| macandcheese a întrebat:

Buna, de cateva zile am cumparat niste haine de pe Shein si astazi am primit un email de la DHL express care imi cere sa completez ceva formular ca sa accept plata extra pentru vamuire sau ceva in genul. Ce sa fac? Nu mai am nici un ban pe card si mi-e frica rau.

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu platesti vama, se returneaza hainele la chinez. Trebuia sa vezi daca e livrare gratuita sau nu (unii zic ca nu include taxa vamala)

| macandcheese explică (pentru mgtow):

Am platit transportul deja pe site... era 5 euro

Bula
| Bula a răspuns:

Marfurile venite din tarile extracomunitare UE sunt supuse vamuirii si platii TVA (in functie de pretul lor prezentat pe factura).
Daca nu platesti taxele aferente, atunci marfa se returneaza la expeditor, iar tu nu vei primi banii platiti inapoi (se va suporta cheltuiala de transport inapoi).

| macandcheese explică (pentru Bula):

Coletul meu a fost 21 de euro. Cati bani trebuie sa mai dau si cum ii platesc?

| Bula a răspuns (pentru macandcheese):

La 21 euro cred ca nu trebuie sa platesti (aproape) nimic.
Probabil, ei au cerut consimtamantul tau sa poata trage si eventuala taxa vamala /TVA.
Nu stiu exact cat este pragul de vamuire acum, dar te poti interesa la posta vamala.
Cred ca, daca ai 50 lei pe card, atunci poti da confirmarea.

| macandcheese explică (pentru Bula):

Se poate platii la livrare?

| Bula a răspuns (pentru macandcheese):

Daca ai platit cu cardul - si e international - atunci se face plata direct de pe card.
Tu trebuie doar sa-ti dai consimtamantul si sa ai banii pe card.

Atentie la rubricile de completat pe formular!

| macandcheese explică (pentru Bula):

Am sunat la dhl si au zis ca nu e nimic de platit.

| Bula a răspuns (pentru macandcheese):

Ok, fii fericit!
In acest caz, mai verifica inca odata: de la ce adresa a venit acel formular?
Probabil nu de la DHL.

| Violleta2022 a răspuns:

Pai, era de asteptat asa ceva, odata ce ai cumparat dupa site-uri internationale: sa platesti taxa de import si TVA.

| relian a răspuns:

Spune-le ca platesti vama cadn mergi la posta sa ridici pachetu.Vama nu se plateste de catre DHL aia o platesti tu la posta, dupa ce vad aia ce ai in pachet, vad ce valoare este si te pune ori nu sa platesti vama.
Se plateste vama si tva fctie de valoarea produsului.Am vazut pe aici, unia au si dat de la ce valoare se plateste vama si alte alea si ce procente.
Cauta in raspunsurile de pe aici si gasesti.

| macandcheese explică (pentru relian):

De ce trebuie sa completez chestionarul ala?

| relian a răspuns (pentru macandcheese):

Intreaba pe ei, eu nu am de unde sa stiu. Daca eram in locul tau, i-as fi contactat si as fi intrebat, pentru ce sa completez, ori sa mai dau bani? Ei or sa iti spuna pentru ce.
Tu le spui ca vama o platesti la posta.Acum nu stiu poate ca o plati ei si iti aduc aia pachetu direct la usa, habar nu am.
Deci intreaba pe aiai si vei fi lamurita