| LalituLeu a întrebat:

Am o intrebare, as vrea sa comand de pe un site care plata se face prin card si nu stiu cum sa imi fac acel card
Trebuie sa merg la banca? Si cum transefer banii de pe card pe site? Va rog e urgeeent
Daca imi puteti spune cu detalii

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sa mergi la o banca. Este esential sa iei un card de cumparaturi care sunt specializate in asa ceva si care au si rate fara dobanda.
Iata cateva: Card CETELEM

- ING Credit Card – ING Bank

- Star CARD – Banca Transilvania
- CardAvantaj si Optimo Card
- Card Raiffeisen Bank *doar pentru produsele vandute de eMAG
- Bonus Card Garanti
- BRD Finance

- BCR – Cardul BUN de PLATA

- Bancpost

- EuroLine American Express si EuroLine-MasterCard.
Nu-ti recomand Cetelem.
Iti recomand ING si BT. Dupa primirea cardului trebuie inrolat 3D Secure cu o parola. Iti explica cei de la banca. Pe card ai o suma. Daca ai un cont la alta banca poti sa transferi bani online contra unui comision de 2-3 lei la o tranzactie sa (mai economic) scoti banii de la tine si-i pui la casieria bancii de la care ai luat cardul.
Daca ai luat o suma de 1000 lei (sa zicem) si in rate egale fara dobanda imparti suma la cate luni ai luat si vezi cat trebuie sa pui lunar. Ei or sa spuna o suma minima (sa zicem 10 lei). Tu sa nu te iei dupa ei. Aia-i suma minima dar la sfarsitul perioade trebuie sa platesti tot. Asa ca mai bine pune lunar cat trebuie. De exemplu la 1000 lei pe 12 luni vine 84 lei lunar. Succes!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la banca si iti faci card exact ca cel care trebuie sa platesti pe site. Dupa ce ai obtinut cardul,trebuie sa ai bani in el ca sa poti plati un produs pe un site. Dupa ce comanzi pe un site si alegi metoda platii prin card, ti se va da sa completezi nume, prenume, nr cardului etc si ti se vor retrage valoarea produsului comandat pe site. Nu se poate retrage mai mult sau sa te insele, plata este securizata.