| AlexAL275 a întrebat:

Recent am comandat un telefon de pe site-ul celor de la Altex în valoare de 2800 de lei. Produsul a fost predat curierului. Acum problema stă în felul următor: azi am intrat iar pe site-ul celor de la Altex și l-am văzut la 2550 de lei. Deja l-am comandat pe cel la 2550 de lei și mă gândesc să-l anulez pe cel de 2800 de lei, care este deja predat curierului. O să-mi zică cineva ceva? Știu că nu prea este frumos din partea mea, dar 250 de lei diferență este și motivul pentru care fac asta. Pot să-mi iau o husă mai bună și să mai rămân cu bani

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă l-ai achitat deja, discută asta direct cu ei.

| AlexAL275 explică (pentru sadrian46):

Nu l-am achitat, am selectat să fie plata prin ramburs.

| sadrian46 a răspuns (pentru AlexAL275):

În acest caz poți să refuzi primirea coletului. El se întoarce la firmă.
Apoi comanzi pe celălalt.

| AlexAL275 explică (pentru sadrian46):

Deja l-am comandat pe celălalt

| Furnicuta000 a răspuns:

Pe curier nu il intereseaza daca vrei sau nu coletul, ci doar sa ii spui cand te suna ca nu il mai vrei ca sa ii poata da retur. Iar Altex e firma asa de mare incat un retur chiar nu se simte (la pret). Dar asigura-te ca refuzi coletul atunci cand cel nou e predat curierului. Magazinele online de obicei pun pe o lista neagra clientii care nu onoreaza comenzile si la mai multe astfel de refuzuri sa nu iti mai trimita nimic cu ramburs, doar cu plata in avans

| Werrich a răspuns:

Nu te intreaba nimeni nimic.

| Sekim a răspuns:

Da, poti. Vorbesti cu curierul si ii spui ca nu mai vrei comanda sau ca nu ai comandat tu nimic si a gresit cineva. Verifica si pe site si vezi daca exista vreo optiune de "anuleaza comanda".

| Catalin77945 a răspuns:

Anuleaza-l,nu o sa-ti zica nimeni nimic, adica eu am mai anulat chestii de la altex tot la fel ca se ieftinisera