| Bbbbianca a întrebat:

Am facut o comanda pe StockX și mi-au dat refund si scria ca in 3-5 zile imi dau banii inapoi. Au trecut 6 zile si nu mi-am primit banii, le-am dat si mail, nu stiu ce sa fac, ca am dat 880 de lei.

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Normal se pot returna in 30 zile oricand. Contacteaza-i: https://stockx.com/help/home?contactsupport=true

| Bbbbianca explică (pentru Salontanul):

Le am dat mail imediat ce ce a trecut de durata si nu mi au înapoiat banii

| mihai69 a răspuns:

Ai răbdare; trebuie să ții cont și de durata transferului interbancar, după ce ei virează banii.

| relian a răspuns:

Dureaza pana cand apare la banca, poate si o saptamana sau mai mult.
De alta data cand mai cumperi ceva online, plateste prin Paypal, acolo ai garantat produsul, sau bani inapoi.

| Bbbbianca explică (pentru relian):

Am platit cu REVOLUT

| relian a răspuns (pentru Bbbbianca):

Nu stiu cei aia revolut, daca aia au zis ca iti vor da banii inapoi, atunci o sa tii dea.
Revolut ala ce este? Intra la aia la Revolut si spune-le ce s-a intamplat, poate ca or s-a te lamureasca.

| Bbbbianca explică (pentru relian):

REVOLUT e ca PayPal da e mai securizat

| relian a răspuns (pentru Bbbbianca):

Mai sigur ca Paypal nu exista in lumea asta, deci in lume, altul mai sigur.

Ok daca e ca si paypal, atunci e simplu, sunai pe aiai si spune-le povestea, aia ar fi trebuie sa stie deja daca cei care tiau zis cati dau banii inapoi au facut vreun demers ceva.

Le poti da banui si mesaj, ori poti reclama acolo pe revolut.Cum zic daca e ca si paypal, atunci baga reclamatie, acolo pe revolut mergi la produsu pe care l-ai cumparat, il au aia acolo si alegi sa reclami, spui ca vionzatorul a spus cati returneaza banii, arati mesaju eventual, ori pe spui ca ai comunicare intre tine si vinzator, iar cei de pe revolut ala o sa le ia bani inapoi.
Cu paypal nu te joci, in secunda 2 lea si umflat banu.Chiar era un roman pe aici se plingea de paypal ca ia luat banii din cont, ca a vindut ceva si vinzatoru la reclamat ca i-a venit produsu defect, sau spart, ala o avut dovada si normal, cumparatorul nu poate accepta lucruri sparte, era obligatia vinzatorului sa ambaleze produs sa ajunga in conditii bune la client.
Dar romanu gata, deja paypal nu-s buni laughing nu-s buni ca iau luat lui banii inapoi, ca na fos el in stare sa trimita ceva in siguranta, deja nu-s buni aia de la paypal laughing
Eu sincer iti zic nu am auzit, vazut alta companie mai buna ca paypal, o fi ce spui tu, dar eu nici nu am auzit de revolut astia.
Ok ma uitai, Revolut este o banca englezeasca, e ceva mai recenta 2015, este ca si paypal, dar mai mult folosita de europeni.

Deci ce mai intrebi pe aici, odata ce tu ai pe aia, baga nu mai astepta, poti mai intii sa intrebi, ori sa verifici acolo, tu ai cont pe revolut ala, daca acolo nu arata nimic ca ai ceva refund, asta inseamna ca vinzatorul nu tia returnat nici un ban, asa ca poti deja sai reclami.

Am mai intilnit si eu asa unia, sau trezit aia cu, ceva gen acum au descoperit si ei america si cred ca pot sa traga tepe la oameni. Au intrat ope ebay si au inceptu sa vinda tot felul de chestii virtuale, ca produse nu aveau, doara luau banii la oameni si nu trimiteau nimic.

Bine ca paypal sau ebay imediat iau si eliminat. Orice vinzator care foloseste paypal, revolut, ebay, dau contul lor de la banca acestora, adica paypal, revolut au acces la conturile lor, indiferent ce face vinzatorul nu poate bloca pe paypal sau revolut sa aiba acces la contul de la banca lui.
Asa este regula, ei semneaza, accepata acele reguli cand isi fac cont, asa ca daca vor sa traga tapa, astia intra si le ia banii inapoi, nu au absolut nici o sansa sa faca vreo manevra, sa fure pe careva.

Scuze ca am scris asa mai mult, dar am zis sa iti faci o idee cam cum se lucreaza cu astfel de banci.
Eu orice cumpar online, fac plata prin paypal laughing daca vinzatorul spune ca nu vrea, il salut din mers.

Daca te uiti pe ebay, ori pe amazon o sa constati ca majoritatea vinzatorilor accepta plata doara prin paypal, pentru ca is siguri ca nici cumparatorul nu-i poate tepui.

Deci tu poti sa faci reclamatie la aia pe revolut.Eu am zis de paypal pentru ca ii cunosc de atita timp, am cont la ei de f multi ani, mereu au fost corecti cu mine.
Sa tii mesajele ce ai comunicat cu vinzatorul, aia este proba, dovada in favoarea ta.
Bafta

| Bbbbianca explică (pentru relian):

MULTUMESC FOARTE MULT CA MI ATI SPUS, am si PayPal doar ca in momentul ala aveam banii pe REVOLUT si d aia am luat am toate dovezile voi face scandal mare o sa dau mesaj la ANPC si o sa imi fac dreptate

| glooomnil a răspuns:

Da site u în judecată idk?