| CalledTrudix a întrebat:

Ce site este mai legit adica sanse mai mici sa-mi iau teapa dintre acestea doua: olx sau publi24?
Si ce modalitati de plata sunt pe olx sau pe publi24? Ramburs prin curier si sa-mi trimita banii pe card?

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt doua site uri de anunturi nu au ele nicio legatura cu persoanele care vand acolo.
Modalitatile de plata le stabilesti cu vanzatorul

| sierra1 a răspuns:

Nu de la site iei țeapă ci de la unii indivizi

| CalledTrudix explică (pentru sierra1):

Stiam asta

| sierra1 a răspuns (pentru CalledTrudix):

Bravo, atunci ce intrebi tu de fapt?

| CalledTrudix explică (pentru sierra1):

Pe ce site sunt mai putini tepari

| sierra1 a răspuns (pentru CalledTrudix):

Sunt aceiași peste tot!

| anonim3247 a răspuns:

De pe OLX am cumpărat sute de produse numai cu plata ramburs la curier.
Vezi ce am răspuns aici ca să nu mai scriu acum din nou.
https://www.tpu.ro/......estia-aia/

| CalledTrudix explică (pentru anonim3247):

Si gen cand ai cumparat un produs de pe olx ai intrat pe un link unde plateai cu cardul si proprietarul iti trimitea?

| anonim3247 a răspuns (pentru CalledTrudix):

NU am plătit înainte nimic.
Erau unii care nu vroiau să trimită deloc fără măcar plata transportului.
Aveau numele meu - le spuneam să bage numele pe internet și așa vedeau că sunt om serios.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

Sau făceam așa la lucruri scumpe
- puneam poză cu alt anunț și cu AWB că am primit coletul și l-am plătit.
- puneam poză și cu obiectul din anunț care îl cumpărasem eu.
Foarte mulți vânzători NU vroiau să trimită fără plata înainte.
Trimiteau până la urmă.
Am cumpărat și un covor vechi și l-am plătit DUBLU că a trebuit să facă vânzătorul o cutie din carton mare în care l-a băgat.
NU vroia deloc să îl trimită prin curier și să merg să îl iau de acasă de la el din orașul lui.

| CalledTrudix explică (pentru anonim3247):

Pai vreau sa mi vand pcul de gaming si de aceea spun

| anonim3247 a răspuns (pentru CalledTrudix):

Dacă vinzi calculator
- vine cumpărătorul la tine acasă
- pornește calculatorul și vede că e cel din anunț
- îl oprește
- tu scoți cablurile
- el îți dă banii
- el ia calculatorul și a plecat de la tine
DOAR așa vinzi un calculator pe OLX.
NU merge trimis în alt oraș că dacă se strică de la transport tu nu mai iei nici un ban.

| anonim3247 a răspuns (pentru CalledTrudix):

NU trimiți în alt oraș calculator sau laptop.
Doar după ce l-a probat cumpărătorul îl plătește.

| suntserios a răspuns (pentru CalledTrudix):

Sa nu il asculti pe ala sa chemi acasa la tine toti dubiosii de pe olx.

| anonim3247 a răspuns:

Ca fapt divers - de pe publi24 nici măcar NU m-am uitat să văd dacă sunt lucruri care cumpăram, nici pe Okazii sau alte site-uri.
Foarte repede primeam ce cumpăram și NU am luat nici o țeapă indiferent de prețul obiectelor pe care le-am cumpărat.
Luam și 5 lucruri în aceiași zi din toată țara și veneau maxim a 3 zi.

| TheGentleman a răspuns:

Salut, întreabă-i pe cei de la serverconfig dacă te pot ajuta. Și ai grijă la ambalare, cei de la Zona IT au vândut PC configurat de ei, dar curierii au avut grijă să-l facă zob. De două ori