| salutfrate1111 a întrebat:

M-am dus pe amazon si am cumparat un calculator, si am pus optiunea de card, a luat direct banii de pe card sau trebuie sa platesc cu o chestie d-aia ca la market, cum are acolo la casele de marcat?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Alegerea optiunii de card este doar o optiune de plata. Atata vreme cat nu ti-ai introdus toate detaliile de pe credit card, comanda nu este competa si nu-ti vien nimic acasa.
Cum nu ai explicat daca ai pus sid etaliile cardului, nu stim exact daca operatiunea a fost completa.
Oricum, procedura corecta este:
- alege produsul si spui ca-l cumperi
- alegi optinea de plata -in cazul tau credit card sau debit card
- introduci cele 16 numere ale cardului, data expirarii si codul cardului
- apoi alegi sa plateasca atunc
- dupa ce se efectueaza tranzactia, pe email iti va fi trimis recipia electronica de la procesarea cardului, confirmand ca s-a platit si ca prodsul cumparat, iti va fi livrat curand.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atentie: daca computerul are valoare de peste 100 euro, ai de platit taxe vamale si GST.
Dar vei fii chemat la vama cand soseste, si ti se va spune cat ai de plata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La platile online nu exista pos, odata ce introduci datele de card si confirmi plata ti se iau banii

| ziftode a răspuns:

Nu, nu vine nimeni de la Amazon pana la tine acasa doar ca sa iti "imprumute" un aparat de citit cardul, trebuie sa bagi manual datele de pe card, nume, numar de card, CCV2, data de expirare a cardului, etc

singura exceptie e cand platesti cu, cardul la livrare, insa nu (cred) ca Amazon permite asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci, ai intrat pe amazon si ti-ai cumparat un calculator. L-ai pus in cos, i-ai dat check out, si ai platit cu cardul. Pana aici am inteles bine nu?
Apoi vrei sa stii daca ti-a luat banii de pe card sau trebuie sa platesti cu "o chestie ca la market la casele de marcat".
1 Cum adica chestie ca la casele de marcat? la ce referi?
2Daca ai platit cu cardul, intri pe internet banking si vezi acolo
3Verifica mailul si vezi daca iti arata daca l-ai cumparat, daca scrie dispatched, sau cod de tracking.

| salutfrate1111 explică (pentru anonim_4396):

Gen, sa bag cardul in aparatul acela. si sa-mi ia banii, daca nu ai bani gheata sa bagi card-ul in aparatul acela si sa-ti ia banii, ceva de genu

| anonim_4396 a răspuns (pentru salutfrate1111):

In POS? pai ce, ai POS acasa cand faci comenzi online de pe amazon?

| Pyromaniac a răspuns (pentru salutfrate1111):

Pe amazon iti ia banii drect de pe card si apoi iti vine calculatorul, nu mai ai nevoie sa faci nimic,.