| eusuntcipi a întrebat:

Am comandat ceva de pe magazinul online Orange. Intre timp m-am razgandit deorece am gasit in alta parte la un pret mai ok. Luni i-am contactat pe cei de la Orange spunandu-le ca doresc anularea comenzii. Totul bine, au zis ca comanda va fi anulata in maxim 1 zi lucratoare. Ei bine, de dimineata primesc mesaj de la Orange produsul se va livra vineri, dupa alt mesaj acum cateva minute zicand ca se va livra azi. Voua vi se pare normal asa ceva? Adica imi zice clar acel operator ca comanda va fi anulata, dar de fapt nu au anulat-o. Mi-am mai cumarat si produsul din alta parte.

6 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

De multe ori in fluxul de productie (in cazul asta processing & shipping) e mai costisitor din punct de vedere resurse/timp sa intervii asupra fluxului standard. Asta se intampla mai ales in depozite mari unde sunt implementate optimizari si automatizari. Vezi eMAG. Daca faci o comanda, mai ales prin genius, si o mai platesti si cu cardul, si nu te trezesti apoi sa modifici adresa, sa schimbi modalitatea de plata, sa lasi nu stiu ce observatie, sa schimbi factura din pf in firma, atunci in 99.99% din cazuri comanda aia pleaca din depozitul eMAG in noaptea aia si a doua zi e la tine sau la easybox. Cum ai intervenit pe flux cum ti-ai intarziat comanda cu 2-3 zile.

In cazul tau poate comanda era deja predata curierului sau era intr-un stadiu in care nu puteai stii cu precizie unde se afla coletul. Iar o data predata comanda curierului, oricat le-ai scrie tu ca magazin online sau i-ai suna, nu au nicio sansa sa-ti gaseasca coletul pentru a anula livrarea inainte sa ajunga la tine. Logistic nu prea ai cum. In huburile curierilor e crima si pedepsa, iti pui mainile in cap cand vezi ce e acolo.

Daca comanda ta era intr-un stadiu mai avansat al procesarii, probabil ca e mai ok pentru ei sa o lase sa vina retur dupa ce refuzi tu sa o ridici.

Stai linistit, nu vrea nimeni sa-ti ia banii cu forta, in business totul se rezuma la eficienta, raport investment/revenue.

Sau daca totusi Orange nu livreaza din cine stie ce depozit, cuiva i-a fost lene sa caute coletul tau in gramada de colete care asteapta sa fie preluata de curier. laughing Se poate intampla si asta.

| eusuntcipi explică (pentru VoidEternal):

Coletul n-a fost inca predat curierului cand i-am contactat eu, am verificat statusul comenzii inainte. Era doar aprobata, coletul a fost predat abia aseara. O sa refuz coletul oricum.

| Salontanul a răspuns (pentru eusuntcipi):

Refuzi coletul! Daca n-ai platit e ok. Daca ai platit trebuie sa dai un cont bancar in care sa-ti vireze banii in termen de maxim 30 zile de la primirea obiectului returnat de catre ei.

| Brizbriz a răspuns:

Ai platit?
daca da, URLA LA EI, pana iti vezi banii inapoi in cont
nu ai platit, atunci firma de curierat e handicapata, si cand vin le spui ca refuzi, si mai faci si scandal la Orange sa le frece ridichea

si mie mi s-a intamplat, am anulat comanda de la Cora si dimineata a venit curierul sa imi bocane in usa pana au iesit vecinii, ca nu eram acasa angry

| eusuntcipi explică (pentru Brizbriz):

Nu, noroc ca am ales plata la livarare, insa tot nu mi se pare normal. Daca tu imi zici mie ca imi anulezi comanda, dupa ce o mai trimiti? Oricum refuz coletul, dar na, mi se pare neseriosi astia de la Orange

| Brizbriz a răspuns (pentru eusuntcipi):

Cand vine, ii spui sa il duca inapoi ca nu vrei sa platesti
insa da telefon la Orange si intreaba, indiferent cine e de vina