| AnnaEM a întrebat:

Hei. Am o intrebare foarte importantă! De o săptămână mă tot străduiesc să trimit un colet retur și nici până azi nu am reușit. După ce am plătit în avans pe vreo trei site-uri care îți solicită datele de expediție, primesc notificare ca vine curierul, sa îmi ridice coletul, aceeași poveste care se repeta, aștept, iar pana la urma îl contactez sa îl întreb când ajunge. Ce-mi răspunde? "Doamnă, cine sunteți și ce doriti?" Ii spun ca are de ridicat un colet de la adresa x pe numele x, iar el îmi spune ca nu are niciun colet de ridicat. Sun la customer, aceeași poveste, ca îmi trimite curier etc etc. Problema este ca acest colet trebuie livrat cât mai repede pentru ca deja a depășit termenul de 14 zile. Așa că: știe cineva un site de unde se poate livra rapid un colet, eventual și un link? Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Cand trebuie sa trimit retur, eu sunt cel care cheama curierul nu acea societate!
Exceptie de la regula fac societatile mari precum eMAG care au contract cu firme de curierat si in cazul unui retur dupa ce am completat datele pe site/aplicatia lor, va veni curierul la mine sa ridice coletul pe care-l dau retur!
Societatile astea mici care s-au inmultit ca ciupercile dupa ploaie nu au contract cu firme de curierat si nici nu doresc ca cineva sa le faca retur, simplu> daca produsul este desfacut el numai poate fi vandut ca nou si sigilat ci ca resigilat, deci se pierde din valoare, desi cumparatorului i se restituie banii integral, o greseala mare a legii care nu se gandeste in acest caz la vanzatorwinking cine acopera pierderea unui reseller caruia clientii ii returneaza 20 de televizoare pe luna? s-a gandit statul la asta? NU, caci nu o fac decat cand au de castigat propriile lor firme sau cele ale amantelor lor, in rest nu-i doare de nimeni si nimic!

E cazul sa contactati ANPC-ul daca societatea aceea nu colaboreaza cu dv.

ps: nu se comanda asa de pe orice site obscur doar pentru ca pretul este mai mic! uneori e bine sa comanzi de pe siteuri mari care ofera si retur, garantie si respectarea legii, unde pretul este derizoriu exista un motiv!

Comand de pe net de mai bine de 15 ani, nu am comandat niciodata de la dubiosi si nici nu o voi face, nu ma incanta 30-40 de lei mai putin in pretul lor!

ps2: daca ati comandat de la vreun neica nimeni de pe net care vinde prin olx sau alta platforma nici nu aveti cum sa mai faceti retur, daca nu este inregistrat ca SRL!

| AnnaEM explică (pentru Simpatic):

@Simpatik Comanda am plasat-o pe un site de unde comand de mai bine de 7ani. S-a întâmplat însă ca de data aceasta să fie nevoie sa returnez unul din produsele din comandă. Problema a fost la faptul ca pentru retur vânzătorul a ales sa lase pe seama cumpărătorului întreaga procedură, iar aceasta experiență mi-a arătat faptul ca serviciile de curierat disponibile pe teritoriul tarii în care trăim sunt pur și simplu dificile și greoi de accesat. That' sthe Point. PS. Ți-am acordat fundița pentru că ai scris atât și ai mai țintit câteva ideii care sunt totuși importante. Mulțumesc pentru răspuns

| Simpatic a răspuns (pentru AnnaEM):

Am inteles, asta e realitatea din pacate
In ultima vreme serviciile de curierat sunt si ele aglomerate, mai ales ca se vine dupa Black Friday si alte magazine online au si acum BF
Sper ca societatea de la care cumparati sa fie de bun simt si sa ia in considerare data la care s-a facut sesizarea de retur si nu data la care s-a returnat efectiv, de ce? pentru ca s-ar putea sa se fi depasit deja cele 14 zile legale
Macar pe viitor stiti daca societatea de la care cumparati este sau nu cu adevarat serioasa.

Cat despre curierat asa este sunt niste nesimtiti, care dau salarii mizere de genul 2400-3000 de lei /luna unor tineri care au de livrat si peste 200 de colete pe zi
Sa nu zic ce avere au cei 3 patroni Fan Curier, sa faca ei curierat pe 2400 de lei/luna cu masinile alea ruginite vai de ele care in Germania nici la casat nu le-ar baga la ce starea jalnica au.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fan curier.
faci o cerere sa vina un curier pe site la ei si vine in aceeasi zi daca faci de dimineata.

daca e international atunci dpd sau dhl