| Mariiiiii004 a întrebat:

Bună!
Vreau să-mi iau de pe eBay o pereche de teniși înalți Converse, problema-i că nu știu ce mărime ar trebui sa aleg, eu port 40. Acolo mărimile sunt și de US și de UK, m-am pierdut și pe net cu toate site-urile lor de mărimi, m-au amețit de cap și cu măsurătorile, am masurat de la degetul mare până la călcâi șiiii iasă 24, 5, caut pe net 24, 5, pe un site îmi da că-i marimea 7 in US, pe alt site că-i marimea 8...
Mă gandeam că poate știe cineva de aici, o fi comandat cineva și știe ce marime se potriveste la 40.????

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

De obicei marimea UE se potriveste daca cauti tabel de conversie marimi - nu da gres. Vezi in footlocker dimensiunile sa te ghidezi dupa ei UK - 7 si US - 9 vine

| Mariiiiii004 explică (pentru mgtow):

Ok, multumesc mult? am gasit o pereche pe placul meu si o sa i comand pe marimea 7-UK

3 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Depinde cat porti la chinezarii. Daca iti vine 40 chinezesc (25.5 cm masurati de la calcai pana la varful degetului mare paralel cu axa piciorului) iti vine US 9 (women) sau UK 6.5. UK 7 este un fel de 40 2/3 asa apare de exemplu la Deichmann. Mie mi-a venit intotdeauna UK 7 dar in rest 40 doar pe la branduri germane iar la chinezarii 41 (26 cm).

| Bruno92 a răspuns:

Si pe sizer.ro au tenisi converse cool