| alexandru1234567890 a întrebat:

Ce parere aveti despre produsele second hand?

Răspuns Câştigător
| PopStarRock a răspuns:

Depinde ce produse iti cumperi. Daca iti iei de exemplu :televizoare, telefoane sau alte electronice.e normal sa nu functioneze mult nu?! Adica..de aceea au fost duse la second handlaughing Dar daca iti iei haine,poti fii norocos si sa gasesti haine de firma,care daca le cumperi si le speli, sa fie mai frumoase decat cele care le cumperi de la Bershka, Zara, Pull & Bear etc.
Sfat : inainte sa cumperi haine de la second, verifica-le mereu, sa vezi daca au gauri dau pete care NU pot fii scoase daca le spelihappy:*

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Grija mare pentru ca multi sant tepari cand vand ceva la mana 2ª nu prea am incredere doar daca il cunosc bine pe om.

| CM7YRE a răspuns:

Sunt bune, mai ales daca nu ai bani sa-ti cumperi ceva nou, dar vezi de la cine cumperi, daca se poate sa aiba si garantie sau sa iei ceva care chiar merita.

| alexandru1234567890 explică (pentru CM7YRE):

Fals, acesta este motivul pentru care am pus si intrebarea, sunt uzate si sunt pe duca si nu rezista mult.

| CM7YRE a răspuns (pentru alexandru1234567890):

Falsa afirmatia ta, gandeste-te ca esti "pusti de bogatas" si iti cumperi azi iphone, te plictisesti de el si vrei sa-l dai, nu inseamna ca nu e bun. Trebuie sa fi optimist, ambele cazuri sunt bune, poti da si cum zici tu de ceva prost, dar daca stii de la cine sa cumperi n-ai treaba.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mi-am luat un laptop second hand. Il am de 2 ani si merge excelent. Multi le vand pentru ca s-au saturat de ele. Eu l-am luat din magazin cu garantie. Nu am mai luat SH nimic altceva dar nici n-as lua de la unul de pe OLX sau Tocmai.ro. Am luat pentru cineva o placa de baza si daca nu nimeream un baiat mai fraier (vanzatorul) luam o teapa uriasa. Ala si-a dat adresa si a fost obligat sa-mi restituie banii, altfel il reclamam si-l dadeam si in judecata.

| alexandru1234567890 explică (pentru Salontanul):

Eu mi-am cumparat un televizor sh cu diagonala mare si a luat foc dupa utilizare normala nu excesiva.De atunci am decis sa nu mai cumpar niciun second hand vreodata.L-am luat din magazin, nu de pe tocmai ro sau mercador.

| Salontanul a răspuns (pentru alexandru1234567890):

Si de ce nu l-ai trimis innapoi? Trebuia sa ai garantie macar un an. E treaba ta. Eu mi-am spus o parere. Nu trebia sa te deranjezi ca eu n-am intrebat nimic.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu stiu exact daca sunt bune sau nu, personal nu am achizitionat niciodata. Insa, am intrat in cateva magazine second-hand (de haine) de curiozitate si uneori am vazut produse noi, aproape nepurtate.
De asemenea, multa lume le achizitioneaza pentru a le modifica sau a face altceva din ele.
La tehnologie nu am incercat, dar cred ca daca cineva se incumeta sa le cumpere second-hand produsul trebuie verificat cu grija. Insa, nu sunt toate de calitate proasta, unele sunt ok. Am cunostinte care au cumparat produse second-hand si nu s-au plans
Nu cred ca ofera garantie la ele, cel putin la haine, poate doar la pantofi si genti, iar la produsele pe care le iei de la indivizi si nu din magazine, trebuie sa ai noroc. In cazul hainelor, in magazine nu gasesti chestii in trend, dar am vazut si produse din materiale foarte bune, dar care meritau doar daca le luai sa faci altceva din ele.
Iar despre intrebare, daca o pui doar de dragul de a te contrazice cu cei care raspund, nu cred ca intrebarea isi are rostul.

Răspuns utilizator avertizat
| WordsInTheWind a răspuns:

Păi, unora li se pare o porcărie, şi râd de oamenii care iau de acolo, de unde şi vine '' De unde ţi-ai luat hainele? de la second-hand? '' Mie mi se pare destul de OK, pentru oamenii care au probleme financiare.