| Protegent a întrebat:

Salut TPU,

Maine voi cumpara un telefon in rate. As vrea sa stiu daca, la un moment dat, pot plati mai multe rate la un moment dat, ca sa nu mai astept atat de mult pana se termina ratele.

De exemplu:

Sa zicem ca telefonul costa 1200 de lei, si il iau in 12 rate. (1200/12=100 lei rata)

Sa zicem ca prima luna platesc o rata (100 de lei). Ei bine, a doua luna vreau sa platesc mai multe rate (600 de lei, ex.) Pot face asta?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti sa pui in contul de card cat vrei pe luna numai sa nu scazi sub cei 100 lei. Ei (banca) oricum ia toti banii si-i pune intr-un cont separat. Eu am si acum notificari despre rate care le-am platit de mult. Vin notificari dar banii sunt toti pe card.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da-mi amanunte: cu cardul sau fara, la abonamet sau la liber, la ce firma?

| Protegent explică (pentru Salontanul):

Cu cardul.

| Salontanul a răspuns (pentru Protegent):

Poti sa pui in contul de card cat vrei pe luna numai sa nu scazi sub cei 100 lei. Ei (banca) oricum ia toti banii si-i pune intr-un cont separat. Eu am si acum notificari despre rate care le-am platit de mult. Vin notificari dar banii sunt toti pe card.