| anonim_4396 a întrebat:

Buna, un prieten de pe TPU mi-a trimis prin posta romana o placuta de ram, dar problema este ca am primit un mesaj cum ca "pachetul dvs. are probleme de livrare, va rugam sa actualizati informatiile de livrare" si am dat pe linkul din mesaj, am trecut acolo numele si adresa si pasul urmator imi cere sa platesc taxa de livrare, dar nu am card bancar si nu este optiunea sa platesc cash.

Oare daca nu vreau sa mai preiau pachetul, oare ce se intampla?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Vezi ca acela nu este un prieten este un scammer care vrea sa iti ia bani!
Pe scurt este un escroc online, iar mesajul care ti-a venit nu este de la posta romana ci de la cineva care foloseste niste adrese false cu nume asemantoare, phishing in limbaj informatic

| gabicoo a răspuns:

În sfârșit te-ai ars. Trollule!
https://m.youtube.com/......tps?/watch

| anonim_4396 explică (pentru gabicoo):

Nu m-am ars, nici nu am plătit.

| gabicoo a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi ți-ai dat numele și adresa. Tot te-ai ars.

| anonim_4396 explică (pentru gabicoo):

Nu te înșeli.

| Hyperion7 a răspuns:

Posta romana nu te obliga sa plătești nimic cu cardul, e vorba de o țeapă.
Plus că dacă tu ai pus datele în regula, nu ar fi trebuit să primești vreun mesaj in care ți se cere să plătești, in cel mai rău caz te suna cineva de la poștă.
Cel mai bine suni la posta și le spui când ajunge coletul.

| goguPatent a răspuns:

Hehe, țeapă clasica cu furatul datelor de pe card