| Protegent a întrebat:

Salut TPU,

Maine voi cumpara un telefon in rate. As vrea sa stiu daca, la un moment dat, pot plati mai multe rate la un moment dat, ca sa nu mai astept atat de mult pana se termina ratele.

De exemplu:

Sa zicem ca telefonul costa 1200 de lei, si il iau in 12 rate. (1200/12=100 lei rata)

Sa zicem ca prima luna platesc o rata (100 de lei). Ei bine, a doua luna vreau sa platesc mai multe rate (600 de lei, ex.) Pot face asta?

2 răspunsuri:
| Delcatty a răspuns:

Teoretic poti, judecand dupa cum fac bancile, dar cu mentiunea sa specifici faptul ca doresti sa platesti in avans.
Cel mai usor e sa ii intrebi pe cei de la call-center:
Vodafone: *224/*555 relatii clienti
Orange: 300
Telekom: 1234

| Protegent explică (pentru Delcatty):

Ideea e ca nu il iau la abonament, il iau direct cu cardul de salariat de la BRD.