tocmai de lidl, nu are rost sa te panichezi pentru ca ti-a picat ceva pe moca, oricum își cam bat joc de angajați.

| Heyndrich01 a răspuns (pentru Robertandrei4858):

Fata aia n-a avut odată să-mi schimbe așa că am primit și 1 lei pe gratis când mi-a dat rest.

N-am mustrări de conștiință și nu-s un om corect da' nu vreau să-i fac probleme chiar ei, ce se poarta amabil cu clienții de fiecare dată când vin la casă.

Dacă ar fi fost alta, nu mă interesa.
Știu cum îi să muncești la privat.