| Gino_Giuseppe_1988 a întrebat:

Vreau sa cumpar niste incarcatoare de pe Ebay, si nu stiu daca am de platit taxe sau ceva de genul.
Incarcatoarele le cumpar din EU.
Cum pot plati cu PayPal si cum sunt sigur ca nu imi ia toti banii de pe card?
Cand coletul ajunge la vama si trebuie sa il iau de acolo sau imi vine la usa. Ce taxe trebuie sa platesc? Cum e cu TVA-UL? E 19% sau nu il platesc?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu platesti fix cat vezi acolo (vezi daca taxa de transport e mentionata separat). In rest te doare la banana. Stai cu pixu-n sus si astepti produsul.

Pe PayPal iti faci cont, iti inregistrezi un card si practic vei avea cardul respectiv legat la contul de PayPal. Cand primesti bani, se aduna in contul de PayPal si ii poti transfera pe card cand vrei. Cand dai, iti ia direct de pe card.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

In principiu corect, mai putin partea cu luatul din PP. Daca ai fonduri in contul PP, cand platesti poti sa platesti cu alea, ca sa nu faci aiurea conversie a banilor din contul atasat si sa te coste practic mai mult.

1 răspuns: