| florin926481f a întrebat:

Salut, am de primit un colet prin posta si astept de 7 zile si tot nu a venit.Nu am fost deloc la posta sa intreb de el pentru ca nu am avut timp, am asteptat sa ma sune postasul sau sa primesc aviz dar nimic. Exista sansa sa fi uitat sa ma sune si coletul sa fie deja la posta?

Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Are cum. Chitanță primita când a plătit cheltuielile poștale. Numai expeditorul poate cere verificarea la posta, daca a ajuns la destinație sau nu. Nici postași nu sunt de încredere. Dar ca sa verifici daca expeditorul minte sau nu, cere numărul chitanței si data când a fost emisa, sau o poza a ei si sa o trimită prin posta electronica ca sa poti verifica la tine in județ daca a ajuns sau nu, având dovada chitanță. Daca expeditorul nu îți trimite poza cu chitanță si nu îți da nici numărul si data trimiterii plus taxa plătită înseamnă ca nu a trimis pachetul. Te asigur ca personalul de la posta județeana este de încredere. Dar trebuie sa ai dovada ca a fost expediat.

| florin926481f explică (pentru TamplaruAnisoara):

I am cerut chitanta, n a vrut sa dea pe motiv ca are prea multe si ca nu are timp sa se uite, a trimis inca o data pachetul, din asta eu inteleg ca nu l a trimis prima data altfel nu il mai punea acum daca era sigur ca l a trimis.Sa se piarda la posta coletul pe distanta de 120 km nu are cum.Deci concluzia e ca nu trimisese nimic.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru florin926481f):

Daca il trimitea el era interesat de acel pachet, chiar si in cazul in care ar fi pierdut chitanță, la posta unde l-a pus exista copie a chitanței. E clar ca nu l-a trimis.

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"colet prin posta ...am asteptat sa ma sune postasul "

asta nu se va intâmpla niciodată, fă-le tu o vizită

| florin926481f explică (pentru sierra1):

Am fost si la posta si nimic...

| sierra1 a răspuns (pentru florin926481f):

Dacă expeditorul l-a trimis (pe bune, nu la vrajă), ajunge el

| florin926481f explică (pentru sierra1):

Asta e a 3 a saptamana de cand astept, pe langa asta distanta e destul de mica 120km, nu stiu cum de e posibil sa se miste asa greu si altora care stau la 500km le ajung in 3zile.

| sierra1 a răspuns (pentru florin926481f):

Eu credă că ăla n-a trimis nimic

| florin926481f explică (pentru sierra1):

Si eu cred la fel, i-am zis sa verifice daca l a pus si a zis ca nu are cum...

| sierra1 a răspuns (pentru florin926481f):

Așa e

| mihai69 a răspuns:

Mai bine du-te și întreabă, poate te pomenești cu el trimis înapoi. Îi cam doare undeva de treabă pe ăștia de la Poștă...

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Întreabă expeditorul daca l-a trimis si când.

| florin926481f explică (pentru TamplaruAnisoara):

Expeditorul spune ca l a trimis, asta acum 2 saptamani