| Andreeamariagina a întrebat:

Heiii vin și eu cu o problemă,acum o lună de zile am comandat niște parfumuri care nu mi-au plăcut,miroseau a spirt, erau fake,am vorbit cu persoana care mi le-a trimis sa-mi dea banii,le-am trimis înapoi și mi-am cerut banii. Au spus ca trebuie sa ridice coletul ca sa-mi dea banii,am acceptat și asta, e după câteva zile tot insist să-mi dea banii înapoi, sa-mi transfere pe card, mi-a făcut un transfer fals, am așteptat 2 zile sa-mi vina banii pe card și nu au venit,timp in care le-am spus asta și ei au spus ca nu știe de ce se întorc înapoi, i-am crezut știind că mint, iar acum câteva zile mi-au spus ca-mi trimit prin Money gram ceea ce nu au mai răspuns la mesaje, care este soluția? Pentru ca de o luna de zile ma tot mint ca-mi dau banii, i-am amenințat și cu poliția dar degeaba

17 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

De unde le-ai luat? de la un vazator oarecare de pe olx, de pe vreun grup de Facebook? de pe o pagina mai mult sau mai putin legita?
trebuia sa iti dai seama ca nu este o persoana serioasa in momentul in care ai trimis inapoi parfumurile, daca erau seriosi le trimiteai in sistem ramburs din care suportai tu transportul, ei cereau livrare cu verificare si primeai si tu banii inapoi tot ramburs cum banuiesc ca ai primit coletul de la ei!
Asta este daca luati de la toti escrocii, parfumurile, hainele si electronicele nu se iau de la oricine de pe net, ca promite unul sau altul preturi mai mici!
Sfatul meu sa mergi la politie, dar sa ai ceva dovezi, discutii salvate, numere de telefon, cont sau pagina web... faza cu datele de la curier nu stiu cat sunt de relevante ca unii isi dau nume si adrese false!
Daca ar fi intr-adevar o firma (SRL) cu numar de inregistrare J si CUI atunci pot fi depistati usor de politie!

| Violleta2022 a răspuns:

Fa reclamatie la Politie!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Plangere la poliție pentru înșelăciune.

| Andreeamariagina explică (pentru suntserios):

Nu rezolva cu nimic, n o sa fiu rezolvată

| suntserios a răspuns (pentru Andreeamariagina):

Atunci îți asumi pierderea.

| InAfaraTiparelor a răspuns:

Reclama la firma de curierat care ti-a trimis coletul prin mail sau numar de telefon(asta daca-ti mai amintesti numele firmei de curierat). Asteapta raspunsul lor iar daca tot nu rezolvi, urmatoarea oprire : reclamatie la politie. Pregateste dovezile si vorbele pentru plangerea in scris.

| Ryss a răspuns (pentru InAfaraTiparelor):

Ce treabă are firma de curierat? laughing))))) e o firma de curierat, exact așa cum îi spune și numele. Ei ridica un pachet și îl expediază la destinatar, foarte simplu. De cele mai multe ori, firmele nici nu știu ce transporta in colet.
Te duci la firma de curierat și ce? Ei o să îți spună să vorbești cu expeditorul, că până la urmă nu e treaba lor. Expeditorul a tras țeapa, nu firma de curierat

| ClaRa91 a răspuns:

Mergi la politie. O sa vb politia cu ei si iti dau banii 100%.

| Andreeamariagina explică (pentru ClaRa91):

Nu rezolva cu nimic

| ClaRa91 a răspuns (pentru Andreeamariagina):

Ia incearca sa vezi cum au sa-ti dea banii instant. Ce au facut poarta numele de inselaciune si se ia puscarie. Daca va impacati se stinge. Or sa-ti dea banii imediat.
Un principiu de drept spune:''daca as fi stiut.(ca miros a alcool de ex.)., nu as fi cumparat''

| Ryss a răspuns (pentru Andreeamariagina):

Păi dacă tu spui că nu te ajută cu nimic să mergi la poliție, atunci care mai e rostul să cauți răspuns pe TPU? Nimeni nu e competent să te ajute în afară de poliție.
Eu zic să nu vă mai culcați toți pe o ureche și să vă luați după toate știrile postate de pe internet "poliția nu face nimic", că doar ei pot să te ajute în privința asta. Dacă nu, îți asumi.

| InAfaraTiparelor a răspuns (pentru Ryss):

Te contrazic, in unele cazuri politia chiar nu face nimic si-s cazuri si cazuri, care mai de care mai serioase.

| Ryss a răspuns (pentru InAfaraTiparelor):

Poliția nu face nimic în cazurile în care chiar nu se mai poate face nimic, asta însemnând cazurile celor care se prezintă la poliție după ce a uitat și Dumnezeu de ei.
Nu vorbesc chiar în necunoștință de cauza.

| InAfaraTiparelor a răspuns (pentru Ryss):

Atunci politia nici n-ar trebui sa mai existe. Si asa, hazarduri, pedofilii si alte nenorociri sunt in desfasurare si e oricum totul scapat de sub control...

| Ryss a răspuns (pentru InAfaraTiparelor):

Păi eu zic sa facă și poliția o grevă din aia serioasă, să văd ce fac oamenii când au nevoie de ajutor și nu pot apela 112. laughing ar ajunge lumea la apogeu.
Toate își au rostul lor.

| InAfaraTiparelor a răspuns (pentru Ryss):

Da,sigur. De ce ar face ei greva daca le merge banul indiferent? Hai sa fim seriosi!

| Andreeamariagina explică (pentru Ryss):

Nu m au ajutat cu absolut nimic, au spus ca nu au ce face, și apropo am rezolvat singura problema