| Furnicuta000 a întrebat:

Cei care ati mai comandat de pe depurtat.ro, vi s-au potrivit marimile? Eu de obicei port 37 si am vazut o pereche de ghete la care scrie in tabel ca nr 37 are 23 cm. Eu am masurat o pereche de ghete de la mine si a iesit 26, 5 cm (asta ar insemna nr 40 de pe site). Nu e cam mare diferenta? Sau poate nu am stiut eu sa masor, sau se masoara doar piciorul? Nu ma pricep, nu stiu ce marime sa comand...

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| MihaelaDart a răspuns:

Se măsoară laba piciorului, nu talpa pantofului! Anumite calapoade diferă. Și eu sunt purtătoare de 37 și de obicei mărimea în centimetri este intre 23, 5-24. La cele din piele mărimea se potrivește, la cele care imita sau textila trebuie să iau 38.

| Furnicuta000 explică (pentru MihaelaDart):

Piciorul meu are 23, 5. Mereu mi s-a potrivit 37 dar ar trebui sa iau de 24 cm?

| MihaelaDart a răspuns (pentru Furnicuta000):

Daca ai o reținere iei 24 cm. Daca un pantof e mare se poate modifica, pe când unul mic, nu.

3 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Aia e lungimea talpii tale, nu lungimea totala a ghetei.
Adica in nr.37 incape o tapla de 23cm.